• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Przygotowanie Powierzchni

    Wydanie nr: 6(128)/2020

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.02.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Powierzchniom ciągników Fendt stawiane są wysokie wymagania, a powłoki zapewniają optymalną ochronę.

    Powierzchniom ciągników Fendt stawiane są wysokie wymagania, a powłoki zapewniają optymalną ochronę.

    Strona 1 z 2

    Producent maszyn rolniczych AGCO/Fendt stawia na kompleksowe doradztwo w kwestii śrutowania 

    Aby odciążyć lakiernię KTL, producent maszyn rolniczych AGCO/Fendt zdecydował się na  wprowadzenie dodatkowej obróbki wstępnej poprzez śrutowanie i procesu malowania proszkowego części o geometrycznie prostych kształtach. Pod koniec 2019 roku zainstalowana została nowa przelotowa oczyszczarka strumieniowa z przenośnikiem podwieszanym z dwunastoma turbinami o mocy 11 kW każda. 

    Zmodyfikowaliśmy technologię przenośnikową i zdecydowaliśmy się na rozwiązanie typu bypass dla dodatkowej obróbki strumieniowej – wyjaśnia Jens Spitzer, specjalista w zakresie technologii obróbki powierzchni w firmie Fendt. 
    W grudniu 2017 roku producent ciągników uruchomił lakiernię proszkową nastawioną na malowanie dużej ilości części. Powodem tego był bardzo dobry stan zamówień, który sprawił, że posiadana lakiernia mokra była w pełni obciążona. Od tego czasu w zakładzie w Asbach-Bäumenheim malowanych proszkowo jest około 800 części o różnych kształtach.

    Części o cienkich ściankach 

    W celu uruchomienia nowej oczyszczarki do obróbki strumieniowej, a także znalezienia odpowiedniego ścierniwa, zespół ds. obróbki powierzchni skupiony wokół Jensa Spitzera zaangażował producenta materiału ściernego – firmę Ervin. 

    – Przedsiębiorstwo Fendt wymagało, aby parametr chropowatości Rz wynosił od 35 do 45 μm, a stopień czystości Sa 2,5, przy prędkości przelotowej od 3,5 do 4,0m/min – dodaje Sascha Berger, kierownik ds. sprzedaży w firmie Ervin. – Ważne było, aby elementy o cienkich ściankach nie odkształciły się podczas śrutowania oraz aby uzyskać wyjątkowo dobry efekt oczyszczenia.     
    Po śrutowaniu zaplanowano nakładanie podkładu proszkowego oraz lakieru nawierzchniowego o grubości minimum 60 μm.

    Wstępne próby w centrum testowym 

    Po intensywnych wstępnych dyskusjach i dokładnej kontroli części do obróbki zespół specjalistów z firmy Ervin rozpoczął serię wstępnych prób w swoim centrum testowym w Glaubitz, w Saksonii – początkowo bez udziału klienta. W centrum znajduje się oczyszczarka strumieniowo-ścierna z przenośnikiem podwieszanym wyposażona w dwie turbiny po 15 kW. Jak donosi Sascha Berger, zespół najpierw dokonał wstępnej analizy dotyczącej wyboru ewentualnego ścierniwa, zwłaszcza w odniesieniu do wielkości ziarna, stopnia twardości i kształtu. – Należy wybierać ziarno zawsze tak małe, jak to możliwe, i tylko tak duże, jak to konieczne. Zasada typu – im więcej, tym lepiej – to bardzo złe podejście – mówi Sascha Berger. 

    Ponadto ścierniwo powinno być twardsze niż elementy poddawane obróbce strumieniowo-ściernej – w tym celu producent ścierniwa przygotował cztery stopnie twardości. Jest to istotne z uwagi na to, że twardość może mieć wpływ na pożądaną produktywność. Grit, czyli śrut ostrokrawędziowy, oferuje lepsze opcje pod względem siły przyczepności i korozji krawędzi. Uzyskiwane profile chropowatości powierzchni są korzystne dla przyczepności powłoki lakierniczej.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Sascha Berger, kierownik ds. sprzedaży z firmy Ervin (z lewej) i Jens Spitzer, specjalista w zakresie technologii obróbki powierzchni z firmy Fendt (z prawej), sprawdzają wyniki śrutowania. Wstępne testy odbyły się w centrum testowym obróbki strumieniowo-ściernej.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...