• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Wydanie nr: 5(115)/2018

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.11.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 1 z 4

    Bezpieczne gospodarowanie odpadami i zmiany w przepisach w tym zakresie

    Niewłaściwe magazynowanie odpadów może prowadzić nawet do samozapłonu, co w konsekwencji może spowodować ogromne straty w środowisku, a nawet zagrozić bezpieczeństwu ludzi. Wprowadzane zmiany w przepisach w zakresie ochrony środowiska są coraz bardziej szczegółowe i powinny być przestrzegane przez wszystkie podmioty prowadzące działalność związaną z gospodarką odpadami. 

    W ustawie z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (jednolity tekst Dz. U. z 2018 r., poz. 992, ze zmianami) wprowadzono kilka bardzo istotnych zmian, które w większym stopniu zabezpieczą środowisko przed ewentualnym negatywnym oddziaływaniem magazynowanych odpadów. Otóż 21 sierpnia opublikowana została ustawa z dnia 20.07.2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw [Dz. U. z 2018 r., poz. 1592]. 
    W ww. ustawie, po pierwsze, skrócono czas magazynowania odpadów do jednego roku. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami odpady mogą być magazynowane, jeżeli taka konieczność wynika z procesów technologicznych lub organizacyjnych i nie przekracza terminów uzasadnionych zastosowaniem tych procesów, nie dłużej jednak niż przez 1 rok. Poza tym okresy magazynowania odpadów są liczone łącznie dla wszystkich kolejnych posiadaczy tych odpadów. 

    Nowością jest zwiększenie kontroli nad miejscem magazynowania odpadów poprzez wprowadzenie konieczności prowadzenia wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów. Obowiązek ten dotyczy posiadacza odpadów, który obowiązany jest do uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów lub zezwolenia na ich przetwarzanie, pozwolenia na wytwarzanie odpadów uwzględniającego zbieranie lub przetwarzanie odpadów lub pozwolenia zintegrowanego uwzględniającego zbieranie lub przetwarzanie odpadów, prowadzącego magazynowanie odpadów lub zarządzającego składowiskiem odpadów. 
    Zapis obrazu wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów należy przechowywać przez miesiąc od daty dokonania zapisu i udostępniać utrwalony obraz lub jego kopię na żądanie organu uprawnionego do kontroli działalności w zakresie gospodarki odpadami, sądu, prokuratury, policji, Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
    Minister właściwy do spraw środowiska określi, w drodze rozporządzenia, wymagania dla prowadzenia wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów, minimalne wymagania dla urządzeń technicznych wizyjnego systemu kontroli oraz wymogi przechowywania i udostępniania zapisanego obrazu, kierując się koniecznością umożliwienia sprawowania nadzoru nad działalnością w zakresie gospodarowania odpadami. Zgodnie z ustawą konieczne jest, aby posiadacz odpadów, który przed dniem wejścia w życie omawianej nowelizacji uzyskał zezwolenie na zbieranie odpadów lub zezwolenie na przetwarzanie odpadów, pozwolenie na wytwarzanie odpadów uwzględniające zbieranie lub przetwarzanie odpadów lub pozwolenie zintegrowane uwzględniające zbieranie lub przetwarzanie odpadów, prowadzący magazynowanie odpadów lub zarządzający składowiskiem odpadów, spełnił dodatkowe wymagania. Na spełnienie wymagań określonych w znowelizowanej ustawie ww. posiadacz odpadów ma sześć miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. 
    Bardzo ważna i bardzo potrzebna zmiana dotyczy wydawanych zezwoleń. Otóż teraz, po zmianie, zezwolenie na zbieranie odpadów, zezwolenie na ich przetwarzanie oraz pozwolenie na wytwarzanie odpadów uwzględniające zbieranie lub przetwarzanie odpadów są wydawane po przeprowadzeniu przez komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej kontroli instalacji, obiektu budowlanego lub jego części lub miejsc magazynowania odpadów, w których ma być prowadzone przetwarzanie odpadów lub zbieranie odpadów, w zakresie spełniania wymagań określonych w przepisach dotyczących ochrony przeciwpożarowej oraz zgodności z warunkami ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w operacie przeciwpożarowym oraz w postanowieniu będącym uzgodnieniem ww. operatu. Poza tym ww. zezwolenia są wydawane po przeprowadzeniu przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, z udziałem przedstawiciela właściwego organu, kontroli instalacji, obiektu budowlanego lub jego części lub miejsc magazynowania odpadów, w których ma być prowadzone przetwarzanie odpadów lub zbieranie odpadów, w zakresie spełniania wymagań określonych w przepisach ochrony środowiska. Dodam, że przepisów dotyczących przeprowadzania kontroli przez komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej oraz wykonania operatu przeciwpożarowego nie stosuje się w przypadku zezwoleń na zbieranie odpadów, zezwoleń na przetwarzanie odpadów oraz pozwoleń na wytwarzanie odpadów uwzględniających zbieranie lub przetwarzanie odpadów, które dotyczą wyłącznie odpadów niepalnych.
    Wprowadzone zmiany w art. 42 zobowiązują do podania we wniosku o zezwolenie na zbieranie odpadów lub na przetwarzanie odpadów bardziej szczegółowych danych dotyczących konkretnych parametrów miejsca i sposobu magazynowania oraz rodzaju i ilości magazynowanych odpadów. Poza tym wymagane jest podanie proponowanej formy i wysokości zabezpieczenia ewentualnych roszczeń, o których mowa w art. 48a. 
    Obecnie posiadacz odpadów obowiązany do uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów lub zezwolenia na przetwarzanie odpadów, z wyłączeniem zarządzającego składowiskiem odpadów, jest obowiązany do ustanowienia zabezpieczenia roszczeń w wysokości umożliwiającej pokrycie kosztów wykonania zastępczego:

    1. decyzji nakazującej posiadaczowi odpadów usunięcie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania, o której mowa w art. 26 ust. 2,
    2. obowiązku wynikającego z art. 47 ust. 5, w tym usunięcia odpadów i ich zagospodarowania łącznie z odpadami stanowiącymi pozostałości z akcji gaśniczej lub usunięcia negatywnych skutków w środowisku lub szkód w środowisku w rozumieniu ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie w ramach prowadzonej działalności polegającej na zbieraniu lub przetwarzaniu odpadów.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...