• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 1(117)/2019

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  27.02.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Centrum powlekania IPS integruje podstawowe funkcje: Smart Boxer do automatycznego podawania świeżego proszku (po lewej) i IPS Master (po prawej) do przygotowania, dostarczania i dozowania farby proszkowej. Do tego dochodzi sterowanie systemem IPS

    Centrum powlekania IPS integruje podstawowe funkcje: Smart Boxer do automatycznego podawania świeżego proszku (po lewej) i IPS Master (po prawej) do przygotowania, dostarczania i dozowania farby proszkowej. Do tego dochodzi sterowanie systemem IPS

    Innowacyjne centrum malowania proszkowego firmy Wagner

    Innowacyjna kuchnia farb IPS firmy Wagner, która została po raz pierwszy zaprezentowana wiosną ubiegłego roku podczas targów PaintExpo w Niemczech, stworzona w celu zaspokojenia rosnącej potrzeby zintegrowanego kompletnego rozwiązania w zakresie automatycznej zmiany kolorów, spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony klientów.

    Zintegrowana koncepcja

    Nowe centrum proszkowe jest w pełni zautomatyzowanym systemem, który umożliwia znaczną poprawę procesu malowania proszkowego. Skrót IPS (Integriertes Pulver-System) pochodzi od podstawowej koncepcji nowego centrum powlekania i oznacza: zintegrowany system farby proszkowej. Koncepcja ta zakłada, że tylko poprzez zintegrowane podejście można osiągnąć większą wydajność, wysoką jakość i zapewnić łatwość obsługi. – Efektem prac jest system, który na nowo definiuje procesy zmiany koloru – wyjaśnia Michael Topp, Senior Global Product Manager w firmie Wagner, który stworzył system IPS wspólnie z Patrikiem Studerusem (Vice President Business Line Powder) i Gilbertem Lutzem (Head of Mechanical Engineering). 
    – Dzięki systemowi IPS, w połączeniu z samooczyszczającą kabiną proszkową, systemem odzyskiwania proszku, pistoletami i innymi komponentami, można po raz pierwszy skonfigurować w pełni zautomatyzowaną lakiernię proszkową.

    Kilka czynników zapewnia wysoką dyspozycyjność urządzenia IPS: system świeżego proszku Smart Boxer może pobierać dwa opakowania proszku, co zmniejsza ryzyko wystąpienia przerwy w pracy urządzenia ze względu na brak farby. Ponadto zintegrowane czujniki umożliwiają automatyczne wykrywanie zużycia proszku dla każdej powlekanej partii. W sercu centrum powlekania, w IPS Master, firma Wagner zintegrowała uzdatnianie, dostarczanie i dozowanie proszku w systemie zamkniętym, włączywszy ultradźwiękowe sito. System pozwala na zmianę koloru od 5 minut – w zależności od odcieni kolorów. Z IPS proces czyszczenia przebiega w pełni automatycznie. Dodatkowo można regulować intensywność czyszczenia w zależności od zmienianego koloru. System łączy czyszczenie impulsowe z czyszczeniem Air Blade, umożliwiając bezdotykowe czyszczenie wszystkich komponentów. Kolejna niepowtarzalna korzyść: IPS Master realizuje kilka etapów czyszczenia jednocześnie. W ten sposób twórcy stworzyli warunki dla szybkiej zmiany koloru.

    Automatyczna zmiana koloru 

    Automatyczna zmiana koloru i obsługa za pomocą dowolnie umieszczanego ekranu dotykowego zmniejsza również ryzyko popełnienia błędu przez operatora. – Wiemy, że wiele firm malujących proszkowo boryka się z problemem, jak uzyskać wysoką jakość powlekania bez doświadczonych specjalistów – dodaje Michael Topp. – Dla nas rozwiązaniem jest centrum powlekania IPS, ponieważ zastąpiliśmy manualne czynności zautomatyzowanymi procesami.
    Jednym z tego przykładów jest Smart Feeding Technology (SFT), technologia, którą firma Wagner opracowała dla systemu transportowania proszku: proszek podawany jest za pomocą odzyskiwanego płynnego powietrza oraz sterowanego elektronicznie zaworu dozującego z czujnikami. Dzięki temu system praktycznie nie zużywa się i jest bardzo wydajny. Ma to tę zaletę, że parametrów nie trzeba korygować ręcznie. Wydalana ilość proszku jest monitorowana przez czujniki, co gwarantuje wysoką niezawodność procesu, nawet przy zastosowaniu węży podających proszek o długości 30 m.

    Centrum powlekania może być podłączone do sieci (IoT) firmy Wagner, co umożliwia na przykład monitorowanie na żywo przedstawionych w formie graficznej wskaźników lub też dostęp do interfejsu zdalnego serwisu. Zautomatyzowany proces zapewnia przedsiębiorstwom znaczne korzyści, ponieważ tendencje w kierunku indywidualizacji i mniejszych partii zaczynają być zauważalne również w sektorze lakierniczym. Obie tendencje skutkują większą liczbą zmian koloru, co z kolei obciąża produktywność. Centrum powlekania IPS zapobiega takiemu skutkowi, bo dzięki szybkiemu i w pełni zautomatyzowanemu procesowi czyszczenia umożliwia wysoką dyspozycyjność urządzenia.                       

    PUT Wagner-Service
    www.wagner-polska.com.pl

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 1(117)/2019

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne