• ReklamaA1 - silpol v2
ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

Lakiernictwo Proszkowe

Wydanie nr: 2(148)/2024

Artykuły branżowe

Lakiernictwo Proszkowe

ponad rok temu  02.05.2024, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

Komora quickcoating V6

Komora quickcoating V6

Komora V6 dla wysokospecjalistycznych gałęzi przemysłu

quickcoating jest niemiecką technologią malowania proszkowego opartą na klasycznym, elektrostatycznym nakładaniu powłoki proszkowej na przewodzący ładunki elektryczne uziemiony detal. W odróżnieniu jednak od obecnych na rynku rozwiązań, do naniesienia warstwy proszku na detal nie potrzebuje aplikatorów ani sprężonego powietrza. Rodzi to całkiem sporo korzyści, które w połączeniu z zamykaną i izolowaną od otoczenia w czasie malowania komorą quickcoating V6 dają efekt znakomitej konkurencyjności tego procesu.

Wymieńmy te korzyści:

  • Brak dedykowanych aplikatorów – to komora quickcoating V6 jest aplikatorem. Korzyść: koszty konserwacji i wymiany części zredukowane do minimum.
  • Komora w czasie malowania jest zamknięta. Korzyść: maksymalnie wysoka jakość malowanych elementów i brak ryzyka wtrąceń w farbie z otoczenia oraz maksymalnie efektywne wykorzystanie farby proszkowej (realny brak strat proszku).
  • Komora quickcoating V6 nakłada powłoki proszkowe w czasie kilku−kilkunastu sekund, a liczba detali malowanych jednocześnie ograniczona jest jedynie wymiarami komory (0,9 × 0,5 × 0,5 m). Korzyść: konkurencyjna szybkość procesu malowania.
  • Malowanie w komorze quickcoating V6 regulowane jest elektronicznie za pomocą parametrów napięcia i czasu. Korzyść: w pełni powtarzalny proces podczas malowania długich serii detali.
  • ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
  • Komora quickcoating V6 wyposażona jest w wymienne wkłady, które montuje się błyskawicznie. Korzyść: zmiana koloru trwa nie dłużej niż 5 minut.
  • Na wyposażeniu komory quickcoating V6 znajduje się urządzenie rotujące umożliwiające ruch obrotowy detali w czasie procesu malowania. Korzyść: za pomocą jednokrotnego procesu można pomalować detale o najbardziej skomplikowanej geometrii.
  • Wymiary komory quickcoating V6 to 0,9 × 0,5 × 0,5 m. W urządzeniu wielkości zwykłego biurka zawarta jest cała, klasyczna, elektrostatyczna kabina proszkowa wraz z urządzeniami peryferyjnymi (sprężarka powietrza, cyklon, filtry, dziesiątki metrów węży, zwężki, pompy, manipulatory, szafy sterujące itd.). Korzyść: bezkonkurencyjna oszczędność przestrzeni roboczej w lakierni.
  • Komora quickcoating V6 wykorzystuje napięcie 220V i zużywa 20W energii. Korzyść: maksymalna oszczędność energii elektrycznej.

Komory quickcoating V6 znajdują swoje zastosowanie w szeroko rozumianym przemyśle malowania drobnych detali w dużych ilościowo i powtarzalnych seriach. Można tutaj wymienić tak proste i nieskomplikowane detale, jak zawiasy, okucia oraz klamki okienne i drzwiowe, elementy biżuterii metalowej, suwaki do zamków błyskawicznych − generalnie elementy tanie i produkowane masowo. W tym przypadku komory quickcoating V6 wytrzymują konkurencję wobec klasycznego powlekania proszkowego dzięki zarówno energooszczędności, powtarzalności oraz jakości wymalowania, jak i efektywności wykorzystania farby proszkowej. 
Komory quickcoating V6 świetnie sprawdzają się także jako uzupełnienie dużych, istniejących przelotowych linii lakierniczych, do malowania krótkich serii detali w kolorach specjalnych, dla których przezbrajanie dużej kabiny jest zarówno nieopłacalne czasowo, jak i niesie ze sobą zwiększone ryzyko brakowości (wtrącenia z wcześniej stosowanego koloru na części detali przy niedokładnym oczyszczeniu całej, dość skomplikowanej aparatury).

Natomiast w przypadku bardziej wymagających gałęzi przemysłu, jak przemysł medyczny czy elektrotechniczny korzyści ze stosowania komór quickcoating V6 są jeszcze bardziej znaczące. W tych gałęziach przemysłu nie chodzi wyłącznie o estetykę wymalowania, ważne jest także spełnienie restrykcyjnych wymagań jakościowych przez powłokę proszkową. Wymagania te obejmują m.in. odpowiednią grubość farby proszkowej i szczelność powłoki, co jest szczegółowo badane przed zwolnieniem danego detalu do sprzedaży. W przemysłach tych wykorzystuje się także znacznie bardziej zaawansowane technologicznie powłoki proszkowe, zarówno termoutwardzalne, jak i termoplastyczne, które są po prostu wielokrotnie droższe i rozpylanie ich po filtrach jest wyjątkowo nieekonomiczne. 
Tutaj właśnie sprawdzają się wszystkie przewagi konkurencyjne komór quickcoating V6. Gwarantują one bowiem nałożenie określonej grubości powłoki w odpowiedniej jakości wraz z domalowaniem trudno dostępnych powierzchni detali, przy zachowaniu bezkonkurencyjnej efektywności wykorzystania farby. 


Przykłady pomalowanych detali: instrumenty medyczne


statory silników elektrycznych

Zobacz na żywo 
Komorę quickcoating V6 będzie można zobaczyć i przetestować na organizowanym przez „Lakiernictwo Przemysłowe” Poligonie Umiejętności Lakierniczych podczas najbliższej edycji targów ITM INDUSTRY EUROPE w Poznaniu w dniach 4−7 czerwca 2024 r. 

Daniel Słodki
quickcoating 
Poland.DS@quickcoating.com
tel. 501 540 145