• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 2(148)/2024

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  02.05.2024, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 3

    Farby proszkowe niskotemperaturowe Eko-Color

    Farby proszkowe niskotemperaturowe to innowacyjne rozwiązania w dziedzinie powłok malarskich. Charakteryzują się zdolnością utwardzania w niższych temperaturach niż standardy rynkowe.

    Składnikiem farby proszkowej niskotemperaturowej decydującym o tym, że może być ona utwardzana w niskich temperaturach, jest przede wszystkim żywica. Dana żywica charakteryzuje się wyższą reaktywnością w porównaniu do żywic o standardowych parametrach wygrzewania.
    W kontekście powłok proszkowych o niskich temperaturach utwardzania, zazwyczaj określa się minimalny zakres temperatury utwardzania poniżej 180°C, przy zachowaniu standardowego czasu utwardzania, tj. 10−15 minut.
    Jeżeli mamy do czynienia z farbą proszkową o temperaturze utwardzania 160°C, ale o znacznie wydłużonym czasie polimeryzacji, czyli powyżej 10 minut, np. 20−25 minut, to nie możemy mówić, że jest to farba niskotemperaturowa. 


    Wykres przedstawia porównanie parametrów wygrzewania farby standardowej i niskotemperaturowej (z ich minimum i maksimum temperaturowym oraz czasowym). W przypadku farb niskotemperaturowych można podnieść temperaturę i skrócić czas wygrzewania (np. 180°C/6 min), co zwiększa możliwości produkcyjne 

    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    Polimeryzacja farby proszkowej to proces chemiczny, w którym kluczową rolę odgrywa temperatura i czas. Podczas prawidłowej polimeryzacji dochodzi do stopienia cząsteczek, żelowania i w konsekwencji sieciowania, co powoduje utwardzenie polimeru.
    Jeżeli temperatura lub czas są niewystarczające, może dojść do tzw. efektu bloomingu.
    Blooming to biały nalot/mgiełka na powierzchni detali, który świadczy o niewłaściwej polimeryzacji, a tym samym o braku pełni właściwości ochronnych farby. Takie zjawisko jest szczególnie widoczne w przypadku farb proszkowych, których producenci stosują standardowe żywice, ale w ich dolnym zakresie utwardzania. W takim przypadku, gdy dojdzie do ewentualnego niedogrzania detali, będziemy mieli do czynienia właśnie z bloomingiem. 
    Farby niskotemperaturowe Eko-Color posiadają w swoim składzie specjalistyczne żywice o obniżonych parametrach wygrzewania, dlatego nawet ewentualne niedogrzanie detali nie niesie za sobą ryzyka wystąpienia m.in. bloomingu. 


    Efekt bloomingu

    Zalety stosowania farb proszkowych niskotemperaturowych
    • Zwiększenie możliwości produkcyjnych oraz obniżenie kosztów energii − zastosowanie farb proszkowych o obniżonych parametrach polimeryzacji stwarza możliwość zoptymalizowania produkcji poprzez zwiększenie prędkości na linii (przy zachowaniu standardowych temperatur pieca). Jeżeli z przyczyn technicznych nie ma możliwości obniżenia temperatury pieca do 150−160°C, farby niskotemperaturowe dają możliwość zachowania standardowej temperatury i skrócenia czasu wygrzewania detali. Stosując farby proszkowe niskotemperaturowe, można obniżyć temperaturę pieca i zmniejszyć ilość zużywanej energii. W dzisiejszych czasach, przy rosnących cenach energii, aspekt ekonomiczny jest niezmiernie ważny.