
Zespół badaczy z Politechniki Rzeszowskiej, pod kierownictwem dr hab. Barbary Pilch- Pitery, prof. PRz, wynalazł lakiery proszkowe utwardzalne w niskiej temperaturze lub pod wpływem promieniowania UV. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji i został zaprezentowany podczas tegorocznego Forum Nowoczesnych Technologii Malowania w Arłamowie.
Lakiery proszkowe opracowane przez badaczy z Politechniki Rzeszowskiej po utwardzeniu w temp. poniżej 160°C lub pod wpływem promieniowania UV, będą tworzyć powłoki o wysokim stopniu usieciowania i lepszych właściwościach użytkowych niż klasyczne powstałe wyłącznie na bazie nienasyconych żywic.
– Nasze rozwiązanie daje możliwości wykorzystania go do zabezpieczania powierzchni materiałów o niskiej odporności termicznej, takich jak drewno, płyty MDF czy kompozyty – tłumaczy dr hab. Barbara Pilch-Pitera, prof. PRz, lider zespołu badawczego. – Materiały te nie mogą być wykańczane klasycznymi farbami proszkowymi, ponieważ w warunkach ich utwardzania (temperatura 180-200°C) mogą ulegać uszkodzeniu. Obecnie do tego typu zastosowań wykorzystuje się wysokoemisyjne wyroby ciekłe.
W przeciwieństwie do wyrobów powłokotwórczych, rozwiązanie badaczy z Politechniki Rzeszowskiej jest przyjazne dla środowiska. Lakiery charakteryzują się bowiem całkowitym brakiem emisji lotnych związków organicznych (VOC). Ponadto generują one znacznie mniej odpadów, co wynika z możliwości ponownego wykorzystania niezużytej farby podczas malowania i są bardziej wydajne, ponieważ powłoki o pożądanych parametrach uzyskuje się w wyniku jednokrotnego malowania w znacznie krótszym czasie.