• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Wydarzenia

    Wydanie nr: 6(122)/2019

    Artykuły branżowe

    Wydarzenia

    ponad rok temu  23.12.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    Zaawansowane technologie tworzyw wyzwaniem dla nauki i przemysłu

    Nowoczesne technologie przetwórstwa tworzyw polimerowych były przedmiotem 13. Międzynarodowej Konferencji Advances in Plastics Technology – APT '19, która odbyła się w Chorzowie w dniach 29–31 października 2019 r.

    Organizatorem konferencji była Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników, Oddział Farb i Tworzyw w Gliwicach. Konferencja ta organizowana jest w cyklu dwuletnim od roku 1996 i jest ważnym wydarzeniem w Europie Środkowo-Wschodniej, na stałe weszła do kalendarza spotkań naukowo-technicznych poświęconych najnowszym zagadnieniom i osiągnięciom w dziedzinie tworzyw polimerowych. Celem konferencji jest przedstawienie nowych technologii przetwórstwa tworzyw, jak również stworzenie płaszczyzny współpracy w tej dziedzinie między Europą Wschodnią, Środkową i Zachodnią oraz pomiędzy nauką i przemysłem.
    Konferencję prowadzono w języku angielskim z symultanicznym tłumaczeniem całego jej przebiegu na język polski. Wzięło w niej udział ok. 100 specjalistów branży przetwórstwa tworzyw oraz przedstawicieli świata nauki z 16 krajów (Australii, Austrii, Belgii, Cypru, Francji, Holandii, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Węgier, Wielkiej Brytanii oraz Włoch), reprezentujących 70 instytucji; 48% delegatów przybyło z zagranicy. 73% instytucji reprezentowanych na konferencji stanowiły jednostki przemysłowe branży tworzyw, a 23% – instytuty naukowo-badawcze i wyższe uczelnie.

    Podczas trzech dni obrad wygłoszono 44 referatów, a w sesji plakatowej przedstawiono 12 plakatów naukowo-technicznych, z czego 38 referatów i 5 plakatów zostało zaprezentowanych przez przedstawicieli ważnych zagranicznych ośrodków przemysłowych oraz naukowo-badawczych. Program konferencji obejmował zagadnienia nowości w zakresie bazy surowcowej dla tworzyw, jak: materiały polimerowe (polimery, biopolimery, polimery techniczne, polimery biodegradowalne, kompozyty polimerowe), pigmenty oraz zagadnienia kolorystyki tworzyw, napełniacze, plastyfikatory oraz nowej generacji środki pomocnicze i modyfikatory; osiągnięcia dotyczące przetwórstwa tworzyw i ich stosowania; maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw; aspekty ekologiczne (recykling, uwarunkowania legislacyjne) oraz zagadnienia badawcze i kontrolno-pomiarowe. 65% wygłoszonych referatów pochodziło z przemysłu, a 28% z ośrodków akademickich i badawczo-rozwojowych. Został zaprezentowany szeroki wachlarz technologii przetwórstwa tworzyw, obejmujący najnowsze osiągnięcia z tej dziedziny z uwzględnieniem wielu praktycznych aspektów.
    Podczas konferencji siedem firm prezentowało swoje stoiska, przedstawiając osiągnięcia z zakresu surowców, technologii i urządzeń do badania tworzyw.
    Uczestnicy konferencji pozytywnie ocenili bogaty program, jak również obecność przedstawicieli wielu instytucji przodujących w dziedzinie przetwórstwa tworzyw. Na uwagę zasługiwało duże zaangażowanie uczestników konferencji w jej przebieg merytoryczny, co przejawiało się ożywioną dyskusją po większości referatów. 
    Wydaje się, że konferencja umożliwiła spełnienie jednego z podstawowych jej zadań, jakim było stworzenie płaszczyzny współpracy między krajami z różnych części Europy oraz pomiędzy przedstawicielami przemysłu i nauki w dziedzinie rozwoju nowoczesnych technologii tworzyw polimerowych.    

    Anna Pająk

    Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników, 
    Oddział Farb i Tworzyw w Gliwicach

    GALERIA ZDJĘĆ

    Płaszczyzna współpracy
    Płaszczyzna współpracy

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...