• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(83)/2013

    Artykuły branżowe

    Procesy Wspomagające

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.05.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 2

    Poznanie i wykorzystywanie możliwości oraz potencjału zasilania farby i techniki jej aplikacji


    Zużycie materiału podczas malowania wysokiej jakości elementów odgrywa decydującą rolę w zakresie kosztów jednostkowych. Każdy procent ewentualnej redukcji takich kosztów użytkownicy urządzeń lakierniczych mogą przekuć na zwiększenie swojej przewagi konkurencyjnej.


    Oprócz uzyskania wysokiego standardu jakości oraz produktywności, istotnym celem podczas opracowywania i planowania nowych procesów lakierniczych lub tworzenia i wykorzystywania nowych technologii jest zmniejszenie kosztów jednostkowych. Jednocześnie, prawdopodobnie ze względu na wysokie powszechne zainteresowanie, w centrum uwagi znalazły się obecnie koszty energii. Udział kosztów energii w kosztach produkcyjnych w przypadku lakierowania stanowi tylko od 10 do 15%, w zależności od modelu przedsiębiorstwa. Dużo większy wpływ mają koszty osobowe i koszty amortyzacji a w szczególności zużycie materiału, które w zależności od modelu przedsiębiorstwa stanowi od 25 do 40% w odniesieniu do kosztów jednostkowych. Zatem użytkownik lakierni musiałby zmniejszyć swoje koszty energii o 50%, aby uzyskać to samo, jak w przypadku 20-proc. redukcji użycia materiału.

    W całym procesie produkcyjnym jest wiele zróżnicowanych możliwości wpływania na wydajność materiału przez użytkowników lakierni, służących do malowania dekoracyjnego najwyższej jakości. Do tego celu producenci urządzeń lakierniczych dysponują najróżniejszymi technologiami, które mogą znacznie pomóc w redukcji zużycia materiału. Przy realizacji tego zamierzenia dobra wiadomość polega na tym, że ta redukcja ma także bezpośredni wpływ na koszty utylizacji, nakłady na czyszczenie i również na koszty energii; a więc na tematy, na których użytkownik lakierni często bardziej się koncentruje niż na samym zużyciu materiału.


    1315zwiekszenie_001.jpg

    Robot z zamontowanymi kanałami w technologii "pigging" pomiędzy rozpylaczem a wymiennikiem farby. Fot. b+m surface systems


    Potencjał w zasilaniu farby

    Pierwszym krokiem do osiągnięcia wspomnianego celu jest bliższe przyjrzenie się kwestii zasilania farby: przykładem o niemałym znaczeniu są opracowane w ostatnich latach przy ówczesnym stanie techniki systemy typu "pigging", w których podczas zmiany farby jest ona usuwana z rurociągów pod naciskiem za pomocą tzw. kreta i doprowadzana z powrotem do zasobnika farby. W ten sposób można odzyskać bardzo dużą ilość wprowadzonej do urządzeń farby a potem ponownie ją wykorzystać. Postępy technologii "pigging" w ostatnich latach były stosowane głównie do coraz bardziej rozległych tras rurociągów a także do zmniejszania "martwych przestrzeni" na trasach zasilania. O ile na początku usuwanie farby odbywało się tylko w przewodach okrężnych, kiedy to kret przemierzał trasę od zasobnika z farbą poprzez wymiennik farby i ponownie trafiał do zasobnika, to dzisiaj prawie cały tor zasilający od zasobnika aż do rozpylaczy jest opróżniany przez kreta. Poprzez zastosowanie technologii "pigging" do zmiany farby w rurociągu okrężnym o długości 50 m i średnicy wewnętrznej 19 mm można zredukować stratę farby do 40-50 ml. Przy zastosowaniu węża 6/8 mm na trasie pomiędzy wymiennikiem farby a rozpylaczem strata farby zmniejsza się z ok. 350 ml do 80 ml, a więc o więcej niż 75%. W zależności od częstotliwości wymiany farby, zastosowanie technologii "pigging" pozwala na osiągnięcie ogromnej redukcji zużycia lakieru. Zdobyte w ten sposób oszczędności materiału można zwiększyć o oszczędności w zakresie środków czyszczących, wynoszące powyżej 30%. Aby uzyskać optymalne rezultaty, niezbędna jest indywidualna konfiguracja poszczególnych komponentów urządzenia lakierującego zgodnie ze specyfiką wymagań każdego użytkownika, przy czym tak samo wnikliwie należy przyjrzeć się procesowi produkcyjnemu, ilościom malowanych elementów i logistyce dostarczania farby, jak i lokalnym uwarunkowaniom, zastosowanym systemom lakierniczym oraz ilościom farb. Urządzenia typu "pigging", ze względu na swoją standardową budowę konstrukcyjną, są obecnie bardzo niezawodne i wytrzymałe.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...