• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(89)/2014

    Artykuły branżowe

    Urządzenia Lakiernicze

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  01.05.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Lakiernia

    Lakiernia "od zaplecza". Po lewej tzw. kuchnia farb. Fot. Julian Ciesielski

    System dozujący GRACO PROMIX™ 2KE w nowoczesnej malarni producenta wag samochodowych

    Dużo mniejsze zużycie farb, bardziej ekologiczny proces oraz wyższa jakość powłok - to wszystko osiągnęła firma Mikrowag po zainwestowaniu w nowoczesną ręczną malarnię natryskową, w której lakierowane są duże elementy wag samochodowych.

    Firma Mikrowag zajmuje się produkcją, sprzedażą oraz serwisem wszelkiego rodzaju wag. Oferuje szeroką gamę wag przeznaczonych do przeróżnych zastosowań, zaczynając od precyzyjnych wag laboratoryjnych, aż po wagi najazdowe, stosowane do ważenia samochodów ciężarowych, których Mikrowag jest producentem.
    Obecnie proces natryskowego malowania realizowany jest w profesjonalnej lakierni ręcznej. Ta inwestycja polegająca na budowie śrutowni i kabiny malarskiej wraz z najnowszym wyposażeniem w aplikacje oraz system dozujący, pozwoliła na oferowanie wyrobów najwyższej jakości, których oczekują dziś klienci. W firmie Mikrowag zastosowano sprzęty oparte na urządzeniu PROMIX™ 2KE przystosowanym do natrysku trzech kolorów farby opartych na tym samym utwardzaczu. - Urządzenie firmy GRACO jest bardzo precyzyjne z uwagi na zastosowanie mierników przepływu, które pozwalają na pomiar dokładności mieszanki do 1 proc. - wyjaśnia Sebastian Bochyński z POMP SERWIS S.C., który wraz z firmą Przemysłowe Techniki Lakiernicze RESIN (autoryzowani dystrybutorzy GRACO), zrealizował inwestycję. - Już niewielkie uchybienie powoduje wyłączenie urządzenia i zdiagnozowanie przyczyny błędu, co zostaje sygnalizowane alarmem dźwiękowym oraz kodem błędu na panelu sterowniczym. Urządzenie to zapewnia szybką zmianę kolorów, co wpływa na oszczędność zużycia farby, a wraz z zastosowaną technologią płukania małą ilością rozpuszczalnika, gwarantuje niską emisję LZO.

    Zestaw do natrysku hydrodynamicznego oparty na pompach tłokowych, zainstalowany w Mikrowagu, składa się z urządzenia podająco-mieszającego PROMIX™ 2KE wyposażonego w:
    - system zaworowy do jednego koloru i jednego utwardzacza,
    - pompę tłokową Merkur 30:1 do żywicy o wydajności 4,5 l/min,
    - pompę tłokową Merkur 30:1 do utwardzacza o wydajności 4,5 l/min,
    - pompę tłokową Merkur 30:1 do płukania układu rozpuszczalnikiem,
    - sekwencyjny integrator materiału do mieszania składników mieszanki,
    - ekran ciekłokrystaliczny do monitorowania procesu lakierowania,
    - szafki umożliwiającej sterowanie, jak również płukanie zestawu,
    - oprogramowanie pozwalające na odczytywanie i raportowanie pracy oraz zużycia składników mieszanki w dowolnym okresie.

    Urządzenie ProMixTM 2KE odpowiada za proces lakierowania. Fot. Julian Ciesielski

    Pomost po procesie śrutowania. Fot. Mikrowag

    Pomalowany element wagi samochodowej. Fot. Mikrowag


    Zalety urządzenia potwierdza szef firmy Mikrowag. - Wcześniej nie mieliśmy zbytnio dużego wpływu ani na zużycie farby, ani na jakość uzyskiwanych powłok - mówi Łukasz Rogowski. - Obecnie zmieniła się całkowicie jakość wyrobów, nie ma już błędów lakierniczych, brak jest wtrąceń, również sam proces suszenia przebiega w odpowiednich warunkach i temperaturze. A przy okazji podniósł się także standard pracy.
    Lakiernię wraz ze śrutownią zlokalizowano w nowej hali. W obu pomieszczeniach mogą być poddawane obróbce powierzchniowej pojedyncze elementy do 20 ton. Obecnie wszystkie detale są śrutowane, wcześniej było to piaskowanie, ale proces ten nie spełniał wielu wymogów, m.in. odpowiedniego przygotowania podłoża przed nałożeniem powłok. Maksymalne gabaryty poddawane obróbce mają wymiary 4x9 m. Po śrutowaniu detale trafiają do komory lakierniczo-suszarniczej z systemem filtracji oraz rekuperacją. To kabina dwusekcyjna, czyli można ją podzielić na połowę w przypadku malowania mniejszych części, co przynosi oszczędności w ogrzewaniu. Malowanie odbywa się najczęściej metodą hydrodynamiczną, ale czasem również za pomocą elektrostatyki, kiedy zachodzi potrzeba polakierowania trudno dostępnych miejsc. Używane są lakiery rozpuszczalnikowe firm CSV i Brenen.

    - Jesteśmy zadowoleni z całej inwestycji - ocenia Ł. Rogowski. - Usprawniliśmy proces malowania, wyeliminowaliśmy błędy lakiernicze i zwiększyliśmy wydajność pracy. Duża zasługa w tym urządzenia PROMIX™ 2 KE, które samo dozuje lakier w odpowiednich proporcjach oraz płucze układ po skończonej pracy. Dzięki temu osiągnęliśmy zamierzone cele, wyższą jakość produktów, przy oszczędnościach czasu pracy i pieniędzy.

    Prosty i skuteczny

    System dozujący ProMix™ 2KE jest prosty w obsłudze oraz konserwacji. Można dzięki niemu bezproblemowo mieszać materiały dwuskładnikowe, uzyskując przy tym powtarzalne wyniki. Proste w obsłudze sterowanie czyni to urządzenie odpowiednim również dla początkujących użytkowników; czujnik przydatności farby do stosowania przynosi wyraźne oszczędności w zakresie kosztów oraz zużycia materiałów. System bezproblemowo dozuje materiały, jak np. żywice epoksydowe lub poliuretan na bazie rozpuszczalnika bądź wody. Wszystkie części w dozowniku dwuskładnikowym ProMix™ 2KE wymagające regularnej konserwacji są łatwo dostępne. Zestaw może podawać materiały zarówno do pistoletów pneumatycznych, jak i wysokociśnieniowych, hydrodynamicznych, również ze wspomaganiem elektrostatycznym. Może współpracować z dwoma niezależnymi pistoletami, oddzielnie dla każdego kontrolując czas życia mieszanki. Może obsłużyć trzy kolory i być zasilany z gniazdka elektrycznego lub też tylko sprężonym powietrzem. Gwarantuje łatwe i automatyczne płukanie.
    Panel sterujący to mała, przenośna skrzynka wyposażona w ekran wykonany w technologii LED. Zwarta budowa panelu sterującego pozwala na jeszcze jedno - zestaw można umieścić w magazynie farb, a panel sterujący na stanowisku roboczym. Na ciekłokrystalicznym wyświetlaczu podane są ikony funkcji i stanu pracy. Graficzne przedstawienie menu sprawiło, że zestaw jest obsługiwany intuicyjnie.


    Ponadto urządzenie posiada następujące funkcje:
    - ustawienie żywotności mieszanki znajdującej się w wężu,
    - odczyt zużytego materiału na zasadzie włożenia pendrive'a i przeniesienia archiwum do komputera (archiwum otwiera się w programie Excel),
    - parametry pracy urządzenia w czasie rzeczywistym oraz wstecznym,
    - lista występujących błędów,
    - panel sterujący umieszczony w kabinie posiada trzy proste funkcje dla obsługi (maluj, stand-by, płucz), ponadto na panelu pokazywana jest bieżąca wydajność malowania oraz czas pozostały do użycia mieszanki,
    - do urządzenia możemy podłączyć dowolne pompy zasilające (max 275 barów).

    Grzegorz Petka
     

    Tagi: Graco,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 3(89)/2014

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne