• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(66)/2010

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    Lakiernictwo Proszkowe

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.07.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 16 minut

    Strona 1 z 7

    Wpływ wymogów ppoż. na koszt budowy i wyposażenia lakierni


    Kwestie zabezpieczeń i wymogów przeciwpożarowych w budynkach i ich przestrzeni zewnętrznych regulują ustawy i szereg szczegółowych rozporządzeń. Podstawowym z nich jest rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z dnia 11 maja 2006 r.) na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1229, z późniejszymi zm.).


    Gdy sprawa dotyczyć zaczyna budynku, w którym jest lakiernia, czyli miejsca, które ze swej specyfiki formuje takie zagrożenia, to ilość wymagań znacznie się rozszerza. Oprócz typowych wytycznych i wymogów dla pomieszczenia i sprzętu gaśniczego, dróg ewakuacyjnych i sposobów postępowania w celu eliminowania zdrożeń, dodatkowo pojawiają się wymogi dla urządzeń, instalacji i przebiegu procesu technologicznego. Obowiązujące przepisy określają dość jasne definicje zagrożeń i narzucają wprowadzenie do zagrożonych pomieszczeń budynku konkretnych rozwiązań technicznych. W przypadku lakierni sytuacja się jednak nieco komplikuje. Tu sposoby zabezpieczenia pomieszczenia, wymogi stawiane instalacjom i wyposażeniu zależą całkowicie od stosowanej technologii oraz ilości cykli, wielkości zapasów magazynowych, materiałów łatwo palnych i substancji wybuchowych.


    Aby zagadnienia tego tematu były trochę prostsze, spróbujemy pogrupować definicje i stosowane określenia. Najważniejsze to niemylenie znaczeń fachowych sformułowań i dostrzeganie różnic w podobnie brzmiących określeniach jak „strefa zagrożenia wybuchem” czy „pomieszczenie zagrożone wybuchem” lub „obciążenie pożarowe pomieszczenia” czy „zabezpieczenie pożarowe pomieszczenia”. Tu najprościej przytoczyć jest definicje dostępne w rozporządzeniach i normach... ale jak się często okazuje nie są one zrozumiałe. Prościej brzmi to tak:


    Strefa zagrożenia wybuchem

    To obszar, w którym może pojawić się taka mieszanina oparów z powietrzem, która w odpowiednich warunkach wybuchnie. Co oznacza „w odpowiednich warunkach”? To odpowiednie stężenie takiej substancji w powietrzu. Oczywiście, substancja sama w sobie musi być palna i mieć zdolność do unoszenia się jako opary, czyli gaz, musi być wymieszana z powietrzem, tj. z tlenem, bo bez tego nie ma zapłonu i wybuchu. Sam wybuch to nic innego jak błyskawicznie rozprzestrzeniający się pożar substancji palnej w powietrzu. Skoro wybuch to ekstremalna forma pożaru, to do warunków koniecznych do jego powstania potrzeba jeszcze jakiegoś inicjatora – iskry elektrycznej ze zwarcia instalacji lub z przeskoku iskry elektryczności statycznej, otwartego płomienia, rozgrzanego żarnika grzejnika lub papierosa. W zasadzie trzech elementów:

    Tagi: Projekter,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...