• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 2(70)/2011

    Artykuły branżowe

    Urządzenia Lakiernicze

    Drewno

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  05.07.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 19 minut

    Strona 1 z 6

    Jak dobrać odpowiedni sprzęt do naszych wymagań?


    Ręczne lakierowanie formatek MDF w branży meblarskiej jest nadal najpopularniejszym sposobem uzyskiwania wymaganego efektu dekoracyjnego na końcowym produkcie. Lakiernia ręczna to możliwość szybkiej zmiany koloru, czy efektu pokrycia oraz swoboda w realizacji krótkich cykli produkcyjnych.


    Taka lakiernia daje możliwość szybkich reakcji w przypadku konieczności dostarczenia do odbiorcy jednego elementu nieujętego we wcześniejszym zleceniu lub rozszerzenia zakresu wykonywanych mebli o jeden, czy dwa dodatkowe elementy, szczególnie wtedy, gdy klient zmienia wcześniejszą koncepcję swojego biura, kuchni, łazienki, sypialni, czy garderoby. W przypadku lakierni przy stolarniach usługowych, automatyzacja systemu lakierowania po prostu się nie sprawdza.

    Gdy jednak za jakość końcowego pokrycia dekoracyjnego odpowiada szereg czynników dobieranych zupełnie przypadkowo, a lakiernik wykonujący pokrycie dekoracyjne nie ma ogromnego doświadczenia zawodowego, to nietrudno jest przewidzieć efekt końcowy produktów takiej lakierni. W systemach automatycznych każdy element daje się precyzyjnie wyregulować, a jakość końcowa to już efekt powtarzalny. W ręcznej lakierni tylko nieliczni lakiernicy z pokorą przyjmują do wiadomości fakt, że powstające w trakcie lakierowania wady pokrycia to w 80% wynik ich działania i fatalnie sformowanego układu technologicznego tego działu. Z przykrością stwierdzić należy, że większość lakierników za wady pokrycia lakierniczego obwinia producentów lakierów, zrzucając odpowiedzialność za wady powłoki na karby fatalnego jakościowo produktu albo na brak odpowiednich warunków, np. komory lakierniczej. Często uważa się to urządzenie za antidotum na wszelkie problemy jakościowe. Kabina nie jest jednak rozwiązaniem problemu wtrąceń w powłoce lakierniczej, tak jak zmiana dostawcy produktów nie wpłynie diametralnie na likwidację wad wykonywanych powłok, jak małe i duże kratery, cienka warstwa na kantach przecieranych przy polerowaniu, skórka pomarańczy, zwana potocznie łuską lub morką, czy też falowanie idealnie wypolerowanej płaskiej płyty.


    Poznaj problem


    Na początku procesu zmian na lepsze, musimy zdać sobie sprawę z mechanizmów powstawania wielu wad dekoracyjnych w pokryciu lakierniczym oraz zależności pomiędzy tymi wadami, posiadanym wyposażeniem lakierni i techniką wykonywania powłok. Dopiero wtedy, gdy znamy mechanizm problemu, krok po kroku doprowadzić można do sytuacji, w której pokrycia lakiernicze są już idealne, a sposób funkcjonowania lakierni zadowalający ekonomicznie. To oczywista sprawa, a jednak umyka uwadze większości lakierni mebli i formatek MDF. Kilka na sto takich obiektów można uznać za „dopięte na ostatni guzik” pod względem układu technologicznego i organizacji pracy. Taki dział jak lakiernia to „kopalnia złota”. Szyby wydobywcze tego „złota” to... ilość zużywanych materiałów lakierniczych, energia elektryczna, paliwo do ogrzewania, wynagrodzenie pracowników i skuteczność samej lakierni, czyli minimalna ilość poprawek. W szerszym aspekcie to także ogromne oszczędności przy zakupie wyposażenia lakierni, które gwarantując ten sam efekt końcowy, pochłania o wiele mniejsze nakłady inwestycyjne. Jak to możliwe? Większość małych i średnich lakierni planuje np. zakup komory lakierniczo-suszarniczej, ale inwestorzy nie zdają sobie zupełnie sprawy z tego, że samo urządzenie nie zagwarantuje im idealnego efektu powłoki dekoracyjnej. Kabina nie jest żadnym gwarantem realizacji powłok lakierniczych bez wad i wtrąceń. Co za tym idzie, nie pozwala wcale na pominięcie operacji polerowania, gdy celem jest efekt idealnej gładzi powłoki i wysokiego połysku. Przy realizacji powłok matowych i półmatowych jest przydatna, ale identyczny efekt uzyskać można także w przypadku wykonania w lakierni profesjonalnej instalacji wentylacyjno-grzewczej. Komora lakiernicza jest tylko doskonale wentylowanym i oświetlonym pomieszczeniem i spełnia swoje zadanie tak, jak każde inne pomieszczenie z takimi instalacjami. Mała kabina w lakierni formatek meblowych, gdzie konieczne są stałe zmiany malowanych elementów i ciągłe wchodzenie i wychodzenie z wydzielonego pomieszczenia, spowolni znacząco pracę lakierni, formując w niej „wąskie gardło” przepustowości. Nie ma tu wprawdzie jednej zasady i schematu, ale tam, gdzie lakierowane są formatki meblowe, zakup komory lakierniczej jest w większości nieporozumieniem już na etapie ustalania koncepcji tego działu. Gdy stolarnia produkuje drzwi lub lakieruje duże i ciężkie wyroby w całość – komora lakierniczo-suszarnicza znajduje już uzasadnienie organizacyjne. Nadal jednak nie jest bezwzględnie konieczna. Gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że cena zakupu takiego urządzenia to 15, a nawet 30 tys. euro, a jego zakup pod względem technologicznym i organizacyjnym nie jest wcale konieczny, to powoli widać już „kopalne złoto” w organizacji lakierni. Podobnie jest w przypadku zakupu pompy membranowej, czy tłokowej oraz drogich pistoletów lakierniczych z najwyższej półki. Łatwiej jest to zrozumieć, gdy przyjrzymy się faktom.

    Komentarze (3)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ osaxs4 3 ponad rok temu Świetny Artykuł. Daje dużo do myślenia. Wszystkie najważniejsze zagadnienia związane z lakiernictwo meblowym ujęte w artykule .polecam wszystkim którzy zajmują się ta tematyką na poziomie profesjonalnym lekturę artykułu .
      oceń komentarz zgłoś do moderacji
    • ~ michu783 2 ponad rok temu witam, artykuł super na 10+ wiele mi to wyjaśniło i pomogło ale przez to mam jeszcze więcej pytań pozdrawiam Pana Roberta
      oceń komentarz zgłoś do moderacji
    • ~ Marcin 1 ponad rok temu Artykuł otworzył mi oczy. Dzięki lakiernictwo.net Panie Robercik świetny artykuł
      oceń komentarz zgłoś do moderacji