• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(95)/2015

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Procesy Wspomagające

    Wyroby Lakiernicze

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.05.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

    Strona 5 z 7


    Różnica w aplikacji metalicznych farb proszkowych i niezawierających pigmentów metalicznych dotyczy również sposobu podawania farby podczas napylania. Podawanie musi zapewnić równomierny dopływ proszku do aplikatora, co w przypadku farb metalicznych przysparza dodatkowych problemów. Napylając farby mieszane na sucho, mamy do czynienia z mieszaniną dwu składników o różnym ciężarze właściwym i granulacji. Podczas transportu od producenta do malarni może dochodzić do separacji obu składników. Farby metaliczne, w których zastosowano "bondowanie" lepiej są przystosowane do transportu i podawania, lecz one również zawierają część niezwiązanego pigmentu metalicznego.

    Podawanie metalicznych farb proszkowych do napylania pozwala osiągnąć dobre rezultaty jedynie przy zastosowaniu podajników fluidyzacyjnych, bądź konstrukcji zaopatrzonych w mieszadła. Przy zastosowaniu takich podajników możemy doprowadzić do ponownego równomiernego zmieszania pigmentu metalicznego i farby proszkowej, co jest podstawą właściwego podawania farby metalicznej do napylania. Bardzo popularne obecnie podajniki wibracyjne pobierające farbę bezpośrednio z opakowania producenta są w przypadku aplikacji dużej grupy metalicznych farb proszkowych niezalecane. Działanie wibratora pogłębia separację pigmentu i farby proszkowej stanowiącej bazę. Oddzielnym zagadnieniem jest podawanie farb metalicznych za pomocą systemów pompowych, promowanych przez niektórych producentów sprzętu aplikacyjnego. Ze względu na stale dopracowywane rozwiązania konstrukcyjne, należy poczekać z ewentualnymi rekomendacjami do czasu zebrania większej ilości doświadczeń.


    Odzysk metalicznych farb proszkowych


    Możliwość wykorzystania do ponownego użycia farby proszkowej, która nie została napylona na pokrywany detal, jest podstawą efektywności technologii malowania proszkowego. Odzyskiwanie metalicznych farb proszkowych znacznie tę efektywność ogranicza.

    Metaliczne farby proszkowe mieszane na sucho nie są przystosowane do odzysku. Wynika to z braku możliwości zapewnienia stałej zawartości pigmentu metalicznego w napylanej farbie. Różnice w wyglądzie powłoki uzyskanej ze świeżej farby i odzyskowej są zbyt widoczne, by można je było zaakceptować.

    Farby metaliczne, w których zastosowano "bondowanie" są przystosowane do odzyskiwania, lecz w ściśle określonych warunkach. Dla uzyskania stałego koloru i efektu jest ważne ustalenie i utrzymywanie proporcji pomiędzy świeżą i odzyskową farbą proszkową podawaną do natrysku. Zawartość świeżego proszku (zgodnie z rekomendacją znaczących producentów) nie powinna zazwyczaj być niższa niż 70%. Należy się również liczyć z tym, że ustalenie się stałych parametrów pracy nastąpi po napyleniu pewnej ilości elementów, co spowoduje widoczne odchyłki w wyglądzie gotowej powłoki również na elementach w ramach jednej partii produkcyjnej. Nawet, jeśli stosujemy metaliczne farby o bardzo stabilnych parametrach odzysku, lepiej nie testować tych własności na własną odpowiedzialność i zachować regułę stałego dosypywania świeżej farby w proporcji zalecanej przez dostawcę.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...