• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 2(94)/2015

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    Procesy Wspomagające

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.03.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2
    Instalacja urządzeń zabezpieczających dla ochrony podczas eksplozji jest koniecznością, może to jednak znacznie zakłócać przebieg procesu produkcyjnego. Firma Keller Lufttechnik opracowała taką jednostkę redukcji ciśnienia dla separatorów pyłu, która może być dowolnie umiejscowiona.

    Specjalne urządzenie gasi płomienie i odprowadza falę ciśnienia w sposób ukierunkowany



    Przy obróbce strumieniowo-ściernej, szlifowaniu, polerowaniu i dalszej przeróbce metali powstają drobne pyły, które są odciągane ze stanowiska pracy, a następnie odfiltrowywane z powietrza wentylacyjnego poprzez urządzenia odpylające. Przy dużej przepustowości, wewnątrz takich urządzeń może dochodzić do wysokich koncentracji pyłów, przez co tworzy się atmosfera wybuchowa. - Wtedy wystarczy mała iskra, aby wywołać nieszczęście - wyjaśnia Jens Kuhn, specjalista ds. zabezpieczeń przeciwwybuchowych w firmie Keller Lufttechnik.

    Sprawdziły się tutaj bezpłomieniowe urządzenia do redukcji ciśnienia. Jednak aby chronić zdrowie pracowników, dyrektywa ATEX 1999/92/EG (także ATEX 137) nakazuje zachowanie wokół tych urządzeń strefy bezpieczeństwa o promieniu 2,5 m. Taki obszar może z kolei znacznie utrudniać przebieg procesów produkcyjnych.

    Alternatywnie, w nowo zainstalowanych separatorach pyłów metalowych, istnieje możliwość zastosowania uciążliwych konstrukcji z odprowadzeniem fali ciśnienia poza budynek - poprzez ścianę zewnętrzną albo przez dach. W praktyce zapewnia to wprawdzie większe bezpieczeństwo, ogranicza jednak znacznie możliwość umiejscowienia separatora.


    1563poprawa_001.jpg

    Eksplozja pyłu z użyciem "ProPipePlus": uwalnia się tylko ten pył, który odprowadzany jest do góry. Źródło: Keller Lufttechnik


    1563poprawa_002.jpg

    Eksplozja pyłu bez użycia "ProPipePlus". Źródło: Keller Lufttechnik


    1563poprawa_003.jpg

    "VARIO" z "ProPipePlus": siatka druciana gasi płomień, a kołnierz kieruje ciśnienie ku górze. Źródło: Keller Lufttechnik


    Rozwiązanie o nazwie "ProPipePlus", oferowane aktualnie przez firmę Keller Lufttechnik, to urządzenie do bezpłomieniowej redukcji ciśnienia dla pyłów metalowych. Chodzi przy tym o cylindryczny kosz ze specjalnej siatki drucianej, który po zamontowaniu na jednostkę redukcji ciśnienia w separatorze pyłu gasi pojawiające się przy redukcji ciśnienia płomienie i wyposażony jest w kołnierz, który w przypadku eksplozji kieruje ciśnienie ku górze.

    Ponieważ przy eksplozji pyłu aluminiowego temperatura może sięgać do 3000°C, norma DIN EN 16009 wymaga, aby odpowiednie komponenty systemu bezpieczeństwa do zastosowań w przetwórstwie metali posiadały specjalne atesty kontroli.


    Sprawdzenie całego systemu przez FSA

    Z tego powodu firma zleciła testy w Towarzystwie Badawczym Bezpieczeństwa Systemowego i Medycyny Pracy w Mannheim (z niem. FSA) dla separatora suchego "VARIO 2" w kombinacji z bezpłomieniowym reduktorem ciśnienia "ProPipePlus", pod kątem wytrzymałości uderzenia fali ciśnienia przy wybuchu oraz przebicia płomieni. Z powodzeniem, ponieważ cały system nienagannie przeszedł wszelkie przeprowadzone testy. - Mogliśmy ponadto udowodnić, że dozownik celkowy do odprowadzania odseparowanych pyłów metalowych jest również zabezpieczony przed przejściem płomieni - dodaje kolega z działu sprzedaży Christian Zöller. - Ponadto próby pokazały, że w przypadku eksplozji płomienie nie przechodzą na stronę gazów oczyszczonych za filtrem. Zbędne staje się zatem oddzielenie znajdujących się tam przewodów rurowych, co wiązałoby się z dodatkowymi kosztami.

    Tagi: ATEX,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 2(94)/2015

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne