• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(97)/2015

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Normy/Prawo

    Procesy Wspomagające

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.09.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 13 minut

    Strona 5 z 7

    Badając działanie średnicy ścierniwa na liczbę szczytów chropowatości wykazano, że liczba pików (szczytów) nieznacznie zmniejsza się wraz ze wzrostem średnicy ziarna ściernego, a jest zwiększona zwłaszcza chropowatość jeżeli są stosowane większe cząstki ścierne. Ten przykład ilustruje ponownie związek między cechami topografii podłoża i wielkością cząstek ścierniwa.


    Rodzaj ścierniwa (metaliczne i niemetaliczne)

    Ścierniwa można podzielić na metalowe i niemetalowe. Koszt, typ surowca i efekty środowiskowe odgrywają rolę w tym, który typ ścierniwa jest wybrany do określonego zastosowania. Różnicą śrutu okrągłego i ostrokrawędziowego jest to, że ziarno nieregularne usuwa więcej masy z podłoża niż ziarno okrągłe. Rodzaje ścierniw jednorazowego użytku generują duże ilości pyłów, więc powinny być używane w komorach lub kabinach chroniących środowisko, a operatorzy muszą posiadać sprzęt ochronny do oddychania. Na miedzianych podłożach wpływ wielkości ziarna był bardziej widoczny dla wyższych prędkości uderzenia ziaren.

    Badano wpływ ścierniwa na kształt chropowatości podłoża. Jeśli cięty drut stalowy został wykorzystany jako materiał ziarna dla odkamieniania, cylindryczne cząstki śrutu ciętego z drutu stalowego tworzą głębsze profile od kulistych cząstek przy równych prędkościach uderzenia. Stwierdzono również związek między szorstkością podłoża i energią kinetyczną ziaren ściernych: Rt proporcjonalne do EPnE. Wykładnik mocy był niezależny od wielkości ziaren ścierniwa (dp = 300-800 µm), ale pokazał słabą zależność od kształtu ziarna ściernego.

    Efekt typu ścierniwa na profil może być uznany za wyraźny. Elektrokorund o ziarnistości stali, na przykład, wytwarza raczej nieregularne profile z wyraźną strukturą maksymalną, podczas gdy kulki szklane oraz ścierniwa z tworzywa sztucznego tworzą gładki i regularny profil.

    Przeprowadzono badania na temat wpływu materiałów ściernych (śrutu żeliwnego, elektrokorundu, tworzyw sztucznych i kulek szklanych) na chropowatości różnych materiałów podłoża. Elektrokorund produkował najwyższe wartości chropowatości podłoża na wszystkich materiałach, a dla zwykłej chropowatości stali budowlanej był znacznie wyższy niż w przypadku stali chromowo-niklowej.

    Po porównaniu kulek szklanych, elektrokorundu i śrutu staliwnego do wytwarzania rurociągu stalowego okazało się, że stal ma utworzony głębszy profil od elektrokorundu, a następnie od szklanych kulek. Sferyczne materiały ścierne produkują raczej płytki profil.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...