• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(84)/2013

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Wyroby Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.07.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2

    Alternatywa dla tradycyjnych farb rozpuszczalnikowych


    Wraz z rozwojem technologii wytwarzania farb i lakierów coraz większą uwagę zwraca się na ochronę środowiska. Społeczeństwo ma świadomość, że dbając o środowisko, dba o własne zdrowie. Tradycyjne farby i lakiery zawierają znaczne ilości rozpuszczalników organicznych. Właśnie im przypisuje się główne zagrożenie dla środowiska.


    Najnowszą generacją farb i lakierów są produkty wodorozcieńczalne, w których rozpuszczalniki organiczne zostały prawie całkowicie zastąpione przez wodę. Produkty tego typu można nazwać farbami ekologicznymi. W trakcie ich stosowania ilość wydzielanych szkodliwych substancji dla zdrowia człowieka jest o wiele niższa niż w przypadku farb rozpuszczalnikowych. Dodatkowym atutem jest brak drażniącego i nieprzyjemnego zapachu.


    1347ekologiczne_001.jpg


    Lotne związki organiczne (ang. volatile organic compunds) to związki organiczne, które powstają w trakcie różnych procesów przemysłowych, m.in. podczas lakierowania. Uwalniające się do atmosfery VOC są niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Niektóre z nich mogą mieć działanie rakotwórcze. Lotne związki organiczne zawarte z farbach i lakierach przyczyniają się do powstawania związków utleniających w troposferze, czyli w warstwie atmosfery położnej najbliżej Ziemi. Powstały ozon staje się trucizną dla organizmów żywych. Ma działanie drażniące na układ oddechowy i wzrokowy.

    1347ekologiczne_002.jpg

    HYDROPAL 120 to system, w skład którego wchodzą produkty na bazie wody.


    Koniecznością stało się ograniczenie emisji VOC do atmosfery poprzez wprowadzenie do stosowania farb i lakierów o zmniejszonej ilości rozpuszczalników organicznych. W momencie wejścia Polski do Unii Europejskiej zaczęła obowiązywać dyrektywa 2004/42/WE z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie ograniczeń emisji lotnych związków organicznych. Definiuje lotne związki organiczne jako związki organiczne o początkowej temperaturze wrzenia niższej lub równej niż 250°C w odniesieniu do ciśnienia standardowego. Dyrektywa określa wartości dopuszczalne maksymalnej zawartości VOC dla produktów malarskich.


    Tabela 1. Zawartości VOC w wybranych produktach HYDROPAL 120. Podane wartości dotyczą produktów gotowych do użycia.

    Tabela 2. Zawartości VOC w wybranych produktach MULTICRYL 900. Podane wartości dotyczą produktów gotowych do użycia.


    Firma Pronet-Color oferuje kompletne systemy dla przemysłu i renowacji samochodów, które spełniają wymogi dyrektywy 2004/42/WE i są przyjazne dla środowiska:

    - MULTICRYL 900 jest rozbudowanym systemem rozpuszczalnikowym, który składa się z produktów o obniżonej zawartości lotnych związków organicznych.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...