• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(39)/2006

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.01.2006, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 4 z 4

    Dla wentylacji poziomej 1000 x S x H w m3/h wydatek obliczony może wynosić:

    x 1,4 dla komór > 15m długości

    x 1,4 w przypadku prac brudzących.

    Np. dla maszyny 9 x 5 x 5m zalecona jest wentylacja pozioma, a wydatek wentylacji wynosi 5 x 5m = 25 x 1000 = min. 25.000m3/h

    Wentylacja w maszynach odpowiadających zaleceniom INRS nie jest określana krotnością wymian kubatury komory, co nie znajduje ani uzasadnienia technicznego ani podstaw normatywnych. Zasadniczym kryterium jest sposób wentylowania komory, by uniknąć powstawania obszarów zalegania powietrza zapylonego.

    Zaniżanie wydatku wentylacji jest skazaniem instalacji na niesprawność techniczną, z powodu której będzie cierpiał personel obsługujący urządzenie, jak również cały zakład pracy poprzez bezpośrednie zmniejszenie produktywności i zwiększenie kosztów eksploatacji. Przewaga techniczna komór śrutowniczych budowanych zgodnie z zaleceniami INRS wynika z faktu, że komory te są nośnikiem najlepszych i proekologicznych (oszczędzających środowisko) technologii, tzw. BAT (Best Available Technologies) wykorzystujących recykling i ograniczenie zapylenia oraz są w pełni dostosowane do wymogów nowego prawa ekologicznego i przepisów unijnych, oszczędzających przy tym zużycie mediów i obniżających koszty produkcji. W komorach nowoczesnych filtr zapewnia, że powietrze wyrzucane na zewnątrz jest czyste, poziom zanieczyszczeń <5mg zgodnie z obowiązującymi normami polskimi.

    Oświelenie: Teoretycznie, by komora była dopuszczona do eksploatacji wg stanu aktualnych przepisów powinna zapewniać natężenie oświetlenia zgodne z ogólnymi zasadami BHP na stanowisku pracy. Polskie przepisy nie biorą pod uwagę specyfiki pracy komór śrutowniczych. W podsumowaniu można stwierdzić jednoznacznie, że to nie w polskich przepisach lub w polskich rozporządzeniach znajdziemy odpowiedź na prawidłowe parametry komór śrutowniczych pneumatycznych. Praktycznych ograniczeń indywidualnych przy stosowaniu ścierniw nie ma. Jest to wybór technologiczny oraz ekonomiczny: czym sprawniejszy układ recyrkulacji ścierniwa, tym bardziej opłaca się stosować ścierniwa wyższej jakości. Jedynie analiza indywidualnych potrzeb oraz wieloletnie doświadczenie dostawcy pozwalają określić optymalne parametry maszyny, przy zachowaniu zgodności z przepisami polskimi, normami maszynowymi europejskimi oraz zaleceniami INRS.

    Andrzej Dudkiewicz

    ad@sciteex.com.pl

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...