
Amerykański magazyn PCI (Paint & Coatings Industry) opublikował coroczny ranking dziesięciu największych światowych producentów farb i powłok, oparty na sprzedaży powłok w 2024 r. i publicznie dostępnych informacjach korporacyjnych. Na pierwszych dwóch miejscach uplasowały się amerykańskie koncerny: Sherwin-Williams i PPG. Na podium znalazł się także europejski AkzoNobel.
Wszystkie dane finansowe są przeliczane na dolary amerykańskie z ostatniego dnia roku obrotowego każdej firmy. Tam, gdzie to możliwe, PCI starało się raportować sprzedaż wyłącznie powłok. Jednak nie wszystkie firmy publicznie oddzielają przychody z powłok od innych segmentów biznesowych. W takich przypadkach magazyn opierał się na dostępnych informacjach i wskazał, kiedy raportowane dane odzwierciedlają znaną sprzedaż powłok.
– Co roku w lipcu nasze rankingi PCI 25 i Global Top 10 oferują wiarygodne zestawienie największych północnoamerykańskich i globalnych producentów powłok – mówi Courtney Bassett, redaktor zarządzająca PCI Magazine. – Tegoroczne zestawienie, dostępne teraz w formie eBooka, pojawiło się w obliczu ciągłej złożoności rynku – niepewność taryfowa, inflacja, presja walutowa i słabnący globalny popyt wystawiły na próbę nawet najbardziej uznanych graczy. Pomimo tych przeciwności, wiele firm ewoluuje. Inwestują strategicznie, ograniczają nieefektywność i dywersyfikują działalność, pokazując, że sama skala nie wystarczy w dzisiejszym środowisku. Strategia jest tym, co wyróżnia firmy.
Sherwin-Williams i PPG po raz kolejny znalazły się na czele listy. Jednak w tym roku różnica między nimi znacznie się powiększyła. Sherwin-Williams odnotował sprzedaż powłok na poziomie 19,38 mld USD, podczas gdy PPG – 15,8 mld USD, co stanowi różnicę ponad 3,5 mld USD, w porównaniu z nieco ponad 200 mln USD w roku ubiegłym.Obie firmy położyły nacisk na zdyscyplinowane portfolio i strategie kosztowe. PPG zakończyło proces zbycia swojej działalności architektonicznej w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, podczas gdy Sherwin-Williams kontynuował inwestycje w działalność w Ameryce Północnej i rozwijał technologie w różnych segmentach.
AkzoNobel, Nippon Paint i Jotun odnotowały stabilną lub lepszą sprzedaż, wspieraną przez wzrost regionalny i dobre wyniki w zakresie powłok ochronnych i morskich. Tymczasem Benjamin Moore, Asian Paints i BASF wskazywały na presję na marże związaną ze słabszym popytem i niekorzystnymi czynnikami walutowymi.
Pojawiły się również trendy w poszczególnych segmentach. Powłoki dekoracyjne utrzymywały się na stabilnym poziomie w regionach rozwijających się. Farby proszkowe i renowacyjne zyskały na popularności. Segment OEM w branży motoryzacyjnej pozostawał niespokojny, podczas gdy przemysł lotniczy i infrastruktura odnotowały wzrost.