• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(59)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  01.05.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2

    Termiczne odlakierowywanie w Polsce centralnej

    Arena Comet już od dwóch lat działa na rynku polskim. Do tej pory obsługiwała firmy głównie z regionu Śląska, Małopolski i Podkarpacia. Od początku maja 2009r., otwierając drugi zakład usługowy w Małej Wsi, koło Wyszogrodu, poszerzyła zakres swojego terytorialnego działania o region Polski centralnej.

    Arena Comet specjalizuje się w termicznym oczyszczaniu metali z różnego rodzaju powłok lakierniczych, tworzyw sztucznych i gumy. Proces termicznego oczyszczania metali stosowany przez Arenę bazuje na użyciu łoża fluidalnego, w którym w temperaturze 420-450oC usuwane są powłoki organiczne.




    Powłoki organiczne usuwane są w łożu fluidalnym w temperaturze 420-450oC.

    - Wbrew pozorom, technologia oczyszczania metali z powłok lakierniczych w łożach fluidalnych nie jest nowością – mówi Agnieszka Mich z firmy Arena Comet. - Wiele firm na całym świecie z powodzeniem korzysta z niej od kilkunastu lat. W Polsce dopiero poznajemy łoża fluidalne i jedno jest pewne – ta technologia oczyszczania metali zdobywa coraz więcej zwolenników.




    Czyszczenie w łożu fluidalnym jest bezpieczne dla umieszczonych w nim elementów.

    Co można czyścić w łożu fluidalnym?

    - elementy wykorzystywane w produkcji, tj. wyposażenia lakierni (krat, haków, zawieszek, ram itp.),

    - możliwe do demontowania części form wtryskowych wykorzystywane w produkcji elementów z tworzyw sztucznych lub gumy; jak również detale stanowiące efekt produkcji, tj.:

    - wadliwie pomalowane produkty (pod warunkiem, że mogą zostać poddane temperaturze powyżej 400 oC),

    - elementy metalowo-gumowe lub metalowo-plastikowe w celu odzyskania metali.




    Elementy przed...

    Jak to działa?

    Reaktor łoża fluidalnego jest wypełniony kalibrowanym piaskiem. Na dnie reaktora znajdują się otwory, przez które wpuszczane jest powietrze, dzięki któremu piasek zaczyna się unosić i zachowywać jak gotująca się ciecz. Aby ogrzać piasek, do powietrza wpuszczanego do reaktora dodaje się gaz, zapalany przez palnik znajdujący się powyżej poziomu piasku. Piasek w reaktorze ogrzewa się równomiernie do temperatury 420-450oC. W tak rozgrzanym reaktorze zanurzany jest kosz wypełniony metalowymi elementami przeznaczonymi do oczyszczenia. W zależności od potrzeb możliwy jest wybór innej temperatury czyszczenia. W kontakcie z rozgrzanym piaskiem powłoki lakiernicze znajdujące się na metalowych elementach zamieniają swój stan ze stałego na gazowy. Rozgrzany piasek, ze względu na swoją drobną konsystencję, obmywa zanurzone w nim elementy, usuwając z nich zanieczyszczenia organiczne.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...