• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(33)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Badanie Powłok

    ponad rok temu  01.01.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 3

    Jedną z bardziej istotnych wielkości badanych w procesie nakładania powłok jest pomiar grubości powłoki. Wybór właściwej metody pomiarowej zależny jest od rodzaju i kształtu podłoża, rodzaju i grubości powłoki, wymaganej dokładności pomiarowej, warunków zewnętrznych oraz uzgodnień pomiędzy stronami. Omówiliśmy je w poprzednim numerze (6(32)/2004 s. 53-55). Poniżej prezentujemy wady różne błędy pomiarowe, które mają niebagatelny wpływ na wynik pomiaru.

    Błędy pomiarowe


    Podczas dokonywania pomiarów grubości powłok mogą być popełnione błędy, wypaczające końcowy wynik. Należy przede wszystkim odrzucać pomiary wykazujące znaczne rozbieżności od pozostałych. Mogą one być wynikiem błędów w nałożonej powłoce (np. zacieki) lub w oczyszczeniu powierzchni (pozostałości zanieczyszczeń). Do błędów niedostrzegalnych gołym okiem, a mających wpływ na wynik pomiaru, w przypadku używania mierników elektronicznych do badań nieniszczących można zaliczyć:

    Grubość podłoża

    Wymagana minimalna grubość podłoża podawana jest przez producentów w danych technicznych urządzenia pomiarowego. W przypadku przekroczenia podanej wartości, podłoże może być traktowane jako warstwa powłoki (np. zbyt cienka warstwa cynku na stali będzie odczytywana razem z warstwą farby, dając sumaryczną wartość grubości powłoki).

    Chropowatość powierzchni

    PN nie wyróżnia żadnej z opisanych metod do pomiarów grubości powłoki na chropowatym podłożu (po obróbce strumieniowej). Metodę 5A zaleca do pomiarów arbitrażowych.

    Natomiast ISO 2808 wskazuje metodę dokonywania takich pomiarów (metoda 10), zalecając stosowanie mierników pracujących w oparciu o metodę indukcji magnetycznej.

    Uznając jednak pomiar na podłożach chropowatych za bardziej skomplikowany niż na podłożach gładkich ze względu na wpływ zmiennych odczytów właściwości podłoża przez sondą pomiarową, poleca przed dokonaniem pomiarów przeprowadzenie kalibracji z użyciem folii o grubości zbliżonej do grubości badanej powłoki oraz gładkiego podłoża.Rozwiązania zastosowane w nowoczesnych miernikach pozwalają na wybór sposobu kalibracji na chropowatym podłożu, eliminując powyższe problemy.

    Krzywizna powierzchni

    Producenci podają w charakterystyce sond wartości minimalnego promienia krzywizny, pozwalającego na pomiar bez wypaczania wyników. W przypadku krzywizn o większym promieniu, zaleca się przeprowadzenie kalibracji przed dokonaniem pomiarów.

    Zewnętrzne pole magnetyczne, magnetyzm szczątkowy w podłożu, substancje magnetyczne w powłoce.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 1(33)/2005

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne