• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Aktualności i przegląd rynku

    ponad rok temu  30.11.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    Rynek powłok lakierniczych dla rolnictwa, budownictwa i sprzętu do robót ziemnych (ACE) jest dość wszechstronny. Producenci powłok muszą spełnić wiele różnych wymagań, aby odnieść sukces. European Coatings rozmawiał z ekspertami na temat bieżących wyzwań i nowych wymagań.

    Chociaż rynek ACE jest bardzo zróżnicowany, niektóre wymagania pozostają takie same. – Wszyscy szukają podobnej funkcjonalności: doskonałej farby, która zachowa połysk, w połączeniu z wysokim stopniem zabezpieczenia przed korozją, które to wymagania zazwyczaj znajdują się na szczycie listy – mówi Eric Fouissac, wiceprezes ACE i Trucks w firmie Beckers.

    Szybkość nakładania powłok ma znaczenie kluczowe

    Tom Berckmans, który pracuje jako menedżer ds. sprzedaży międzynarodowej w Cardolite Specialty Chemicals, dodaje, że szybkość nakładania powłok ma znacznie kluczowe. – Zredukowanie obróbki wstępnej jedynie do odtłuszczania podłoża lub uniknięcie całego procesu obróbki wstępnej, to jeden ze sposobów uzyskania szybszej przepustowości – uważa.

    Zmniejszenie liczby powłok jest również możliwym sposobem na ograniczenie czasu lakierowania. Drogą do osiągnięcia tego jest zastosowanie powłok typu DTM (direct-to-metal). – Ale dużym minusem jest tutaj ogólnie słaba odporność na korozję – zastrzega Berckmans.

    – Poza skupieniem się na jakości powłok lakierniczych spotykamy też apele o produkty bardziej przyjazne dla środowiska – dodaje Eric Fouissac i oświadcza, że spodziewa się, iż w sektorze ACE z pewnością coraz częściej można będzie spotkać powłoki lakiernicze o wysokiej zawartości części stałych i farby proszkowe.

    Coraz ważniejsze stają się bowiem powłoki o niskiej zawartości lotnych związków organicznych. Jednak „wyzwaniem może być połączenie mniejszej zawartości VOC z szybszą przepustowością” – mówi Berckmans, dodając że jego zdaniem, nowe technologie już teraz dają dobre wyniki.

    Czy lekkie podłoża to przyszłość?

    Istnieje kilka argumentów przemawiających za stosowaniem lżejszych podłoży w ciężarówkach, ciągnikach lub kombajnach, a kilka przeciw nim. Dla Erica Fouissaca argumenty „za” już teraz zdominowały rynek. – Liczba powłok lakierniczych w branży ACE wykonanych przy zastosowaniu podłoży z tworzyw sztucznych wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat w ramach strategii mających na celu osiągnięcie równowagi między opłacalnością, stylem a wagą pojazdów – mówi.

    Z drugiej strony Tom Berckams ma inną opinię. – Nie widzę szans, aby ten rynek zbliżył się w najbliższym czasie do materiałów kompozytowych. Uważam, że podłoża stalowe dominować będą w najbliższej przyszłości.

    Źródło: European Coatings

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...