• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(58)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  01.03.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 3

    Całkowicie zautomatyzowana linia lakiernicza do malowania ciekłego

    Jedna z największych w Europie malarni ciekłych funkcjonuje w polskiej firmie Wielton w Wieluniu, produkującej naczepy. Proces lakierowania odbywa się tu całkowicie w cyklu automatycznym. Cztery roboty, które pozwalają utrzymać jakość powłoki lakierniczej na stałym poziomie, wyparły proces ręczny. Inwestycję wykonano w maju ubiegłego roku.



    Budowa oraz wyposażenie lakierni było jednym z najważniejszych celów firmy. Ta inwestycja, oprócz znaczącego zwiększenia mocy produkcyjnych, ma przyczynić się do poprawy efektywności procesu produkcji oraz dalszego ulepszania jakości produktów poprzez wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań i wysokich technologii.




    System transportu liczy ok. 400 metrów.


    Producent naczep

    Wielton to największy polski producent naczep i przyczep oraz jeden z 10 wiodących producentów w Europie. Odbiorcami produktów spółki są firmy transportowe, budowlane, produkcyjne, rolnicze i dystrybucyjne w kraju oraz zagraniczni dealerzy pojazdów ciężarowych i naczep. Wielton zaspokaja potrzeby różnego rodzaju klientów, od firm transportowych i budowlanych (przyczepy do transportu maszyn budowlanych) po rolnicze, wykonuje zabudowy dla największych europejskich producentów pojazdów ciężarowych, jak Scania, Man, Volvo, Mercedes czy Iveco. Spółka jest pionierem w zakresie zastosowania nowoczesnych technologii produkcji w branży naczepowej w kraju. Dzięki rozwiniętemu zapleczu konstrukcyjnemu, automatyzacji i robotyzacji procesu produkcyjnego, Wielton konkuruje dziś z międzynarodowymi graczami pod względem jakości i zakresu oferty asortymentowej.




    Ogólny widok na kabinę. Fot. Rippert


    Proces lakierowania odbywa się całkowicie w cyklu automatycznym. Począwszy od załadowania surowego produktu na stacji załadowczej do rozładunku polakierowanego wyrobu, całym procesem steruje specjalistyczne oprogramowanie komputerowe. Za dostarczenie wyrobu do śrutowni, lakierni i suszarni odpowiada nowoczesny zautomatyzowany system transportu. Linia posiada sześć specjalistycznych robotów. Dwa zajmują się oczyszczaniem i przygotowaniem powierzchni produktu przed lakierowaniem a cztery następne odpowiedzialne są za nałożenie powłoki antykorozyjnej i dekoracyjnej. Lakierowane wyroby podlegają specjalnej obróbce termicznej w trzech różnych komorach technologicznych.




    Automatyczne roboty i szczotkowy system filtracji suchej.


    - Zautomatyzowanie procesu lakierowania i zainstalowanie robotów pozwoliło znacząco podnieść i utrzymać na stałym poziomie jakość powłoki lakierniczej – wyjaśnia Mariusz Golec, wiceprezes zarządu firmy Wielton SA. - Cały przebieg procesu lakierowania można kontrolować za pomocą systemu wizualizacji komputerowej. Ta nowoczesna linia lakiernicza dostosowana jest do aktualnych wymogów i dyrektyw Unii Europejskiej pod kątem ochrony środowiska i bezpieczeństwa pracy.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...