• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(25)/2003

    Aktualności i przegląd rynku

    Drewno

    ponad rok temu  01.09.2003, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 3

    GWARANCJA JAKOŚCI - podstawowy dylemat firm zajmujących się nakładaniem powłok malarskich na wyroby i konstrukcje drewniane przeznaczone do użytku zewnętrznego. Ocena jakości wymalowania możliwa jest tylko na podstawie długoletnich doświadczeń. Jeśli na rynku pojawiają się nowe technologie lub gdy dokonują się znaczące zmiany w już istniejących systemach lakierniczych, tych doświadczeń brakuje. Nie ma wówczas możliwości obiektywnej oceny sprawności systemu w zmienionych warunkach.

    Ponieważ malowanie drewnianych elementów budowlanych jest przeważnie końcowym etapem procesu produkcyjnego, zastosowanie nieodpowiednich systemów malowania może doprowadzić do poważnych strat. Znane są przypadki w przemyśle produkującym okna drewniane, w których odszkodowania z tego tytułu osiągały wartość aż 500.000 €. Toteż w ostatnich latach próbuje się coraz częściej przy pomocy umów gwarancyjnych przenieść ryzyko na dostawcę farb, czyli na przemysł lakierniczy. Nawet, jeśli takie postępowanie daje pewne zabezpieczenie, to i tak wystąpienie wad związanych z malowaniem wiąże się z wieloma konsekwencjami.

    Dla inwestora w pierwszej kolejności odpowiedzialnym za jakość wykonanej pracy jest zleceniobiorca. Dopiero w dalszym postępowaniu użytkownik może żądać odszkodowania u dostawcy wyrobów lakierowych. Jest to proces długotrwały, gdyż użytkownik musi udowodnić dostawcy bądź producentowi, że powstała szkoda jest wynikiem zastosowania niepełnowartościowej bądź w ogóle nie nadającej się do użytku farby. Konieczny jest czas, którym średniej wielkości przedsiębiorstwo dzisiaj już na ogół nie dysponuje. Dlatego tym bardziej ważne jest dla firmy zajmującej się systemami lakierowania otrzymywanie niezależnych ocen. Takim niezależnym i jednolitym w całej Europie kryterium jakościowej oceny różnych systemów malowania drewna jest norma EN-927.

    Wymagania dot. wydajności z normy ENV 927-2 (wydanie lipiec 1999):

    Wielkości podane w pierwszych czterech wierszach stanowią wartość średnią z trzech próbek wystawionych na naturalne działanie wpływów atmosferycznych. Następny wiersz ustala się z dodania wszystkich wyników tych próbek. Dane podane w kolejnym wierszu służą jedynie do oceny dokładności pomiaru. Jeżeli wewnątrz szeregu pomiarów odchylenie jest zbyt duże, trzeba powtórzyć badanie, wystawiając na działanie wpływów atmosferycznych nowe próbki. Ostatni wiersz podaje wartość graniczną dla absorpcji wody skroplonej.

    EN 927 aktualnie składa się z 5 części:

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...