• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(36)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Urządzenia Lakiernicze

    ponad rok temu  01.07.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 4

    Procesy lakierowania przewidują aplikację produktów chemicznych na wyroby z metalu, drewna, szkła, plastiku, papieru itp. Lakier w postaci płynnej składa się z żywic i innych komponentów, które wchodząc w reakcje chemiczne polimeryzują się, tworząc makromolekuły, co stanowi warstwę zabezpieczającą. Komponenty rozpuszczone są w roztworze rozpuszczalników organicznych, które nie biorą udziału w tworzeniu się warstwy pokrywającej elementy, lecz wyparowują podczas procesu suszenia i zostają wydalane razem z powietrzem.

    Parujące rozpuszczalniki oznaczone są skrótem C.O.V. i w każdym kraju istnieją przepisy ograniczające ich emisję w celu zmniejszenia zanieczyszczenia atmosfery, w tym szczególnie chodzi o ograniczenie efektu globalnego ocieplenia. Rozwiązania zgodne z obowiązującymi normami są różne; i jak zwykle w takich przypadkach każda z możliwości ma zarówno swoje zalety, jak i wady natury estetycznej czy ekonomicznej.

    Zespół CEFLA Finishing przetestował, a także udoskonalił, najpierw w laboratorium, a potem w fazie produkcyjnej, wiele różnorodnych systemów; dlatego firma ta z całą pewnością jest w stanie obiektywnie ocenić opłacalność poszczególnych procesów przemysłowych, ponieważ nie jest związana z jedną, ściśle określoną technologią ochrony środowiska.

    Lakiery wodne: głównym nośnikiem roztworu żywic jest woda, nawet, jeśli nie jest to jedyny składnik, który paruje w fazie suszenia; taki lakier uważany jest za "ekologiczny" i zgodny z obowiązującymi normami. Ten typ lakieru jest od pewnego czasu używany standardowo do lakierowania stolarki zewnętrznej z bardzo pozytywnymi wynikami. Ujemnymi stronami natomiast są: wysoka cena żywic, konieczność większego zaangażowania i kontroli ze strony operatorów w fazie nakładania i formowania się warstwy stałej, potrzebne są także specjalnie dopasowane piece, mniejsze są również walory estetyczne wykończenia (szczególnie widoczne w przypadku mebli), jeśli porównamy je z klasycznymi lakierami poliuretanowymi.

    Lakiery ze 100% zawartością suchej masy: mówimy o produktach akrylowych świetnie znanych przy lakierowaniu walcami powierzchni płaskich (parkiety i ogólnie wszelkie podkłady), lecz obecnie mogą być one również natryskiwane (CEFLA Finishing produkuje automat EASY 2000 UV/AC do lakierowania paneli oraz UNISPRAY do profili) z natychmiastowym suszeniem promieniami UV, stosowane również do elementów profilowanych i z zaokrąglonymi brzegami. Wadą jest niestety wysoka cena lakieru oraz obniżone walory estetyczne czy nakładania, szczególnie, jeśli chodzi o natrysk.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...