• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(71)/2011

    Aktualności i przegląd rynku

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  01.05.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 2 z 3

    Opis procesów w skrócie

    - Cynkowanie – w automacie bębnowym i zawieszkowym z pasywacją białą, żółtą i czarną bez chromu sześciowartościowego uznawanego za substancję niebezpieczną. Grubość powłoki 5-20 mikrometrów. Proces ten zapewnią bardzo dobrą odporność korozyjną.

    - Cynkowanie mechaniczne – polega na powlekaniu proszkiem cynku powierzchni detalu za pomocy metody bębnowej. Proces przeznaczony jest do cynkowania detali hartowanych (sprężyny, podkładki, śruby, trzpienie, gwoździe). Mechaniczne cynkowanie daje takie same właściwości ochrony przeciwkorozyjnej jak galwaniczne cynkowanie, jednak bez niebezpieczeństwa wystąpienia kruchości wodorowej. Powłoki mają aż do 100 mikronów grubości.

    - Cynowanie – to pokrywanie powierzchni metalowych ochronną powłoką cyny - w automacie bębnowym drobnicy lub detali na zawieszkach. Stosuje się głównie dla przemysłu elektrycznego, np. w kontaktach, bezpiecznikach, stykach.

    - Niklowanie – pokrywanie wyrobów metalowych warstwą niklu. Niklowanie wykonuje się w celach antykorozyjnych, dekoracyjnych. Drobne detale nikluje się w automacie bębnowym, a większe elementy na linii zawieszkowej.

    - Niklowanie chemiczne – detali drobnych w galwanicznych urządzeniach kielichowych lub większych na zawieszkach. Uzyskuje się bardzo twardy nikiel, nakładany jest on bez prądu wszędzie równo.

    - Powłoka cynk-nikiel – to powłoka bardzo odporna korozyjnie, testy w komorze solnej – ok. 800 godz., czyli cztery razy więcej niż sam cynk. Zawartość niklu do 15 proc. Niklowanie odbywa się w automacie bębnowym.

    - Srebrzenie – detali w urządzeniach obrotowych. Używa się do pokrywania warstwą srebra np. elementów kontaktów, aby poprawić przewodnictwo elektryczne.

    - Fosforanowanie cynkowe i manganowe z obróbką końcową stali na linii zmechanizowanej zawieszkowej i bębnowej. To proces chemicznego wytwarzania ochronnej matowo-szarej (fosforan cynkowy) lub czarnej (fosforan manganowy) powłoki fosforanów na powierzchniach metalowych, aby uzyskać m.in. lepszą przyczepność pod lakier, ułatwić obróbkę mechaniczną części i zwiększyć wytrzymałość. Powłoka fosforanowa jest skuteczną czasową warstwą antykorozyjną, odporną na działanie wysokich temperatur. W celu zmniejszenia tarcia elementów w kolejnych obróbkach mogą być one po fosforanowaniu namydlane lub zaolejane.

    - Anodowanie – powierzchniowa obróbka aluminium polegająca na elektrolitycznym wytworzeniu warstwy tlenku. Proces prowadzi się w wannach dla detali wykonanych z aluminium.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...