• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(34)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Kolorymetria

    ponad rok temu  01.03.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 1 z 4

    Odbiór koloru ma dla nas oraz dla naszego środowiska olbrzymie znaczenie. Spoglądając na kolorowy świat flory i fauny możemy przekonać się o tym, że kolor spełnia w nim specjalne funkcje masujące oraz wabiące. Ponadto kolor jako cecha roślin lub substancji roślinnych spełnia ważną rolę w procesie fotosyntezy – a szczególnie zielony barwnik chlorofilu.

    Dla nas kolory oznaczają szansę na upiększenie otaczającego nas świata. Jako najstarszy dowód sztuki „barwienia” świata mogą służyć malowidła naścienne na płaskowyżu Altamira. Do bardzo ograniczonego zasobu barwników owego czasu można zaliczyć kredę, węgiel drzewny czy glinę. Tak samo jak dziś barwniki te mieszano z dostępnymi wtedy spoiwami (głównie tłuszczami) i nakładano na ściany jaskiń. Pociąg człowieka do kolorowania otaczającego go świata dokumentują znaleziska – przedmiotów użytku codziennego z epoki antyku. Po tym krótkim wstępie z przeszłości przenieśmy się jednak w teraźniejszość.

    W sektorze środków farbiarskich mamy do dyspozycji praktycznie nieograniczoną paletę produktów. Tak jak w innych gałęziach przemysłu wpływ na ten stan miał przede wszystkim rozwój przemysłu chemicznego, a pigmenty organiczne o najwyższej czystości i nasyceniu koloru wyparły relatywnie zanieczyszczone pigmenty nieorganiczne, pochodzenia naturalnego.

    Nie dziwi zatem fakt, że farby w różnych kolorach znajdujemy dziś w każdym sektorze życia codziennego. Oto kilka przykładów: za pomocą kolorów regulowany jest ruch samochodowy (na znakach ostrzegawczych i zakazu dominuje tu czerwień, kolor zielony jest znakiem pozwolenia na włączenie się do ruchu, a kolor niebieski używany jest do oznaczania punktów orientacyjnych).

    Przemysł chętnie posługuje się standardem RAL do oznaczania swoich produktów. Banki oraz wiele przedsiębiorstw wypracowały własny system kolorów – chyba każdemu z nas czerwień kojarzy się ze straż pożarną, granat z uniformami poczty polskiej, a kolor oliwkowy i brązowo oliwkowy jest wykorzystywany przez wojsko jako barwy maskujące.

    Kolory mają również istotny wpływ na zachowanie kupujących produkty w sklepach – produkty w jednobarwnych lub niekolorowych opakowaniach mają małe szanse zaistnieć na rynku. W tym miejscu zaczyna się już specjalna gałąź przemysłu – lakiernictwo.

    WZORCE KOLORÓW

    Życzenia w zakresie koloru trzeba umieć opisać i wyrazić. O kolorach trzeba umieć mówić. Co pomaga nam w opisaniu barw – właśnie wzorce kolorów, jakie mamy do dyspozycji:

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 2(34)/2005

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne