• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(60)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  01.07.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 3

    Malarnia automatyczna w firmie MALOW

    Od blisko roku w firmie MALOW w Suwałkach funkcjonuje bez zarzutów nowa malarnia – automatyczna linia malowania proszkowego. Przedsiębiorstwo produkuje metalowe meble. Najbardziej spektakularną częścią malarni jest kabina, która jest jedną z największych w Polsce pod względem liczby zastosowanych pistoletów napylających, a jest ich 35 plus jeden do dopylania ręcznego.

    Firma MALOW, zgodnie z potrzebami obecnych czasów, posiada najnowocześniejszy park maszynowy i stosuje najnowsze w swojej branży technologie. W zakresie obróbki plastycznej blach - maszyny i urządzenia są sterowane programami numerycznymi, organizacyjnie pracując w liniach i centrach obróbczych. Całość organizacyjnie spina i steruje zintegrowany system informatyczny JDEdwards firmy Oracle.

    Cechy charakterystyczne nowej malarni

    - kompaktowość: mała zajmowana powierzchnia – niespełna 1000 metrów kw.

    - uniwersalność: możliwość malowania mebli w seriach kompletami, tzn. elementów płaskich i przestrzennych

    - duża, jak na malowane w niej trudne technologicznie wyroby, wydajność - średnio ok. 3500 mkw. na zmianę - przy prędkości przenośnika 1,4 m/min

    - łatwość programowania i szybka zmiana programu – wywołanie kolejnego numeru

    - jednoosobowa obsługa związana z operacją dopylania

    - zużycie farby proszkowej: do 360 kg/zmianę

    - straty farby proszkowej: do 2,7% (gdy tymczasem w malarni ręcznej wynoszą one do 9 proc.)

    - dane techniczne linii: długość przenośnika - 260 m, prędkość przenośnika - do 2,0 m/min, przelot urządzeń – 2,2 m×0,9 m; wydajność wentylatorów dwóch układów cyklonowo-filtrowych – 32 000 mkw., zasilanie centrum proszkowego układem z opakowań big-bag, możliwość kontroli i programowania przy kabinie i w pomieszczeniu biurowym, zdalny monitoring pracy w pomieszczeniu nadzoru i u producenta.




    W kabinie pracuje aż 35 pistoletów automatycznych.

    Finalny proces technologiczny, jakim jest malowanie, realizowany jest w dwóch malarniach proszkowych. Starsze rozwiązanie to malarnia taktowa, ręczna, sześciogniazdowa, potrzeba stosowania której wynika z bardzo dużego asortymentu wyrobów, wymiarów i liczby kolorów wymalowań (patrz „Lakiernictwo Przemysłowe” nr 6(26)/2003).




    Cechą charakterystyczną nowej malarni jest m.in. łatwość programowania.



    W wyniku realizacji strategicznego projektu rozwoju pod nazwą MALOW 2, głównie w 2008 r., dokonano znacznej rozbudowy firmy, uruchomiono nowy wydział obróbki plastycznej blach, jak też wydziały współpracujące. I tak od września ubiegłego roku pracuje również nowa malarnia – automatyczna linia malowania proszkowego. - Stanowi ona uzupełnienie stanu istniejącego, zwiększając zdolności i możliwości produkcyjne, zapewniając większą powtarzalność jakościową wymalowań, ale mniejszym kosztem oraz przejmując od pewnego czasu rolę wiodącą – wyjaśnia Wacław Pankiewicz, pełnomocnik zarządu ds. inwestycji w firmie MALOW.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...