• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(61)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.09.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 2 z 2

    - Najpierw w kabinie wstępnej następuje odtłuszczenie wodne z jednoczesnym fosforanowaniem za pomocą lancy wysokiego ciśnienia – wyjaśnia Max Urankar, dyrektor Rotec Systems GmbH. - Dzięki odtłuszczeniu i fosforanowaniu uzyskujemy czystą powierzchnię, jak również zapewnienie odporności korozyjnej. W celu uwolnienia obróbki wstępnej od ścieków zainstalowaliśmy urządzenie wyparne. Następnie realizowane jest suszenie w suszarce wody błonkowej. Kolejną stację stanowi kabina natrysku farby o wielkości 10 x 6 x 5 m, która jest wyposażona w filtrujące jednostki suszące i odpowiednie urządzenia napowietrzające i odpowietrzające. - W kabinie lakierującej będą nanoszone elektrostatycznie przede wszystkim lakiery 2-składnikowe – objaśnia Urankar. - Dopływ lakieru odbywa się za pomocą zintegrowanego sterowania SPS. Dzięki temu możliwy jest wstępny wybór farby, kontrola stosunku mieszanki i dopuszczalnych okresów użytkowania, jak również automatycznych procesów płukania. Aplikowane grubości warstwy wynoszą dla gruntowania ok. 60 i 80 μm, a dla lakieru kryjącego 50-60 μm.

    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    Na zakończenie procesu urządzenia obrabiane są dostarczane do suszarki lakieru, a następnie przekazywane do montażu końcowego.

    759039.jpg

    Kabina lakiernicza.

    Wyzwaniem podczas instalacji nowego założenia lakierniczego stanowił krótki, bo liczący 4 miesiące, czas realizacji oraz instalacja podczas funkcjonującej produkcji. - Poza tym, podjęliśmy różne przedsięwzięcia w celu osiągnięcia wydajnego pod względem zużycia energii i środowiska procesu lakierowania - mówi Urankar. - Do tego należy m.in. szybka zautomatyzowana zmiana farby z ustawionymi wcześniej cyklami płukania i ilościami rozcieńczającymi, elektrostatyczny proces nanoszenia, zastosowanie lakierów „high-solid”, jak również przebieg pozbawiony ścieków. Dzięki zintegrowanemu układowi przerw udaje się dodatkowo oszczędzać energię. Urządzenie, które zainstalowano w firmie Lomma, służy dostawcy tego produktu jednocześnie jako urządzenie referencyjne. - Ta koncepcja urządzenia jest interesująca dla klientów, którzy przykładają wielką wagę na szczególnie dobrze przylegającą i czystą powierzchnię – podsumowuje Spieß. - Jakość odpowiada również wymogom automobilizmu. Ale urządzenie to jest także alternatywą dla powlekarzy oraz przedsiębiorstw, które muszą lakierować duże i ciężkie elementy konstrukcyjne.

    759rysunek1.jpg

    Mobilne urządzenie

    Max Urankar, dyrektor firmy Rotec Systems GmbH

    - Nowe urządzenie odznacza się wysokim stopniem podatności na zmiany w poszczególnych etapach procesowych oraz wielkości obrabianych urządzeń. Dzięki zainstalowanej technice można realizować zdolność przerobową odpowiednio do wymogów produkcji

    i szybko zmieniać farbę.

    Marko Schmidt

    Hannover

    www.besserlackieren.de

    (tłumaczenie z czasopisma „Besser Lackieren” nr 10/2009)