• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(65)/2010

    Aktualności i przegląd rynku

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  01.05.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Różnorodność detali powoduje konieczność częstych zmian kolorów

    O tym, że warto starać się o unijne pieniądze, świadczy przykład firmy EBA z Krosna. Zakup automatycznej linii do malowania proszkowego był możliwy właśnie dzięki uzyskaniu dofinansowania z Unii Europejskiej. Obecnie nowoczesna malarnia pozwala na poprawę jakości i wydajności malowania.

    Ze względu na duże możliwości produkcyjne, oferowany przez przedsiębiorstwo EBA asortyment jest bardzo szeroki. Wspólnie z klientami firma każdego roku opracowuje i wdraża po kilkadziesiąt nowych projektów. Na zlecenie zakład produkuje m.in. skrzynki dla operatorów sieci kablowych, ciężkie gilotyny do cięcia papieru, stojaki reklamowe, architekturę ogrodową z metalu. Głównymi kontrahentami są firmy amerykańskie i zachodnioeuropejskie. Nowoczesny park maszynowy, wraz z ostatnią instalacją nowej malarni, która pracuje od października zeszłego roku, jest przygotowany na produkcję różnego rodzaju wyrobów. Jako że jest ich wiele, projektując lakiernię proszkową trzeba było dopasować ją do różnych detali, które mogą być powlekane farbami proszkowymi. Chodzi tu nie tylko o gabaryty elementów, ale również ich rozmaite wzory (cienkie blachy, grube profile, kątowniki, szafy i wiele innych). Różnorodność oferty powoduje konieczność częstych zmian kolorów. Stąd też wymóg dla dostawcy urządzeń, by kabinę do malowania tak dostosować do specyfiki produkcji, aby zmiany farby były jak najkrótsze i nie powodowały przestojów, a więc strat.




    Manipulatory w kabinie automatycznej.

    Zminimalizowano straty

    Właściciele zakładu, po zapoznaniu się z ofertami, postawili na współpracę z firmą EcoLine, dystrybutorem włoskiej firmy Euroimpianti. - Wcześniej wielokrotnie odwiedziłem zakład Arkus Romet w Dębicy, w którym od kilku lat z powodzeniem wykorzystuje się w pracy urządzenia Euroimpianti – mówi Janusz Rymarz, kierownik malarni w firmie EBA. - Cykl produkcji jest tam podobny, chciałem więc przenieść do naszego zakładu sprawdzone już rozwiązania. Realizacją projektu zajęła się więc firma EcoLine. Kiedy przekraczamy próg lakierni EBA to, co na pierwszy rzut oka można zauważyć, to niezwykły wręcz porządek. Jak podkreśla kierownik malarni, utrzymanie czystości przy nakładaniu farby proszkowej jest niezmiernie ważne dla odpowiedniej jakości powłok, stąd jego dbałość o to, by w hali stale było czysto.




    Janusz Rymarz przy panelu sterowania.

    Nowa lakiernia składa się z tunelu przygotowania powierzchni, kabin: jednej automatycznej z sześcioma pistoletami automatycznymi i jednym ręcznym do domalowań, a drugiej manualnej z jednym pistoletem oraz pieca do polimeryzacji. Obie kabiny są cyklicznie zespolone i ich wymiary są takie same. Linia ręczna jest „wpięta” w ciąg. Maksymalne wymiary detali jakie mogą być lakierowane, to 2300 mm (długość), 800 mm (szerokość) i 1500 mm (wysokość). Większe serie powlekane są oczywiście w kabinie automatycznej, a mniejsze, zwłaszcza o różnych kolorach – malowane są ręcznie z kabinie manualnej. Pozwala to zaoszczędzić czas i ewentualne straty proszku. Aplikacje są firmy G.A.Tech. W zakładzie używa się farb niemal wszystkich producentów. Różnorodność detali powoduje wykorzystywanie kolorów z całej palety RAL. Wymiana farby w kabinie automatycznej trwa średnio ok. 15 minut, a proszek odzyskiwany jest niemal w 100 proc. Wcześniej nie było takiej możliwości, więc niewykorzystana farba spisywana była na straty.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 3(65)/2010

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne