• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Aktualności i przegląd rynku

    Drewno

    Wyroby Lakiernicze

    ponad rok temu  08.11.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2

    Drewno to obecnie modny materiał – służy nie tylko do wyrobu mebli, ale także wszelkiego rodzaju innych towarów i oczywiście jest przydatne w architekturze. Magazyn European Coatings Journal przeprowadził wywiad z dwoma ekspertami na temat najnowszych trendów i tego, w jaki sposób powłoki mogą poprawić ochronę naturalnego koloru drewna.

    Trend w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju nie jest zdecydowanie jedynym powodem, dla którego drewno jest tak popularnym materiałem. Przede wszystkim jest to bardzo piękny materiał. Oba fakty są prawdopodobnie powodem, dla którego klienci ostatnio coraz częściej zwracają się ku powłokom, które podkreślają bardziej naturalny wygląd drewna.
    – Autentyczność wyglądu „niepowlekanego” drewna, jego ochrona w czasie i ogólne właściwości ochronne powłok poprawiły się dzięki właściwościom formulatorów farb i dostępności nowych surowców – mówi Marcello Vitale, który pracuje jako kierownik techniczny badań i innowacji dla IVM Chemicals we Włoszech.

    Wyzwania dla „naturalnych” powłok do drewna
    – Jest to szczególnie trudne w zastosowaniach zewnętrznych, gdzie kolor i trwałość powłok są narażone na trudne warunki atmosferyczne – dodaje Cédric D'Hulst z Allnex, Global Marketing Manager. I podkreśla, że ​​kilka systemów utwardzania promieniowaniem UV zapewnia dobre wyniki. – Opracowaliśmy żywice utwardzalne promieniowaniem UV do przezroczystych matowych powłok, a także produkt na bazie wody, aby zapewnić dobry efekt i zachować naturalny wygląd drewna – wymienia.

    – Jednym z wyzwań jest to, że powłoki o „naturalnym wyglądzie” są z natury wyjątkowo cienkie i mogą pozornie stanowić słabą długoterminową ochronę drewna, gdy jego powierzchnia jest narażona na ataki środowiskowe, takie jak deszcz i światło słoneczne – mówi Miacello Vitale z IVM. Stwierdza jednak, że systemy UV zapewniają dobrą odporność na światło, wtedy gdy wspomagane są odpowiednimi dodatkami, takimi jak nanomeryczne wersje niektórych tlenków, takich jak tlenki ceru lub cynku, oraz przeciwutleniacze penetrujące drewno.

    Zrównoważony rozwój to coś więcej niż tylko wygląd
    Trendy w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju wpływają nie tylko na wygląd powłok drewnianych, ale także na surowce, z których są one formułowane. – Nacisk na przejście na systemy o niskiej zawartości LZO, bez formaldehydu i o lepszym zapachu rośnie i nadal stanowi wyzwanie dla istniejących technologii – mówi Cédric D'Hulst. – Powłoki biologiczne, szczególnie na naturalne podłoża, takie jak drewno, mają obecnie zwiększoną przyczepność do podłoża.

    IVM podejmuje już kroki w kierunku rozwiązania opartego na biologicznych technologiach. – W ramach projektu LIFE-Biopaint budujemy zaawansowaną prototypową jednostkę do produkcji farb do powłok utwardzanych w 100% UV, które będą wykorzystywały żywice pochodzenia biologicznego – wyjaśnia Vitale z IVM. 
    Zakład ma rozpocząć pracę w drugiej połowie 2020 roku.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...