• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian
Reklama
B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

Aktualności i przegląd rynku

Wydanie nr: 4(54)/2008

Aktualności i przegląd rynku

Technologie Lakiernicze

ponad rok temu  01.07.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 15 minut

Strona 3 z 8

Stosowane rozwiązania

Ważne jest zdefiniowanie celów i warunków ramowych stanowiących założenia całego przedsięwzięcia. W zależności od jego wielkości w grę wchodzą następujące, możliwe do zastosowania rozwiązania:

- systemy rozdziału potencjałów

- izolowane doprowadzenie lakieru do linii technologicznej,

- rozdział potencjałów w wolnej przestrzeni powietrznej,

- rozdział potencjałów na zaworach,

- elektrostatyczne naładowanie zewnętrzne

- rozpylacz wysokoobrotowy nie będący pod wysokim napięciem.

Izolowane doprowadzenie lakieru do linii

Jeśli wykorzystuje się wyłącznie technologię elektrostatycznego nakładania powłok lakierniczych, w ramach której ma się do czynienia z małym asortymentem kolorystycznym lakierów zmienianych z niewielką częstotliwością, wówczas zawsze doprowadza się lakier do linii w sposób izolowany. Taka linia technologiczna składa się w znacznej mierze z izolowanego stołu umieszczonego na izolatorach. Na przedmiotowym stole umiejscowione są zbiorniki z lakierem i ze środkiem płuczącym. Wszystkie urządzenia rozpylające i dozujące, jak również dostarczające lakier znajdują się wówczas pod wysokim napięciem. Rozdział potencjałów zbiornika lakieru i ich uziemienie odbywa się poprzez izolatory. Możliwy układ tego typu instalacji technologicznej przedstawia rysunek 3.

590080.jpg

ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
Wymiary stołów zależą od wielkości umieszczanych na nich zbiorników, ilości zużywanych materiałów i środków oraz ilości wymaganych cyklów wymiany lakierów. Dostarczanie lakieru może odbywać się z wykorzystaniem wariantu A/B, to znaczy - za pomocą dwóch oddzielnych jednostek (pomieszczeń z izolowanymi stołami) zaopatrujących kolejno po sobie, systemem naprzemiennym, układ automatycznej zmiany lakieru lub napełniających zbiorniki podczas procesu produkcji. Ze względu na wysoki poziom napięcia, doprowadzony w sposób izolowany lakier musi zostać umieszczony w instalacji wyposażonej w system kontroli bezpieczeństwa, jak również w wyłączniki bezpieczeństwa.

590077.jpg

Celem uniknięcia konieczności rezygnacji z wysokowydajnych elektrostatycznych technik nakładania powłok lakierniczych, rozwiązanie problemu stanowi wypróbowany środek w przemyśle jako takim polegający na zastosowaniu gotowego, kompletnego systemu odizolowanej instalacji dostawy lakieru do całego układu. System ten charakteryzuje się dodatkowo tym, że musi on być tylko raz napełniany – na początku zmiany. Ponadto wymaga on niewielkich zabiegów. Należy zwrócić uwagę na fakt, że w ramach tego systemu ręczne nanoszenie powłok jest - ze zrozumiałych powodów – niemożliwe. Metoda ręcznego nanoszenia powłok wymaga oddzielnego doprowadznia lakieru do linii technologicznej.