• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    ARTYKUŁY

    Wydanie nr: 5(115)/2018

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  19.10.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 2

    Prawdziwe gwarancje na powłoki proszkowe

    Czym jest gwarancja? Zazwyczaj jest to pisemne świadczenie gwarancyjne deklarujące odpowiedzialność producenta za naprawę lub wymianę defektu produktu lub jego części. Oferta premium producentów farb proszkowych powinna zawierać nie gwarancję na produkt, ale na powłoki. I to na budynku. Mrzonki? Niekoniecznie. Choć jest to bardzo rzadko spotykane.

    Od lat 80. ubiegłego wieku oferowane są gwarancje na farby proszkowe dla architektury, co istotne, nie tylko na sam produkt, ale na powłoki na wymalowanym elemencie. Nasze długoletnie doświadczenie w produkcji, możliwość badania powłok w czasie rzeczywistym, spowodowały rozszerzenie okresów gwarancyjnych dla wszystkich farb z serii Interpon D.
    Współczesne konstrukcje fasadowe opierają się w większości na elementach aluminiowych. Powlekanie powierzchni aluminium konstrukcyjnego zapewnia głównie ochronę przed korozją, ale równocześnie oferuje duże możliwości estetycznego wykończenia elementów architektonicznych pozwalających na spełnianie najodważniejszych idei. Historycznie rzecz biorąc, pierwszą ochroną stosowaną na aluminium było anodowanie (profile architektoniczne) około 1930 r., natomiast organiczne powłoki zostały wprowadzone w 1950 roku. Ostatecznie to wynalezienie malowania proszkowego wprowadziło aluminium na ciekawszy – i wyższy – poziom. 

    Coraz szersze spektrum stosowania powłok proszkowych, rosnąca konkurencja, presja i wzrost wymagań ze strony architektów oraz inwestorów, wymaganie długich okresów gwarancji od wykonawców oraz wypracowanie podziału odpowiedzialności złożonej w części na dostawcę, wymusiły na producentach powłok proszkowych ujednolicenie systemów. Wymagania techniczne stawiane powłokom proszkowym powinny mieć jednoznaczne i jasne przełożenie na warunki gwarancji, której zakres i czas trwania powinien być oparty o wiedzę, technologię i doświadczenie potwierdzone przez wiele testów i badań wytrzymałości na warunki atmosferyczne w różnych środowiskach. Powinny, ale sporo producentów proponuje gwarancje bez mierzalnych parametrów (np. możliwa jest utrata połysku – bez podania zakresu, czyli nie można reklamować matowienia powłoki, część z testów odnosi się do testów na tkaninach, trudno to jakkolwiek przełożyć na język powłok i aluminium) lub gwarancje na produkt (do otwarcia pudełka, trudno jednak zgadnąć, jak można mieć 40-letnią gwarancję przy np. 2-letniej dacie ważności produktu). Nie są zatem te gwarancje specjalnie użyteczne dla inwestorów. Właściwie można powiedzieć, że są bezużyteczne, ponieważ nie dotyczą powłok na budynkach. Dodatkowo większość producentów ogranicza własną odpowiedzialność materialną wraz z upływem czasu – obniża wielkość ewentualnych odszkodowań albo ogranicza czasy gwarancyjne (np. przy bezchromowym przygotowaniu powierzchni o 50%). A przecież to powłoka na gotowym projekcie ma się obronić. Tylko trzy firmy potrafią to zagwarantować w wybranych zakresach (utrata połysku, zmiana koloru, kredowanie, integralność filmu). Jedyną, która gwarantuje to we wszystkich zakresach jednocześnie, jest AkzoNobel.
    Wraz z rozwojem stosowania farb proszkowych w architekturze stało się konieczne stworzenie standardów umożliwiających określenie poprawności wykonania powłoki, które będą jednocześnie bazą i minimalnymi wymaganiami jakościowymi, zapewniającymi właściwe użytkowanie budynku. W Polsce najbardziej popularne są dwa europejskie, zresztą znane szeroko, standardy GSB i Qualicoat. Na świecie znany jest jeszcze północnoamerykański, opracowany przez Stowarzyszenie Architektonicznych Producentów Amerykańskich, w skrócie AAMA.
    Akumulując wszystkie powyższe zagadnienia, firma AkzoNobel Powder Coatings, zachęcona celującymi rezultatami, jakie osiągają architektoniczne farby proszkowe Interpon D, postanowiła wprowadzić rozszerzony system gwarancyjny. W przypadku niektórych  serii producent gwarantuje wysoką jakość i trwałość powłoki nawet przez okres 30 lat. Przykładów jest wiele, a jako jeden z nich można wymienić referencyjny obiekt – szpital Mission Hospital w Mission Viejo w Kalifornii – mija właśnie 27 lat, odkąd pokryty został farbami Interpon D2000 (nowe oznaczenie to D2525). Do tej pory farba sprawuje się świetnie, zarówno w aspekcie technicznym i wizualnym: różnica w delcie E to 3,18, a połysk zachował 60% pierwotnej wartości (mimo, że wymogi w standardzie to 15 lat).
    To bardzo istotne, bo AkzoNobel jako jedyny producent oferuje gwarancje powłok proszkowych z w pełni mierzalnymi parametrami. 
    Gwarancja obowiązuje w przypadku nanoszenia farb Interpon D na podłoża aluminiowe, z zachowaniem wszystkich procedur malarskich oraz procesu przygotowania powierzchni, w wykonaniu certyfikowanej (co istotne – nieodpłatnie) przez producenta farb lakierni.
    W tabelach nr 2 i 3 zestawiono wartości dla istotnych aspektów podlegających ochronie gwarancyjnej.

    GALERIA ZDJĘĆ

    1991 vs 2017. Mission Hospital w Mission Viejo w Kalifornii – 27 lat temu fasada została pomalowana farbami Interpon D2000, ciągle w dobrej formie.
    1991 vs 2017. Mission Hospital w Mission Viejo w Kalifornii – 27 lat temu fasada została pomalowana farbami Interpon D2000, ciągle w dobrej formie.
    Westminster Abbey w Londynie. Fot. Alan Williams.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...