• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Przegląd inwestycji

    Wydanie nr: 5(109)/2017

    Artykuły branżowe

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  02.11.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Robot z nowym pistoletem wyszedł obronną ręką z intensywnych testów w firmie Brzost.

    Robot z nowym pistoletem wyszedł obronną ręką z intensywnych testów w firmie Brzost.

    Strona 1 z 2

    Graco w firmie Brzost w Leżajsku w prosty i tani sposób usprawniło i zoptymalizowało pracę lakierni 

    Firma Brzost z Leżajska, producent m.in. krzeseł, konsekwentnie powiększa swój udział w rynku, odkąd aplikacja lakierów wodorozcieńczalnych realizowana jest w technologii niskociśnieniowego natrysku elektrostatycznego. 

    Podstawową działalnością spółki Brzost w Leżajsku jest produkcja mebli, a przede wszystkim krzeseł. Portfolio firmy to kilkadziesiąt modeli krzeseł i stołów, uzupełnia je sprzedaż detaliczna w sklepie firmowym. Roczna wartość sprzedaży wynosi ok. 20 mln zł, co sytuuje firmę w gronie największych producentów krzeseł w Polsce południowo-wschodniej. 
    Proces produkcyjny realizowany jest tu w ciągach technologicznych – wszak w kompetencjach załogi są wyroby drewniane od surowca po produkt finalny. A że mowa o seryjnej produkcji, to też wszystkie zadania realizowane są przez liczną, 200-osobową załogę, na potrzeby której działa system transportowania elementów na czas ich za- i rozładunku. O ile „wąskim gardłem” pośród rozlicznych procesów technologicznych nie była np. strefa przygotowania elementów do lakierowania, to już największy potencjał, gdy myśleć o zwiększeniu wydajności, skrywała strefa lakierowania. Owszem, na czas powtarzalnych operacji natrysk realizował robot współpracujący z karuzelowej konstrukcji podajnikiem. Sprawnie realizowane czynności (np. dokładanie elementów) opóźniała wydajność pistoletu. To o tyle istotne, że przymiarki do modernizacji strefy lakierowania kierownictwo firmy zastrzegło pewnym, dość niecodziennym warunkiem. Otóż oferent miał przygotować propozycję, która bazowałaby na dotychczas wykorzystywanym robocie. Krótko mówiąc: ramię robota miało zyskać lepszy pistolet.

    Zadanie to powierzono reprezentantom firmy Graco, ale kolejnym warunkiem kontraktu było… przetestowanie pistoletu natryskowego w warunkach rzeczywistych i oczywiście nader satysfakcjonujące wyniki, skoro kalkulowane z każdą kolejną dniówką.

    Testy dowiodły, że…

    Oferent zaproponował pistolet ProXpc, a ten podczas pierwszych tygodni testowych dowiódł swych walorów. Łatwo zintegrowany z robotem CMA i sprzężony z instalacją – mowa o pompie Tirton firmy Graco – przyniósł w krótkim czasie 10% oszczędności materiałowych. Decyzja o zakupie powierzonego na czas testów pistoletu była raczej przesądzona, skoro po kolejnych kilku miesiącach użytkowania powierzonego na czas testów sprzętu oszczędności materiałowe sięgnęły 20%.
    – Propozycja firmy Graco okazała się także remedium na aplikację lakierów bezbarwnych w trudno dostępnych miejscach, a tych nie brakuje w portfolio naszych wyrobów stolarskich – nie kryje satysfakcji Robert Malach, kierownik produkcji w firmie Brzost. – Pistolet ProXpc cieszy nas tym bardziej, że znacząco poprawił jakość wyrobów, a intensywnie eksploatowany pozwolił zwiększyć wydajność naszej linii produkcyjnej.

    To, co cieszyć może realizującego modernizację strefy lakierni, to fakt, że zadowolenie producenta wyrobów meblowych potwierdziło katalogowe informacje o elektrostatycznych pistoletach natryskowych do automatycznego natryskiwania wspomaganego powietrzem. ProXpc są bezpieczne, wytrzymałe i wyposażone w sterownik, który zapewnia efektywną integrację systemu, zaś sam aplikator doskonałą jakość wykończenia.
    – Niska waga to kluczowy parametr przy doborze robota, a pistolety serii ProXpc są bardzo małe i wybitnie lekkie, dzięki czemu mogą być integrowane z mniejszymi, a co za tym idzie, tańszymi robotami lakierniczymi o niższym udźwigu ramienia – wyjaśnia Igor Tokarski, IPD Sales Supervisor Finishing z firmy Graco. – Nasz sztandarowy model ProXpc waży tylko 545 gramów w wersji bez zespołu transformator – powielacz oraz 900 gramów z takim zespołem. Niskociśnieniowy i automatyczny pistolet elektrostatyczny zaprojektowano do wykorzystania na robotach, manipulatorach lub montażu stacjonarnym. Co nie mniej istotne, pistolet występuje w wersji o maksymalnym napięciu ładowania 100 kV do natrysku materiałów na bazie rozpuszczalników oraz 60 kV do materiałów na bazie wody. 
    Jednym z podstawowych zadań, które przyświecało konstruktorom firmy Graco, było zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa użytkowników oraz środowiska w lakierni. Dlatego też urządzenie wyposażone jest w niskonapięciowy (12 V) kabel zasilający, skąd prąd, poprzez zespół transformator – powielacz, zwiększany jest do 60 lub 100 kV na elektrodzie ładującej farbę. W przeciwieństwie do powszechnie stosowanych kabli wysokonapięciowych, kabel niskonapięciowy w przypadku uszkodzenia redukuje ryzyko porażenia i niebezpieczeństwo w lakierni. 

    GALERIA ZDJĘĆ

    ProXpc wykazuje się oszczędnościami materiałowymi rzędu 20%.
    Strefę lakierowania kolejny raz zmodernizowano dzięki kompetencjom firmy Graco.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...