• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Przegląd inwestycji

    Wydanie nr: 1(123)/2020

    Artykuły branżowe

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  26.02.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Wjazd do myjki natryskowej – profile aluminiowe.

    Wjazd do myjki natryskowej – profile aluminiowe.

    W pełni zautomatyzowana malarnia proszkowa profili aluminiowych i ze stali ocynkowanej 

    Eko-Okna z Kornic to jeden z wiodących producentów stolarki okienno-drzwiowej w Europie. W związku z dynamicznie prowadzoną ekspansją firma ta podjęła decyzję o zastąpieniu mało wydajnej ręcznej malarni proszkowej w pełni zautomatyzowaną i wydajną instalacją. Wspólnie z firmą Adal podjęte zostały działania zmierzające do opracowania dedykowanej dla potrzeb użytkownika koncepcji malarni proszkowej profili aluminiowych i ze stali ocynkowanej.

    Bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu w dostarczaniu instalacji technologicznych dostosowanych do specyficznych wymagań klienta oraz dzięki bogatemu portfolio projektów zrealizowanych dla branży stolarki aluminiowej, firma Adal przygotowała najlepszą dla klienta ofertę i na początku 2019 roku obie firmy podpisały umowę na dostawę instalacji w systemie „pod klucz”.
    Dostawcą procesu technologicznego została firma Alufinish Polska. P.C. Systems, dystrybutor urządzeń Gema, został wybrany jako dostawca systemu automatycznego malowania proszkowego. Firma Adal pełniła rolę generalnego wykonawcy oraz dostawcy pozostałych urządzeń malarni. Odpowiadała także za integrację wszystkich urządzeń malarni za pomocą jednolitego systemu sterowania.
    Malarnia profili zaprojektowana została dla detali o maks. długości 7000 mm. Wysokość zawieszenia detali 2500 mm. Takt instalacji 5,5 min/trawers. Wydajność malowania do ok. 300 mkw./h (łączna, dla obu typów materiału).

    Spełnienie wymagań procesu przygotowania chemicznego dla obu typów materiału gwarantują niezależne myjki natryskowe. Dostawca procesu chemicznego zaplanował kwaśne odtłuszczanie z odtlenianiem dla aluminium oraz alkaliczne odtłuszczanie dla stali ocynkowanej. Po zabiegach płukania dla obu materiałów przewidziano naniesienie warstwy pasywacyjnej.
    Proces chemiczny dla alu­minium spełnia wymagania standardu systemu jakości Qualicoat.
    W celu zapewnienia maksymalnej żywotności tunel, zbiorniki i układy natryskowe obu myjek wykonane zostały z polipropylenu. Detale po obróbce chemicznej trafiają do suszarki gazowej. W celu zwiększenia efektywności energetycznej zastosowany został układ bezpośredniego grzania (bez wymiennika ciepła).
    Wysuszone detale kierowane są, z wykorzystaniem przenośnika Power&Free produkcji Adal, do strefy chłodzenia przed kabinami proszkowymi. Długie serie detali malowane są automatycznie w kabinie Gema. Kabina ta została także wyposażona w ręczne stanowisko domalowywania na wyjściu. Krótkie serie detali, kolory niestandardowe i zlecenie ekspresowe kierowane są do kabiny ręcznej, obsługiwanej przez dwóch malarzy. Pomalowane detale przemieszczają się do gazowego pieca polimeryzacji. Na pierwszym stanowisku w komorze zaplanowano strefę wstępnego żelowania. Charakteryzuje się ona zmniejszoną wentylacją, co umożliwia łagodniejsze osiągnięcie temperatury polimeryzacji oraz zapobiega zdmuchiwaniu niespolimeryzowanego jeszcze proszku z detali.
    W podgrzewaczu zainstalowany został system filtracji powietrza cyrkulacyjnego, co eliminuje praktycznie całkowicie ryzyko osadzania się podczas procesu polimeryzacji zanieczyszczeń na detalach.
    Wygrzane detale bezpośrednio z pieca przejeżdżają do strefy chłodzenia, skąd po odczekaniu zadanego czasu, kierowane są na stanowisko rozładunku. 
    Uzupełnieniem kompletacji jest porcjowa oczyszczalnia ścieków oraz stacja uzdatniania wody sieciowej i kocioł gazowy do przygotowania gorącej wody technologicznej (na potrzeby podgrzania kąpieli w myjkach).
    Cały system spina układ sterowania zapewniający kontrolę przepływu detali i możliwość wyboru programów technologicznych.  Przypisanie trasy technologicznej (programu produkcji) do konkretnego trawersu realizowane jest na stanowisku załadunku. Pracownik może wpisać wartości ręcznie na panelu operatora lub w sposób automatyczny, za pomocą skanera kodów kreskowych, wczytać dane bezpośrednio z nadrzędnego programu do planowania produkcji.
    System sterowania malarni komunikuje się z programem zarządzania produkcją zakładu, co pozwala na łatwe planowanie, śledzenie i archiwizację parametrów procesu produkcyjnego.
    Malarnia została przekazana do eksploatacji w grudniu 2019 roku.                        

    Radosław Osiak
    r.osiak@adal.eu  

    GALERIA ZDJĘĆ

    Suszarka po myciu i piec polimeryzacji.
    Kabiny proszkowe – automatyczna i ręczna.
    Pomalowane detale w piecu polimeryzacji.
    Przenośnik Power&Free.
    Porcjowa oczyszczalnia ścieków.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 1(123)/2020

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne