• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 3(137)/2022

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  08.07.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2

    LVLP to skrót od Low-Volume-Low-Pressure, co oznacza, że modele ręcznych pistoletów natryskowych pracują na niskim ciśnieniu, atomizując farbę (w porównaniu do HVLP − High volume, low pressure). 

    Zaletą pistoletów natryskowych LVLP FPro firmy SAMES KREMLIN jest to, że nie wymagają profesjonalnego kompresora powietrza − ze zmniejszonym zużyciem powietrza − ale mogą pracować z prawie każdym dostępnym cenowo kompresorem. Lepkość materiału jest również bardzo ważnym wyznacznikiem, który należy wziąć pod uwagę w danym zastosowaniu. Wiele osób popełnia powszechny błąd polegający na stosowaniu gęstych materiałów w pistoletach niskociśnieniowych. 

    Trzy zasady, których należy przestrzegać, aby uzyskać doskonałe rezultaty
    Uruchomić kompresor powietrza i ustawić regulator na żądane ciśnienie. Nie należy przekraczać maksymalnego zalecanego ciśnienia powietrza. Sprawdzić konsystencję poprzez wykonanie próby rozpylania. Jeśli wydaje się zbyt gęsta, dodaj bardzo małą ilość rozcieńczalnika (niedołączony) i dokładnie wymieszaj. Użyj odpowiedniego rozcieńczalnika dla danego typu farby. Najważniejsze jest, aby nie pominąć tego kroku, ponieważ jest on jednym z najłatwiejszych i kluczowych dla uzyskania dobrych rezultatów. Zaniedbanie tego spowoduje nierówne warstwy, zwiększony odkurz, marnowanie farby i ogólnie niezadowalający efekt. 

    1 Ustawienia natężenia przepływu cieczy w zależności od rozmiaru końcówki

    • Aby uzyskać najlepszą jakość natrysku, potrzebujemy prędkości cząsteczek na dyszy w zakresie od 1,5 do 5,0 m/s. 
    • Tę prędkość cząstek można łatwo przeliczyć na optymalny strumień przepływu za pomocą wzoru z diagramu (strumień przepływu, prędkość cząstek, średnica dyszy). 
    • Najlepszą jakość natryskiwania można uzyskać przy prędkości cząstek od 2,5 do 3,5 m/s i natężeniu przepływu 118 cfm. Najlepszym wyborem dyszy lub rozmiaru dyszy będzie 0,9 mm lub 1,0 mm. 

    W przypadku pistoletu ręcznego z kubkiem grawitacyjnym lub ssącym nie trzeba regulować ciśnienia produktu, odbywa się to automatycznie. 
    W przypadku pistoletu ręcznego zasilanego ciśnieniem (bez kubka, zasilanego przez pompę lub zbiornik ciśnieniowy) należy wyregulować ciśnienie produktu, aby uzyskać odpowiedni przepływ (w tym celu należy odciąć wlot powietrza do pistoletu i zmienić ciśnienie produktu). 

    Uwaga: lekkie modele FPro SAMES KREMLIN dla profesjonalistów korzystają z ogranicznika (opatentowanego). Można go dodać do ręcznych pistoletów ciśnieniowych, aby kontrolować prawidłowy przepływ. 


    2 Ustawienia atomizacji powietrza 
    Regulacja ciśnienia powietrza jest niezwykle ważna. Jeśli nie masz regulatora w podstawie pistoletu, możesz użyć zaworu przepływowego w podstawie rękojeści. Masz wybór pomiędzy różnymi głowicami powietrznymi. Dwa najważniejsze kryteria przy wyborze głowicy, to przeznaczenie (okrągły strumień, płaski strumień, specjalny do kleju itd.) i maksymalna szerokość strumienia (uzyskana na końcu może być różna). Szerokość strumienia uzyskana na końcu zawsze może być zmniejszona dzięki zaworowi na pistolecie, ale nigdy nie będzie większa niż maksymalna szerokość strumienia podana w arkuszach danych SAMES KREMLIN. Aby uzyskać najwyższą jakość rozpylania, radzimy nie przekręcać zaworu nastawczego zbyt mocno (nie zmniejszaj szerokości strumienia o więcej niż 50%), ponieważ pogorszy się równowaga w szerokości, chyba że przekręcisz zawór nastawczy całkowicie, aby uzyskać okrągły, idealnie wyważony strumień. Po wybraniu głowicy powietrznej należy ustawić ciśnienie powietrza na rękojeści pistoletu. Ogólnie zalecamy (przy całkowicie otwartym zaworze nastawczym) dla HVLP i LVLP: 2,0 do 2,5 bara na rękojeści. 

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...