• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Badanie Powłok

    Wydanie nr: 4(120)/2019

    Artykuły branżowe

    Badanie Powłok

    ponad rok temu  20.08.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Transmisja danych pomiarowych jest szybka i nieskomplikowana.

    Transmisja danych pomiarowych jest szybka i nieskomplikowana.

    Strona 1 z 2

    Istotne akcesoria lakiernicze zastosowane w praktyce – technologia pomiarowa w centrum uwagi

    Liczne nowe produkty co roku zalewają rynek lakierniczy. Każdy jego segment jest nimi wypełniony, począwszy od technologii maskowania, poprzez nowe środki do obróbki wstępnej, farby, a skończywszy na systemach testowych. Pytanie tylko, jak dobre są te produkty w praktyce? Podstawę do podjęcia decyzji o wyborze danego produktu stanowią zazwyczaj specyfikacje techniczne i/lub telefoniczne i osobiste doradztwo. Natomiast praktyczne wykorzystanie materiałów i urządzeń często spada na dalszy plan.

    Filozofia serwisu

    Aby wypełnić tę lukę, redakcja BESSER LACKIEREN organizuje serię praktycznych testów produktów dla szerokiego zakresu zastosowań. Skupiamy się na nowych, innowacyjnych systemach, które można łatwo zintegrować w bieżącej działalności. Producenci produktów poddawanych testom bezpłatnie i na określony czas dostarczają testerom produktów z redakcji BESSER LACKIEREN swoje materiały lub urządzenia. W danym okresie użytkownicy gruntownie testują te produkty w swoich procesach, w rzeczywistych warunkach produkcyjnych. 
    Następnie dokonywana jest ocena przetestowanych produktów. Wyniki są niezależnie analizowane w redakcji BESSER LACKIEREN i publikowane na łamach czasopisma specjalistycznego według zasady: przez praktykę do praktycznego wykorzystania. 

    Koncentrujemy się przy tym na różnych aspektach: począwszy od instrukcji obsługi, po opakowanie, obsługę i skuteczność. Główne kryteria są oceniane przez lakierników w systemie punktacji 1–10, gdzie 1 to najgorsza, a 10 najlepsza nota. Uśrednione wyniki przedstawia załączona tabela.

    Pomiar grubości powłoki

    Podczas premiery testowania produktów przez BESSER LACKIEREN krytycznej ocenie lakierników poddaliśmy dwa mierniki grubości powłok firmy ElektroPhysik. Są to MiniTest i QuintSonic 7. MiniTest nadaje się do prostego pomiaru powłok na podłożach metalowych. Seria urządzeń jest dostępna ze zintegrowanymi, zewnętrznymi lub wymienialnymi czujnikami. W teście produktu lakiernicy mieli do dyspozycji wersję z czujnikiem zewnętrznym.
    Użytkownicy ocenili instrukcję obsługi jako łatwą do zrozumienia i bardzo pouczającą. Dołączona jest również skrócona instrukcja, która jest w pełni wystarczająca dla standardowego użytkowania. Gorzej w teście wypadło opakowanie urządzenia. Dla jednego z użytkowników opakowanie było zbyt duże i nieporęczne. Większość porównywalnych urządzeń jest dostępna w twardych futerałach, które lepiej chronią miernik. Zasadniczo jednak opakowanie oceniono jako odpowiednie. 

    Samo zastosowanie urządzenia testerzy ocenili pozytywnie. Przed pierwszym pomiarem konieczna była nieskomplikowana kalibracja. Ponadto kalibracja musi być przeprowadzana przy każdej zmianie geometrii i podłoża, aby osiągnąć największą możliwą dokładność, dopasowując krzywą charakterystyczną czujnika do odpowiedniego obiektu pomiarowego.
    Faktyczne pomiary były szybkie i dokładne. Wystąpiły jednak problemy z pomiarem nierówności i grubych struktur. W porównaniu z aktualnie używanymi urządzeniami wyniki pomiarów były dobre. Miernik jest łatwy w obsłudze i funkcjonalny. W aspekcie ergonomii system posiada wady i zalety. Podczas pomiarów dobrze leży w dłoni i jest bardzo przyjazny dla użytkownika ze względu na kształt. Wersja urządzenia z czujnikiem kablowym jest jednak mniej odpowiednia do pomiaru elementów podwieszonych w procesie. Bowiem do trzymania urządzenia i czujnika potrzebne są obie ręce, co utrudnia z kolei przytrzymanie podwieszonego elementu i konieczny docisk. Z tego powodu jeden z lakierników stwierdził, że to urządzenie nadaje się raczej do użytku w laboratorium. Alternatywnie, jednoręczna wersja MiniTestu byłaby bardziej praktyczna do wykorzystania w produkcji. 
    Trwałość urządzenia jest oceniana pozytywnie przez wszystkich testerów bez wyjątku. Po pomiarze zarejestrowane dane mogą być przesyłane przez USB, Bluetooth lub dołączone oprogramowanie. Odczytywanie danych jest szybkie i łatwe, co według opinii testerów przyspiesza proces zapewniania jakości.
    Drugim testowanym urządzeniem pomiarowym był QuintSonic 7 – ultradźwiękowe urządzenie do pomiaru powłoki o grubości pojedynczej warstwy powyżej 10 mikronów na podłożach z tworzywa sztucznego, metalu, ceramiki, drewna i szkła. Urządzenie jest również użyteczne dla tworzyw typu GFK i CFK. Duża zaleta tego systemu pomiarowego to możliwość analizowania do 5 warstw farby w jednym procesie pomiarowym.
    Instrukcja obsługi została oceniona jako przejrzysta i łatwa do zrozumienia. Jednak według testerów należy zauważyć, że instrukcja jest również bardzo obszerna. Ponadto bez posiadania wiedzy z zakresu fizyki niezbędne jest wszechstronne szkolenie użytkownika. 
    – Oczywiście wiemy, że nasze urządzenie jest kompleksowe, to leży w naturze trudnych pomiarów – wyjaśnia Beatrix Badura-Yilmaz z firmy ElektroPhysik. – Nie pozostawiamy tutaj użytkowników samych sobie, ale oferujemy kompleksowe usługi, m.in. szkolenia u klienta lub darmowe seminaria dla klientów u nas w firmie. Ponadto klienci mogą wysłać nam próbki testowe, które zmierzymy, a następnie przekażemy klientowi odpowiedni rekord danych wraz z konfiguracją.
    Opakowanie urządzenia składało się ze standardowej walizki z wykrojem z pianki oraz było odpowiednie i dobrze pasowało do wszystkich elementów. Same pomiary były przeprowadzone szybko. Wcześniej należy jednak przewidzieć pewien okres na przyuczenie. Ze względu na złożoność metody pomiarowej pomiar i interpretacja wyników nie są intuicyjne – trzeba posiadać do tego odpowiednią wiedzę. 
    Uprzednia kalibracja jest obowiązkowa dla każdego systemu lakierniczego i jest bardziej wymagająca w porównaniu z metodą indukcji magnetycznej lub prądem wirowym. Przed pomiarem należy zastosować środek kontaktowy, na przykład wodę destylowaną. 
    Podczas pomiarów problem polegał częściowo na tym, że wyświetlała się zbyt mała ilość warstw. Było to związane ze stopniem utwardzenia powłok. Użytkownicy przed pobraniem próbek powinni sprawdzić całkowite utwardzenie materiału powłokowego w procesie, zanim będzie można dokonać wiarygodnego pomiaru. Odchylenia występowały również w powłokach strukturalnych. Tu doszło do błędów sprzęgania, które uniemożliwiły pomiar. 
    W porównaniu z innymi urządzeniami pomiarowymi system wykazał się dobrymi lub bardzo dobrymi wynikami. Przed nowym pomiarem należy zapisać w aplikacji wykonaną serię pomiarów. Jeśli chodzi o ergonomię urządzenia, produkt został oceniony jako funkcjonalny. 
    W opinii testerów głowica pomiarowa jest nieco za duża. Podczas pomiaru konieczne było jej dokładne umieszczenie. Wytrzymałość urządzenia oceniono pozytywnie, ale niektórzy lakiernicy życzyliby sobie folię ochronną osłaniającą ekran przed zadrapaniami. Zaletą okazała się dołączona do zestawu gumowana osłonka ochronna.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Do zastosowania w laboratorium optymalny jest miernik grubości powłoki MiniTest.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...