• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Lakiernictwo Proszkowe

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wyroby Lakiernicze

    ponad rok temu  13.11.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Stardust Powder Coatings, producent farb proszkowych z siedzibą w L'Aquila (Włochy), z pozytywnym wynikiem, po raz pierwszy przetestował powłokę antywirusową, która może hamować namnażanie ludzkiego koronawirusa NL63.

    Farby proszkowe o właściwościach przeciwwirusowych to specjalne powłoki wirusobójcze do powlekania powierzchni metalowych. Powłoki te mogą hamować rozwój wirusów obecnych na otaczających nas metalowych powierzchniach, na przykład meblach i oprawach oświetleniowych, zmniejszając w ten sposób ryzyko kontaktu aktywnego wirusa z człowiekiem.
    W marcu Stardust Powder Coatings - firma specjalizująca się w produkcji farb proszkowych - rozpoczęła opracowywanie i testowanie powłok o właściwościach antywirusowych.
    Pierwszy pozytywny wynik został uzyskany w przypadku produktu Metalgrey 1050k, metalicznej farby epoksydowej, która jest szeroko stosowana w branży architektonicznej. Testy, przeprowadzone przez laboratorium Virology Research Services w Londynie, przeprowadzono na ludzkim koronawirusie NL63 zgodnie ze standardowym protokołem ISO21702, który określa właściwości antywirusowe powierzchni w sposób ilościowy. Protokół obejmuje wydawanie z góry określonego stężenia wirusa na powierzchni pokrytej powłoką przeciwwirusową i na nietraktowanej powierzchni kontrolnej. Obie inkubowano w temperaturze pokojowej przez 24 godziny w nawilżanej komorze. Następnie próbki regenerowano przez przemywanie pożywką (neutralizatorem) i określano ilość zakaźnego wirusa w każdej zawiesinie za pomocą testu TCID50. Aby test był ważny, badany materiał nie może wykazywać działania cytotoksycznego na komórki użyte do ilościowego oznaczenia wirusa ani wpływać na wrażliwość komórek na zakażenie.

    W materiale traktowanym powłoką antywirusową Stardust stwierdzono działanie wirusobójcze przeciwko ludzkiemu koronawirusowi NL63 przy wartości R (aktywność przeciwwirusowa) 1,34 przy czasie kontaktu 2 godziny i wartości R 1,10 przy 24 godzinach. Wartość R większa niż 1 jest uważana za wirusobójczą. Ponadto nie wykryto żadnej aktywności cytotoksycznej wobec komórek użytych do ilościowego określenia wirusa.

    Bezpieczne powierzchnie

    – Higiena powierzchni jest jednym z podstawowych czynników zmniejszających ryzyko proliferacji (zdolność rozmnażania się komórek – dop. red.) drobnoustrojów i zakażeń krzyżowych – wyjaśnia Guido Pozzoli, dyrektor generalny Stardust Powder Coatings. – Jest to niezwykle aktualna potrzeba, szczególnie w zatłoczonych miejscach, takich jak budynki publiczne, szkoły, szpitale, transport, siłownie, restauracje czy kawiarnie. Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na powłoki, które mogą zapewnić większą higienę powierzchni, podjęliśmy intensywny proces badawczo-rozwojowy, który doprowadził do wprowadzenia na rynek Guardian AM, serii powłok przeciwbakteryjnych ze zintegrowaną technologią jonów srebra BioCote, która w zaledwie dwie godziny może zredukować do 99,5% obciążenia bakteryjnego produktu zabezpieczonego powłoką. Nie chcieliśmy na tym poprzestać. Dlatego natychmiast zabraliśmy się do pracy nad podniesieniem skuteczności ochronnej naszych powłok i przenieść je na wyższy poziom, po to aby zapewnić również właściwości przeciwwirusowe. Celem Stardust jest w rzeczywistości poszerzenie zakresu powłok Guardian AM, łączenie właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych dla dowolnego koloru i wykończenia oraz dla każdego obszaru zastosowania. Pozwoli to na dalszą poprawę trwałej higieny powierzchni i osiągnięcie jeszcze skuteczniejszej ochrony higienicznej.

    W laboratorium Virology Research Services trwają obecnie testy innych rodzajów farb proszkowych produkowanych przez Stardust Powder Coatings.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...