• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 5(127)/2020

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  05.11.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Nowa lakiernia proszkowa jest wykorzystywana do malowania różnorodnych elementów foteli z takich materiałów, jak stal czarna, aluminium i niekiedy stal nierdzewna.

    Nowa lakiernia proszkowa jest wykorzystywana do malowania różnorodnych elementów foteli z takich materiałów, jak stal czarna, aluminium i niekiedy stal nierdzewna.

    Strona 1 z 3

    Nowa, kompaktowa malarnia proszkowa według projektu EcoLine gotowa na ambitne wyzwania inwestora 

    Firma Ster Sp. z o.o. od blisko 30 lat produkuje fotele dla sektora transportu publicznego. W swojej ofercie ma kilkanaście modeli produktów, a w planach – stworzenie foteli czwartej generacji połączonych z Internetem Rzeczy. W swojej działalności od początku stawia na jakość i innowacje. I taka jest też jej nowa lakiernia, uruchomiona właśnie w Swadzimiu pod Poznaniem.

    Dzięki konsekwentnej polityce jakości w ciągu niespełna 30 lat firma Ster z małego, rodzinnego przedsiębiorstwa przekształciła się w Ster Group – globalnego dostawcę ze spółkami w Turcji i Indiach oraz przedstawicielstwami na pięciu kontynentach. Swoje fotele dostarcza do Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Hiszpanii, Portugalii i Rumunii, a poza Europą m.in. do Stanów Zjednoczonych, Indii, Izraela, Rosji czy Chin. W Polsce w dwóch lokalizacjach – w Swadzimiu i Szamotułach – zatrudnia ponad 400 osób, z czego aż 60 stanowią inżynierowie i technicy zajmujący się badaniami i rozwojem.
    – Ster Instytut ma status Centrum Badawczo-Rozwojowego, co dobrze oddaje charakter naszej działalności, która w dużej mierze koncentruje się na poszukiwaniu nowych rozwiązań i kreatywnym rozwijaniu nowych koncepcji produktów. Nie tylko wykonujemy zlecenia, ale rozwiązujemy konkretne problemy klientów – podkreśla Maciej Szymański, prezes firmy Ster.

    Innowacyjność ta od początku istnienia firmy szła także w parze z jakością: każdy fotel jest tu wnikliwie testowany pod kątem trwałości oraz odporności na korozję i warunki użytkowania typowe dla transportu publicznego. A ponieważ jednym z istotniejszych procesów mających wpływ na ową trwałość jest lakierowanie, firma postanowiła niedawno rozbudować zakład w Swadzimiu o nowoczesną malarnię. Zadanie to powierzyła firmie Ecoline, z którą współpracowała już wcześniej przy budowie bliźniaczej lakierni w Szamotułach.
    – Chcemy, aby wszystkie nasze produkty reprezentowały ten sam standard i były dla klienta nie do odróżnienia – niezależnie od tego, gdzie są produkowane. Stąd pomysł, aby na dostawcę drugiej linii lakierniczej ponownie wybrać Ecoline – wyjaśnia Maciej Szymański.

    320 dysz w jednym tunelu

    Malarnia została uruchomiona na początku września i od razu musiała dowieść swojej elastyczności w lakierowaniu różnych detali. Spektrum malowanych komponentów jest tu bowiem bardzo szerokie i obejmuje m.in. stelaże, nogi i uchwyty foteli wykonane ze stali czarnej, aluminium, a w niektórych przypadkach także ze stali nierdzewnej.
    – Z tego względu musieliśmy tak dobrać proces przygotowania chemicznego, aby odpowiednio oczyścić i zabezpieczyć każdy z metali, a dodatkowo zachować kompaktowy charakter linii – wyjaśnia Paweł Koch, specjalista ds. polimerów w firmie Ster.
    20-metrowy tunel przygotowania chemicznego został ostatecznie podzielony na pięć stref: odtłuszczania neutralnego, płukania wodą sieciową, płukania wodą demineralizowaną, konwersji cyrkonowej i ponownie: płukania wodą demineralizowaną. Wybór metody konwersji nie był prosty: przedsiębiorstwo najpierw wnikliwie zbadało zachowanie zabezpieczonych detali w komorze solnej, a także przeanalizowało rynek dostawców chemii. Ostatecznie zdecydowało się na firmę Haug Chemie GmbH, wyróżnioną w bieżącym roku przez niemiecki magazyn „Besser Lackieren” tytułem najlepszego dostawcy środków do przemysłowego przygotowania powierzchni.

    Na wyjściu z tunelu rozlokowano suszarkę z kurtynami powietrznymi, zasilaną ciepłem z pieca do polimeryzacji. Obie stacje ustawiono w ten sposób, aby maksymalnie ograniczyć odległość między piecem a suszarką, a tym samym zminimalizować straty ciepła na przesyle.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Paweł Koch z firmy Ster pokazuje efekt końcowy procesu malowania osłony fotela.
    Detale transportowane są na przenośniku o długości 110 metrów.
    Ponieważ podczas lakierowania elektrostatycznego elementów przestrzennych powstaje klatka Faradaya, oprócz pistoletów automatycznych stosuje się tu także malowanie ręczne, które ułatwia dokładne wypełnienie zakamarków.
    Tunel przygotowania powierzchni składa się z 320 dysz osadzonych na 24 rampach.
    Ponieważ podczas lakierowania elektrostatycznego elementów przestrzennych powstaje klatka Faradaya, oprócz pistoletów automatycznych stosuje się tu także malowanie ręczne, które ułatwia dokładne wypełnienie zakamarków.
    Kąpiel odtłuszczająca ze związkami powierzchniowo czynnymi po oczyszczaniu detali trafia z powrotem do wanny i jest poddawana filtracji.
    Stacja wody demineralizowanej.
    Jednostka sterownicza OptiStar 4.0 do obsługi sześciu pistoletów automatycznych.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik