• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(125)/2020

    Aktualności i przegląd rynku

    ponad rok temu  26.06.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Magazyn „European Coatings” opublikował swój doroczny ranking 25. europejskich największych producentów farb i lakierów na podstawie danych dotyczących sprzedaży za 2019 rok. 

    Łącznie 23,6 mld euro – takie przychody wygenerowało 25 najlepiej sprzedających producentów powłok w Europie w 2019 roku. Decydującym czynnikiem nie jest tutaj sprzedaż grupowa ani korporacyjna, ale przychody generowane przez farby i powłoki. 
    Mimo że lista pozostała stabilna w przeważającej części, zwłaszcza w pierwszej dziesiątce, to i tak zaszły w niej znaczące zmiany. Z powodu przejęć niektóre firmy, takie jak Helios czy J.W. Ostendorf i  Betek Boya, nie są już częścią rankingu, ponieważ stały się częścią korporacji spoza Europy. 
    Firmy z Niemiec, Austrii i Szwajcarii to największa grupa pod względem liczby siedzib głównych z 15 firmami (60%). Łącznie wykazują one obrót w wysokości 8,85 mld euro, co odpowiada 37,5% całkowitej kwoty 23,6 mld euro. Jednakże pod względem obrotów najważniejszym krajem jest Holandia. W tym rankingu sama tamtejsza grupa AkzoNobel ma większy obrót niż łącznie 15 spółek z krajów obszaru niemieckojęzycznego. Chociaż kraje nordyckie, z pięcioma firmami, reprezentują znacznie mniejszą liczbę graczy, to obrót firm z Danii, Finlandii i Norwegii wynosi 4,4 mld euro. 

    W porównaniu z pierwszym rankingiem z 2016 roku, który opierał się na obrotach z roku 2015, Jotun z Norwegii i w szczególności fińska firma Teknos, wykazują niezwykły rozwój. Jotun zwiększył obroty o 538 mln euro w ciągu ostatnich pięciu lat. Przy tym liczba pracowników i liczba miejsc produkcji wzrosły tylko nieznacznie. Teknos mocno się rozwinął dzięki przejęciom – jego obroty wzrosły o ponad 100 milionów euro. W tym czasie liczba pracowników wzrosła o 30 proc., a liczba zakładów produkcyjnych podwoiła się. Duński Hempel był także w stanie znacznie zwiększyć obroty w ubiegłym roku, głównie dzięki przejęciom J.W. Ostendorf w Niemczech i Crowne w Wielkiej Brytanii. Jednakże to pomogło jedynie zrekompensować straty ze sprzedaży w poprzednich latach. W firmie Hempel w tym czasie znacznie wzrosła liczba pracowników.
    W AkzoNobel w szczególności gwałtownie spadła sprzedaż grupy, a to za sprawą odseparowania działu chemii specjalistycznej, który teraz pracuje pod nazwą Nouryon. Jest to obecnie równoważone przez znacznie mniejszą liczbę pracowników. Działalność w zakresie powłok jest obecnie również niższa niż pięć lat temu, spadła z około 10 mld euro do nieco poniżej 9,3 mld euro.
    Francuski producent Cromology również poniósł poważne straty w branży lakierniczej. Mimo że firma ma stabilną sprzedaż w grupach, to w ostatnich latach sprzedaż farb i powłok spadła prawie o połowę.
    Dodajmy, że w raporcie nie znalazła się żadna polska firma. 

    Metodyka
    Ponieważ nie wszystkie firmy mają jednolite roczne sprawozdania finansowe, a niektóre są również notowane ze sprzedażą od 2018 roku, to w przypadku producentów farb i powłok z siedzibą poza strefą euro sprzedaż została przeliczona na euro. Ranking jest przygotowany według obrotów generowanych przez powłoki.  

    Redakcja
    redakcja@lakiernictwo.net            

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 3(125)/2020

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne