• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    ARTYKUŁY

    Wydanie nr: 3(113)/2018

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  20.06.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

    Strona 1 z 6

    Za pomocą strumienia wody pod wysokim ciśnieniem HP i UHP oraz z dodatkiem ścierniwa UHP AB

    Standardowe wzorce wizualne stopni oczyszczania strumieniowo-ściernego za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem lub z dodatkiem ścierniw zaczęli ustanawiać czołowi producenci farb, którzy wyprodukowali antykorozyjne systemy powłok lakierowych tolerujących rdzę nalotową na powierzchni stalowej. Zastosowanie czyszczenia strumieniem wody pod ciśnieniem ma miejsce w pierwszym rzędzie w stoczniach remontowych, gdzie zastosowano monitory wysokociśnieniowego strumienia wody o ciśnieniu około 3000 barów.

    Dodatkowym powodem powstania tych nowych standardów stał się aspekt wysokich wymagań jakości powierzchni, który jest coraz ważniejszy jako warunek wstępny dla niezawodności systemów powłokowych. 

    Na co istniejące standardy zwracają uwagę?

    W standardach do oceny powierzchni konstrukcji powinna być odpowiedź na trzy główne pytania:

    • Jakie parametry powinny być uwzględnione w normie?
    • Jakie są najważniejsze wartości dla tych parametrów?
    • W jaki sposób można ocenić parametry lub odpowiednio je zmierzyć?

    Odpowiedź na pierwsze pytanie dostarcza norma ISO 8502, która stwierdza, że „zachowanie systemów ochronnych zależy głównie od stanu podłoża bezpośrednio przed nałożeniem systemu powłok”. Takie zachowanie jest w zasadzie określone przez następujące czynniki:

    • rdzę i zendrę hutniczą,
    • zanieczyszczenia powierzchniowe, w postaci soli, pyłów, wilgoci, olejów i smarów,
    • chropowatość podłoża (rozwinięcia wielkości powierzchni styku powłok z podłożem).

    Tabela 1 pokazuje, jak te normy czystości powierzchni biorą pod uwagę przedstawione właściwości. Jak można zauważyć, stężenie soli ani chropowatości nie występują w żadnej z wizualnych norm, a właściwości te nie mogą być oceniane tylko na podstawie wizualnej. Pierwszym problemem jest to, że standardy są jedynie wizualne. Drugim problemem jest to, że warunki powierzchniowe pokazane na fotografiach obowiązują jednocześnie z pisemnymi opisami! Jest to widoczne, gdy tabele 2 i 3 są brane pod uwagę. Fotografie pokazują powierzchnie stanu początkowego C; oba stopnie czyszczenia (HB 2.5 i WJ 2) są równoważne do Sa 2,5 i oba stopnie rdzy nalotowej (M i FR-2) odpowiadają umiarkowanej rdzy nalotowej. Mimo to fotografie wyglądają zupełnie różnie pod względem morfologii i koloru. Trzecim problemem jest również to, że fotografia nie pokazuje zendry i użytkownik nie zna rozmiaru obrazu. Każde zdjęcie wydrukowanego standardu wizualnego może odzwierciedlać jedynie niewielką część całej powierzchni, która ma być oceniana, a jego wielkość powinna być znana. Należy również znać cele porównania*.

    Jeśli spojrzymy tylko na tabelę 2, możemy znaleźć następujące oznaczenia dla UHP przy aplikacjach Dw (woda pod ciśnieniem), WJ (natryskiwania wodą), HB (hydropiaskowania) i następujące oznaczenia na piaskowanie mokrymi ścierniwami, tj. WAB (mokra obróbka strumieniowo-ścierna), SB (piaskowanie szlamem ścierniwa).

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...