• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    ARTYKUŁY

    Wydarzenia i relacje

    ponad rok temu  12.07.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2

    Podczas IV Kongresu Polska Chemia, który odbył się w dniach 7-8 czerwca, przedstawiciele polskiego przemysłu chemicznego dyskutowali na temat najbardziej optymalnych sposobów skutecznego wykorzystania szans na wzrost i rozwój. Kongres organizowany przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego (PIPC) to najlepsza okazja do zaakcentowania potrzeb i wyzwań, a jednocześnie do wspólnego poszukiwania najlepszych rozwiązań, oferowanych przez firmy działające na polskim rynku chemicznym. Firma BASF Polska została Partnerem Specjalnym Kongresu, a jej przedstawiciele uczestniczyli w najważniejszych debatach, które miały na celu przedstawienie sytuacji branży chemicznej w Polsce i w Europie. BASF Polska otrzymała również gratulacje w uznaniu za 25 lat obecności na rynku oraz za współtworzenie polskiego rynku chemicznego.

    Przemysł chemiczny w Europie: świadomy wyzwań oraz swoich mocnych stron

    Jako jedna z największych i najbardziej zróżnicowanych branż na świecie, europejski przemysł chemiczny zaopatruje niemal wszystkie sektory gospodarki, dostarczając innowacyjnych i spełniających kryteria zrównoważonego rozwoju odpowiedzi na współczesne wyzwania gospodarcze i środowiskowe. Wciąż odgrywa on kluczową rolę w dostarczaniu produktów i usług dla wszystkich sektorów produkcyjnych. 

    Przedstawiciele polskiego przemysłu chemicznego podkreślali znaczenie najnowszych trendów oraz wyzwań, istotnych z punktu widzenia dalszego rozwoju przemysłu chemicznego w Europie i w Polsce. Ekspertyzy w tym zakresie dostarczyły również najważniejsze stowarzyszenia skupiające firmy chemiczne – Polska Izba Przemysłu Chemicznego (PIPC) oraz jej europejski partner – Europejska Rada Przemysłu Chemicznego (European Chemical Industry Council, CEFIC). 

    Wnioski zostały zaprezentowane między innymi podczas debaty „Perspektywy rozwoju branży chemicznej w Polsce, w Europie i na świecie.” Wśród kluczowych wyzwań, z jakimi będą musiały się zmierzyć firmy chemiczne w Polsce i w Europie, uczestnicy panelu dyskusyjnego wymieniali brak dostępu do konkurencyjnych cenowo surowców, konieczność dostosowania się do zmian regulacyjnych (które niestety często wiążą się z wysokimi kosztami ich wdrożenia) oraz wiążąca się z tym presja na zwiększenie innowacyjności. 

    Mimo to, ostatnie miesiące pokazały, że klimat dla przemysłu chemicznego wydaje się korzystny. Nastroje w gospodarce globalnej są dobre: przychody ze sprzedaży w branży chemicznej rosną sukcesywnie od III kw. 2016 r.

    Wstępna deklaracja współpracy pomiędzy firmami chemicznymi

    Wspólne dyskusje koncentrowały się również na określeniu mocnych stron i szans, w szczególności w odniesieniu do sytuacji w Polsce. Jest to niewątpliwie temat wart poruszenia, ponieważ polski przemysł chemiczny to branża o dużym potencjale do wsparcia wzrostu całej polskiej gospodarki. Po przetwórstwie żywności, przemysł chemiczny to druga co do wielkości branża w Polsce, której przychody ze sprzedaży sięgają 34,3 mld euro (dane za 2015 r.; CEFIC). Zatrudnienie w sektorze wynosi 266 000 osób. Do mocnych stron przemysłu chemicznego należy zaliczyć m.in. wysoką efektywność w wykorzystaniu zasobów i energii (szczególnie w produkcji nawozów i produktów petrochemicznych); dobrze wykształcony i wydajny personel; rozwinięte ośrodki badawczo-rozwojowe, uczelnie techniczne; wysoki poziom wiedzy z zakresu bezpieczeństwa procesowego. Wszystko to stanowi o ogromnym potencjale, który odpowiednich dobrych rozwiązań, zapewniających dalszy rozwój branży chemicznej.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...