• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    ARTYKUŁY

    Wydanie nr: 1(105)/2017

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    ponad rok temu  21.02.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Wyroby stalowe muszą być odpowiednio zabezpieczone przed korozją.

    Wyroby stalowe muszą być odpowiednio zabezpieczone przed korozją.

    Nowe Wymagania Techniczne QUALISTEELCOAT 4.0

    Stowarzyszenie QUALISTEELCOAT wydało właśnie kolejną edycję 4.0 swoich Wymagań Technicznych. QUALISTEELCOAT, stworzony w 2006 roku, zrzesza w 12 krajach 80 certyfikowanych zakładów wykonujących powłoki na stali i około 100 zatwierdzonych systemów powłokowych. Celem opracowania nowej edycji wymagań była poprawa struktury dokumentu i łatwości czytania. Uwzględniono w niej również kolejne systemy powłokowe oraz został dodany aneks odnośnie wprowadzenia normy EN 1090. Wersja angielska tekstu jest dostępna do pobrania na www.qualisteelcoat.net a wersja polskojęzyczna na www.qualipol.pl.

    Wyroby stalowe, będąc najczęściej używanymi materiałami budowlanymi w zastosowaniach architektonicznych i przemysłowych, muszą być zabezpieczane przed korozją. Jeżeli zabezpieczenie antykorozyjne uzyskiwane jest za pośrednictwem powłok organicznych, to mieści się to w zakresie stosowania QUALISTEELCOAT.
    Międzynarodowy znak jakości dla powlekanej stali został stworzony w 2006 roku. Grupując ponad 80 licencjonowanych zakładów wykonujących powłoki w 12 krajach, QUALISTEELCOAT jest obecnie na świecie najważniejszym znakiem jakości dla stali chronionej powłokami organicznymi. W 2016 roku zostały przyjęte kolejne stowarzyszenia narodowe, w Grecji i Polsce, które jako generalni licencjobiorcy będą administrować systemem jakości QUALISTEELCOAT w swoich krajach. W Niemczech licencji firmom wykonującym powłoki oraz aprobat dotyczących systemów powłokowych udziela jako generalny licencjobiorca Qualitätsgemeinschaft Industriebeschichtung e.V. (QIB) - stowarzyszenie na rzecz jakości powlekania przemysłowego. Nowe rejestracje zakładów pojawiły się w pierwszych dniach nowego roku.

    Prawie 100 systemów powłokowych, dostarczanych przez 25 producentów materiałów powłokowych posiada aktualne aprobaty QUALISTEELOAT, a kolejne systemy są już na etapie badań.
    Wymagania Techniczne QUALISTEELCOAT wykraczają poza ochronę przed korozją i zawierają specyfikacje dotyczące właściwości mechanicznych, odporności na warunki atmosferyczne i dekoracyjnego wyglądu powłoki. QUALISTEELCOAT określa w swoich Wymaganiach Technicznych poziom jakości konieczny do osiągnięcia przez zakład wykonujący powłoki znaku jakości QUALISTEELCOAT, aby mógł on oferować swoje produkty na rynku jako firma certyfikowana. Specyfikacja określa wymagania jakościowe zarówno dla zakładów wykonujących powłoki, jak i dla samych systemów powłokowych.
    Licencjonowani wykonawcy powłok są regularnie monitorowani przez niezależne instytuty testujące, a wszystkie systemy powłok podlegają zatwierdzeniu przez QUALISTEELCOAT w formie aprobat, które przyznawane są dopiero po przeprowadzeniu rozległych badań laboratoryjnych.

    Rysunek pokazuje, jak skonstruowany jest system jakości powłok QUALISTECOAT.
    W przeszłości dla systemów malowania proszkowego nie było jasnych zaleceń, do której z klas korozyjności mogą być stosowane. Przede wszystkim pojawiał się często brak pewności, w jakich warunkach korozyjnych mogą być stosowane systemy jednowarstwowe oraz kiedy jeszcze należy stosować systemy powłokowe dwuwarstwowe lub trzywarstwowe. Poza tym, jaki jest wymagany rodzaj obróbki wstępnej albo jakie wymagania są stosowane dla systemów powłokowych Duplex, nakładanych na wannowe lub ciągłe cynkowanie ogniowe. Wszystkie te kwestie zostały uwzględnione w aktualnych Wymaganiach Technicznych QUALISTECOAT.
    Wymagania QUALISTEELCOAT w odniesieniu do ochrony przed korozją są oparte na specyfikacjach normy ISO 12944, która jest międzynarodowo uznanym standardem technicznym w zakresie antykorozyjnej ochrony stali. Norma ISO 12944 jest jednak ograniczona do materiałów powłokowych, które wysychają lub utwardzają się w warunkach otoczenia – jak to się dzieje w przypadku ciekłych powłok niewymagających wymuszonego suszenia. Powszechnie znane kategorie korozyjności ISO 12944 część 2, są wykorzystywane przez QUALISTEELCOAT jako podstawa dla wszystkich rodzajów ekologicznych systemów powłokowych.
    Oprócz ogólnie stosowanych norm ISO, Wymagania Techniczne QUALISTEELCOAT opierają się na niemieckich normach DIN 55633 i 55634, dedykowanych malowaniu proszkowemu.

    Rodzaje proszkowych systemów powłokowych, zatwierdzonych przez QUALISTEELCOAT, są wymienione w tabeli. Są tutaj wymienione możliwe do osiągnięcia, maksymalne kategorie korozyjne. Zakład wykonujący powłoki może oferować tylko te systemy QUALISTEELCOAT, na które uzyskał autoryzację w ramach licencji i tym samym udowodnił, że potrafi nakładać je w wymaganej jakości.
    Obecna wersja Wymagań Technicznych 4.0 ma na celu głównie poprawę czytelności specyfikacji technicznej oraz ułatwienie zakładowi wykonującemu powłoki wdrożenie w firmie wymaganych procedur.
    Dodatkowo, w oparciu o prace komitetu technicznego, jak również grup roboczych, systemy powłokowe QUALISTEELOCOAT zostały wzbogacone o nowe rozwiązania powłokowe wymagane przez rynek. W szczególności zostały uwzględnione systemy z powłoką elektroforetyczną oraz systemy Duplex z powłoką elektroforetyczną.
    Kolejną istotną zmianą jest decyzja, że zakład wykonujący powłoki musi teraz poddać testom zewnętrznym wszystkie aprobowane systemy powłokowe, wykonując co dwa lata odpowiednie badania laboratoryjne w instytucie testującym. Dla klienta to rozwiązanie gwarantuje większe bezpieczeństwo, ponieważ ​​zakład wykonujący powłoki jest zweryfikowany dla wszystkich systemów powłokowych, wymienionych w swojej licencji.
    Nowością w wymaganiach jest załącznik 2, który na zasadzie dobrowolności wprowadza specyfikacje normy EN 1090. Na tej podstawie firmy licencjonowane przez QUALISTEELCOAT mogą uzyskać certyfikat EN 1090 dla zakładu wykonującego powłoki bez większych dodatkowych nakładów finansowych.
    Doświadczenia członków QUALISTEELCOAT i laboratoriów testujących uczestniczących w systemie są rejestrowane i sukcesywnie wykorzystywane dla dalszego rozwoju znaku jakości. Techniczne grupy robocze QUALISTEELCOAT stale pracują, uczestnicząc również w spotkaniach generalnych licencjobiorców oraz komitetu technicznego, które odbywają się dwa razy w roku.
    Celem prac jest dalsza poprawa Wymagań Technicznych i zapewnienie klientom jasnego i wiążącego zbioru zasad postępowania.
    Obecny rozwój pokazuje, że istnieje duże zapotrzebowanie ze strony zakładów wykonujących powłoki oraz ich klientów na implementację systemu jakości QUALISTEELCOAT. Udostępnienie wersji 4.0 jest kolejnym ważnym krokiem w rozwoju.
    Nowa specyfikacja jest dostępna w tłumaczeniu na język polski na stronie internetowej www.qualipol.pl                  

    Autor
    Michael Müller, urodzony w 1966 roku, jest dyrektorem zarządzającym IFO – Institut für Oberflächentechnik GmbH w Schwäbisch Gmünd. Od 2012 roku jest przewodniczącym międzynarodowej komisji technicznej QUALISTEELCOAT.

    Opracowanie wersji polskiej:
    Andrzej Jelonek
    prezes stowarzyszenia QUALIPOL 

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...