• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    ARTYKUŁY

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydarzenia i relacje

    Wydarzenia

    ponad rok temu  28.04.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    Strona 1 z 2

    Producent farb i lakierów PPG Industries (USA) podjął się trzeciej próby połączenia z AkzoNobel (Holandia), na co holenderska firma odpowiedziała, że ​​rozważy ofertę. 24 kwietnia PPG złożyło propozycję, którą nazwało „ostatnim zaproszeniem”, aby AkzoNobel ponownie rozważył stanowisko w sprawie pomysłu połączenia obu koncernów.

    Nowa propozycja opiewa na 96,75 euro za jedną akcję AkzoNobel, co daje całkowitą ofertę w wysokości około 28,8 mld dolarów. Pierwsza i druga oferta PPG, które wynosiły 22,8 mld i 26,3 mld dolarów, zostały odrzucone przez AkzoNobel.
    PPG, z całkowitą sprzedażą w wysokości 14,8 mld dolarów w 2016 roku, jest największym przedsiębiorstwem produkującym farby i lakiery na świecie. AkzoNobel jest uważany za drugi co do wielkości koncern farbiarski. Oferta PPG odnosi się do proponowanego porozumienia jako „porozumienie o połączeniu”, nie ma to być bezwarunkowe przejęcie. 

    Co na to AkzoNobel?

    AkzoNobel potwierdził otrzymanie oferty i wydał krótki komunikat: „Zgodnie ze swoimi obowiązkami i działając według holenderskiego kodeksu ładu korporacyjnego, Zarząd i Rada Nadzorcza AkzoNobel dokładnie przeanalizują ten wniosek”.

    PPG utrzymuje, że nowa propozycja jest „zdecydowanie lepsza” od planu AkzoNobel podziału na dwie spółki, które przedsiębiorstwo ujawniło w zeszłym tygodniu. Plan AkzoNobel wiązałby się z przeniesieniem działalności z zakresu chemikaliów specjalnych do osobnego przedsiębiorstwa, niezależnego od jego spółek zajmujących się farbami dekoracyjnymi oraz farbami i lakierami przemysłowymi, które pozostałyby razem.
    AkzoNobel mówi, że plan pozwoli zaoszczędzić pieniądze i wiąże się ze „znacznie mniejszym ryzykiem i znacznie niższym kosztem społecznym”. PPG twierdzi natomiast, że przeciwnie, mówiąc o ryzyku związanym z planem AkzoNobel "utworzenie dwóch mniejszych, niesprawdzonych przedsiębiorstw o niepewnych wycenach rynkowych, wymagających znacznej restrukturyzacji, potencjalnie obniżyłoby wartość, a także wywołało niepewność na rynku”.

    Zwrócenie uwagi na obawy 

    Oprócz wyższej ceny, nowa propozycja PPG dotyczy niektórych mniej wymiernych czynników, na które AkzoNobel wskazał wtedy, kiedy odrzucał wcześniejsze oferty przedsiębiorstwa. Listy od prezesa i dyrektora generalnego PPG Michaela McGarryego do prezesa AkzoNobel Tonego Büchnera i przewodniczącego Rady Nadzorczej Antonego Burgmansa, podkreślają „zobowiązanie do utrzymywania mocnych więzi z firmą AkzoNobel” i „znacznego zaangażowania w badania i rozwój”.
    PPG obiecuje także, że powstała w wyniku połączenia nowa spółka utrzymałaby i rozszerzyła szereg praw do znaków handlowych AkzoNobel, takich jak marki Dulux, Sikkens i International Paint.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...