• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Lakierowanie ciekłe

    Wydanie nr: 3(107)/2017

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  12.06.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Rotacyjny dzwon natryskowy ProBell, wersja mocowana na manipulatorze.

    Rotacyjny dzwon natryskowy ProBell, wersja mocowana na manipulatorze.

    Strona 1 z 2

    Automatyzacja linii lakierniczej w pięciu krokach

    Automatyczne malowanie pozwala znacznie zmniejszyć koszty i skrócić czas realizacji, zwłaszcza w przypadku użycia dzwonu rotacyjnego, który zapewnia maksymalną wydajność malowania.

    Jest wiele dobrych powodów, dla których warto zainwestować w urządzenia do automatycznego malowania. Pierwsze miejsce na tej liście zajmuje poprawa jakości. Aby utrzymać konkurencyjność, producenci nie mogą sobie pozwolić na przypadkowość pod względem jakości malowania. Robot zapewni jednakowe parametry i identyczny ruch pistoletu natryskowego za każdym razem, tak aby wszystkie części były pokryte w ten sam sposób i z tą samą precyzją. To pozwoli zwiększyć wydajność linii. 
    Precyzja automatycznego malowania zmniejsza zużycie materiałów nawet o 30%. Dozownik wieloskładnikowy, taki jak ProMix PD2K firmy Graco, który miesza materiał blisko pistoletu, uzyskuje oszczędności na farbie i rozpuszczalniku. Dodanie elektrostatycznego aplikatora natryskowego, zaprojektowanego z myślą o wysokiej wydajności i jakości natrysku, zwiększa wydajność malowania, dodatkowo ograniczając koszty.

    Elastyczność jest często pomijanym atutem. Roboty można łatwo przeprogramować do wykonywania nowych prac i na bieżąco je regulować. Automatyzacja sprzyja elastyczności również dzięki możliwości częstszych zmian materiału i koloru, co znacznie upraszcza planowanie produkcji.
    Roboty pozwalają odsunąć ludzi od wykonywania niebezpiecznych prac, aby im powierzyć bardziej skomplikowane czynności, które wymagają kwalifikacji i podejmowania decyzji. Powierzenie powtarzalnych zadań robotom zmniejsza liczbę urazów w miejscu pracy i obniża poziom niezadowolenia pracowników.
    Po zapoznaniu się z zaletami automatyzacji linii lakierniczej warto przemyśleć jeszcze pięć spraw przed podjęciem ostatecznej decyzji o wdrożeniu. 

    Analiza kosztów

    Technologia automatycznego malowania jest często uznawana za zbyt drogą. Koszt inwestycji początkowej rzeczywiście może być wysoki, ale automatyzacja procesu wykończeniowego zwiększy wydajność pracy i ograniczy koszty bieżące, zapewniając korzyści na wiele kolejnych lat. Warto również pamiętać o tym, że koszt automatyzacji z roku na rok maleje. 

    Jednak zastanawiając się nad wdrożeniem malowania automatycznego, ważne jest, aby ustalić plan długoterminowy, który pozwoli dokładnie skalkulować i dobrze zrozumieć wpływ inwestycji na wynik finansowy. Zastosowanie najbardziej energooszczędnych urządzeń dostępnych na rynku może przynieść największe oszczędności, ale liczy się przecież każda korzyść.

    Wybór najbardziej wydajnego aplikatora 

    Dział produktów przemysłowych firmy Graco niedawno wprowadził do sprzedaży zupełnie nowy produkt: dzwon rotacyjny ProBell. Jest on przeznaczony do automatycznego malowania, np. w branży lakiernictwa przemysłowego, i występuje w różnych konfiguracjach: stacjonarnej, na manipulatorze lub na robocie. 
    Płyn jest dostarczany do dzwonu ProBell pod niskim ciśnieniem i rozprowadzany dzięki ruchowi obrotowemu kubka, który może osiągać prędkość do 60 000 obrotów na minutę. Wysoka prędkość obrotowa powoduje oddziaływanie na farbę wysokiej siły odśrodkowej, która wypycha farbę na powierzchnię kubka. Kiedy farba dostanie się na krawędź kubka, pod wpływem siły odśrodkowej rozpada się i zmienia w chmurę drobnych kropelek. Kropelki uzyskane tą metodą są mniejsze i bardziej jednorodne niż w przypadku innych metod, co oznacza, że dzwon ProBell pozwala uzyskać bardzo wysoką jakość wykończenia. 

    Następnie chmura aerozolu jest kierowana lub kształtowana podwójnymi kubkami pneumatycznymi, które pozwalają ułożyć kropelki w odpowiedni wzór i nałożyć je na malowaną część. 

    GALERIA ZDJĘĆ

    Kubki dzwonu rotacyjnego o średnicach 50, 30 i 15 mm.
    Zestaw sterowników do rotacyjnego dzwonu natryskowego ProBell.
    Aplikacja rotacyjnym dzwonem natryskowym ProBell, wersja mocowana na robocie z pustym ramieniem.
    Rotacyjny dzwon natryskowy ProBell, wersja mocowana na robocie z pustym ramieniem.
    Wizualizacja zintegrowanego systemu obejmującego: dozownik materiałów dwukomponentowych ProMix PD2K, rotacyjny dzwon natryskowy ProBell oraz robot lakierniczy.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...