• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 6(110)/2017

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  18.12.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Zapobiegające kondensacji wilgoci, obniżające poziom hałasu, obniżające temperaturę z oferty Tikkurila Polska S.A.

    Dwoma głównymi zadaniami farb są ochrona antykorozyjna oraz funkcja dekoracyjna. Ale producenci farb i lakierów przychodzą z pomocą także w tych obszarach, w których wydawałoby się, że farby niewiele mogą zdziałać. Okazuje się, że specjalnie opracowane produkty mogą pomóc nam w codziennym życiu. To tzw. farby do zadań specjalnych. 

    Farby zapobiegające kondensacji wilgoci

    Kondensacja wilgoci jest dość powszechnym zjawiskiem. Występuje w miejscach, w których temperatura powierzchni obniża się poniżej temperatury punktu rosy (Fig. 1). Zjawisko to jest szczególnie niepożądane tam, gdzie gromadząca się w wyniku kondensacji woda może skapywać na linie produkcyjne (browary, mleczarnie itp.) oraz magazynowane przedmioty mogące ulegać zniszczeniu pod wpływem wilgoci. Jest też wiele miejsc, gdzie nadmiar wilgoci powoduje przede wszystkim dyskomfort, choć w dłuższym przedziale czasu może też prowadzić do destrukcji pomieszczeń lub znajdujących się w nich przedmiotów. Przykładem są garaże, w których okresowo występuje nadmiar wilgoci i powoduje dyskomfort (kapiąca, często zanieczyszczona woda, zaparowane szyby samochodów), jednak w dłuższym okresie grozi zagrzybieniem pomieszczenia oraz przyspiesza korozję garażowanych pojazdów i stalowych elementów konstrukcyjnych samego pomieszczenia. Farby Tikkurila Grafotherm są skuteczne tam, gdzie występują cyklicznie fazy suche i mokre. Pozwalają na znaczące obniżenie skutków nadmiernej wilgotności.

    Tikkurila Grafotherm to farba dająca powłokę o bardzo rozwiniętej powierzchni. Obszar powłoki o grubości 1 mm zwiększa się do ok. 20 000 razy w stosunku do powierzchni podłoża. Powodem jest ogromna ilość mikroszczelin o rozmiarach od 0,1 do 100 µm, powstałych pomiędzy płatkami mineralnego wypełniacza, stanowiącego główny składnik farby (Fig. 2). Mikroszczeliny pochłaniają gromadzącą się wodę. Kiedy temperatura powierzchni spada poniżej temperatury punktu rosy, powłoka z farby Tikkurila Grafotherm o grubości 1 mm jest w stanie zatrzymać od 0,35 do 0,65 litra wody na powierzchni 1 m2 (ilość zależna od wersji farby i sposobu aplikacji).
    Rozwinięta powierzchnia ułatwia bardzo szybkie odparowanie wody w fazie suchej, kiedy temperatura powierzchni jest wyższa od temperatury punktu rosy (Fig. 3). 
    Powłoka z farby Tikkurila Grafotherm posiada też ograniczone właściwości izolacji termicznej. 
    Współczynnik przewodności cieplnej λ powłoki o grubości 1 mm wynosi ok. 0,085 W/(m×K).
    Najczęściej z kondensacją wilgoci mamy do czynienia w cyklu dobowym:

    Faza 1 – wieczór

    Schładzanie powierzchni, obniżenie temperatury poniżej punktu rosy i początek kondensacji wilgoci na powierzchniach nieizolowanych. Powierzchnie pomalowane farbą Tikkurila Grafotherm nie osiągają jeszcze temperatury punktu rosy.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Fig. 1. Wykres Molliera obrazujący przyczyny wykraplania się wilgoci na skutek zmian temperatury.
    Fig. 2. Porowata struktura farby Tikkurila Grafotherm.
    Fig. 3. Nasycanie powierzchni wodą trwa do 21 dni, a parowanie tylko 1 dzień.
    Fig. 4. Blaszane dachy garaży i wiat.
    Fig. 5. Powierzchnie zbiorników i filtrów wody.
    Fig. 6. Wewnątrz powierzchni zamkniętych, np. parkingów podziemnych
    Fig. 7. Konstrukcja wnętrza wagonu z reguły sprzyja wibracjom.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 6(110)/2017

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne