• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Technologie Lakiernicze

    Wydanie nr: 1(105)/2017

    Artykuły branżowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  20.02.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Testy przeprowadzone przez Deutsche Bahn pokazują efektywność działania przy usuwaniu graffiti: wyczyszczona powierzchnia (po prawej) jest nienaruszona i beż żadnych pozostałości. [Źródło: SKH GmbH]

    Testy przeprowadzone przez Deutsche Bahn pokazują efektywność działania przy usuwaniu graffiti: wyczyszczona powierzchnia (po prawej) jest nienaruszona i beż żadnych pozostałości. [Źródło: SKH GmbH]

    Strona 1 z 2

    Deutsche Bahn przeprowadziło pierwsze testy produktu na bazie składników roślinnych i planuje wprowadzenie go w całych Niemczech

    Naukowcy z uniwersytetu w Ratyzbonie opracowali substancję czynną całkowicie na bazie składników roślinnych, która w łagodny sposób usuwa nawet najbardziej uporczywe graffiti bez względu na rodzaj podłoża. Produkt wyróżnia się bardzo dobrymi właściwościami rozpuszczającymi, a mimo to nie zawiera szkodzących zdrowiu rozpuszczalników. Zamiast tego opiera się na surowcach odnawialnych,
    które dopuszczone są nawet jako produkty spożywcze.

    Usuwanie graffiti generuje w budżetach miast i gmin wysokie koszty. Środki przeciw graffiti bazują w większości na substancjach czynnych, jak np. alkohol benzylowy, które często mają bardzo agresywne działanie i powodują uszkodzenia powierzchni obiektu. Poza tym rozmazują często lakier graffiti, pozostawiając niedomytą plamę na powierzchni, która najczęściej musi być powtórnie zamalowywana.
    Znacznie bardziej efektywny oraz przyjazny dla zdrowia i środowiska jest nowy produkt do usuwania graffiti i pozostałości lakieru. Firma SKH-GmbH, instytut badawczy przy uniwersytecie w Ratyzbonie, opracowała bardzo skuteczny, całkowicie nowy środek na bazie „zielonych rozpuszczalników” - nietoksycznych, ulegających biodegradacji rozpuszczalników z surowców odnawialnych. Wyróżnia się doskonałymi właściwościami rozpuszczającymi, szczególnie na powierzchniach mineralnych, metalu, tworzywach sztucznych oraz drewnie. Ten zmywacz graffiti nie zawiera standardowych dla tych zastosowań rozpuszczalników, jak gamma-butyrolakton, n-etylopyrrolidon lub różne glikole, dla których zagrożenie zawodowe należy ograniczać poprzez przestrzeganie najwyższych dopuszczalnych stężeń oraz, które wykazują właściwości teratogenne, są szkodliwe dla zdrowia i drażliwe dla oczu. Przeciwnie, środek bazuje wyłącznie na rozpuszczalnikach dopuszczonych do spożycia i tym samym jest zaklasyfikowany jako nieszkodliwy dla człowieka i środowiska naturalnego (m.in. na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1907/2006, regulującego kwestie stosowania chemikaliów).

    Wiele miast i instytucji publicznych już teraz z powodzeniem wykorzystuje ten środek czyszczący. W Kempten (miasto w niemieckim regionie Allgäu), w tamtejszych zakładach utrzymania miasta pracownicy już przestawili się na nowy produkt i są bardzo zadowoleni. W szczególności przed większymi wydarzeniami usuwane są w Kempten graffiti w przestrzeni publicznej, częściowo jednak również na terenach prywatnych (np. skrzynki energetyczne lub pocztowe), gdy zakłóca to wizerunek miasta.
    Korzyści z punktu widzenia miasta to łagodne, nieniszczące działanie na różne podłoża, co jest szczególnie ważne w obszarze ochrony zabytków, jak również nieszkodliwość dla zdrowia pracowników.
    W szczególności oddziaływanie na znaki drogowe pracownicy zakładów utrzymania miasta ocenili bardzo pozytywnie, gdyż nowy środek, w przeciwieństwie do dotychczas używanych produktów, nie uszkadza powłoki z folii.
    Nowym produktem zainteresował się również Deutsche Bahn i przeprowadził już pomyślnie pierwsze próby. Jeszcze w tym roku produkt powinien zostać wprowadzony do użytku w całych Niemczech. Decydujące było jednak nie tylko bardzo dobre działanie czyszczące bez uszkadzania podłoża. Znaczenie miał tutaj przede wszystkim fakt, że pracownicy nie są już narażeni na działanie szkodliwych dla zdrowia rozpuszczalników.
    Zastosowanie jest bardzo proste: powierzchnia przeznaczona do czyszczenia jest spryskiwana bądź smarowana nowym produktem i pozostawiana do wchłonięcia. Środek przenika przez farbę i oddziela graffiti od powierzchni. Następnie resztki farby można łatwo usunąć z powierzchni przy pomocy wody i gąbki bądź szczotki.
    Nowy środek wykazuje dobre lub bardzo dobre wyniki na wszystkich podłożach. W szczególności na podłożach z tworzyw sztucznych i metalu wystarczy kilka sekund oddziaływania, aby bez problemu usunąć resztki farby. Podłoża z betonu i tynku wymagają dłuższego czasu (do ok. 10 minut). Wymagany czas oddziaływania zależy jednak również od grubości warstwy lakieru. Przy szorstkim podłożu zalecana jest szczotka (zamiast gąbki). Ewentualnie rezultat można jeszcze poprawić stosując dodatkowo urządzenie wysokociśnieniowe. Oczyszczana powierzchnia nie ulega zniszczeniu oraz nie powstają żadne toksyczne lub zagrażające środowisku opary.        

    Tagi: graffiti

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...