• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Technologie Lakiernicze

    Wydanie nr: 1(105)/2017

    Artykuły branżowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  20.02.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Linia KTL w przedsiębiorstwie Metal-Fach.

    Linia KTL w przedsiębiorstwie Metal-Fach.

    Strona 1 z 2

    Nowoczesne lakierowanie kataforetyczne połączone z poliestrową powłoką proszkową

    Jednym z największych problemów dzisiejszego świata jest korozja. Według różnych statystyk, 15% konstrukcji stalowych jest pożerana przez proces wcześniej wymieniony, a to dopiero początek działań. Jej efekty widzimy codziennie na mostach, ekranach akustycznych, samochodach, a także sprzętach AGD.

    Ludzkość nieustanie stara się zmniejszyć skutki wojny, której i tak nie jesteśmy w stanie wygrać w walce z rdzą. Norma PN-EN ISO 12944-2 jako najbardziej zagrożone środowiska wymienia agresywne środowiska przemysłowe, obszary na pełnym morzu lub w jego pobliżu oraz główne arterie wielkich miast w godzinie szczytu, gdzie atakują spaliny z samochodów oraz motocykli. Obecny tam tlenek siarki wraz z tlenkiem azotu, solą drogową oraz piachem bardzo mocno oddziałuje na produkty przemysłowe. Mając świadomość występujących zagrożeń, naukowcy cały czas prowadzą prace nad nowymi technologiami zabezpieczeń antykorozyjnych przyjaznych środowisku, to znaczy opracowują i wdrożają technologie wodne  wolne od metali ciężkich lub ze zminimalizowanym ich wykorzystaniem. Jedną z nowych technologii jest lakierowanie elektroforetyczne, który po raz pierwszy zostało wdrożone przez koncern Ford w 1960 roku. Technika ta rozprzestrzeniła się do innych dziedzin przemysłu, takich jak: lotnictwo, przemysł AGD, produkcja sprzętu komputerowego oraz maszyn rolniczych. Linie malowania zanurzeniowego w północnej Polsce uruchomiło przedsiębiorstwo Metal-Fach zlokalizowane w Sokółce (województwo podlaskie), aby sprostać stale rosnącym wymaganiom rolników i użytkowników maszyny komunalnych.

    Linia KTL jest w pełni zautomatyzowana oraz podzielona na dwie części. W pierwszym etapie procesu następuje przygotowanie powierzchni do lakierowania, natomiast drugi proces jest odpowiedzialny za pokrycie elementów lakierem.
      Produkty przeznaczone do lakierowania najpierw trafiają do wanien, w których następują procesy chemicznego przygotowania powierzchni, dzięki którym z powierzchni detali oraz półproduktów usuwane są tłuszcze oraz smary pozostałe po wcześniejszych procesach technologicznych, dodatkowo zdejmowany zostaje pył, który osiada na elementach podczas transportu wewnątrz fabryki.

    Rodzaje odtłuszczania

    • Kwaśne (pH w okolicach jeden). Zwykle stosuje się do aluminium, do stali czarnej bardzo rzadko z powodu szybkiego trawienia detali.
    • Alkaliczne (zasadowe) – mieszaniny czyszczące na bazie wodorotlenku sodu, fosforanu sodu, szkła wodnego i innych. Roztwory zasadowe o pH 10,5 do 11,2 są najmniej agresywne. Używane są do oczyszczenia aluminium i jego stopów, mosiądzów i stopów cynku odlewanych ciśnieniowo. Z uwagi na wartość pH możliwe jest występowanie korozji po obróbce. Roztwory zasadowe o pH 11,2 do 12,4 znajdują zastosowania przy myciu aluminium i jego stopów, stopów cynku, stali z zanieczyszczeń z lekkich olei ropopochodnych, past polerskich. Roztwory zasadowe o pH 12,4 do 13,8 zawierają związki sodu i szło wodne. Służyło usunięciu zanieczyszczeń z olejów mineralnych i roślinnych, a nawet starych farb i nalotów. Najaktywniejszym roztworem zasadowym o pH 13,3 można oczyścić powierzchnię z rdzy, tlenków i kamienia kotłowego. Do wszystkich rodzajów roztworów zasadowych dodawany jest fosforan sodu, który służy do zmiękczenia wody. Stosowane stężenia roztworów zawierają się w granicach 0,2-2,0%.
    • Emulgujące stosuje się w wannach z zainstalowanymi panelami ultradźwiękowymi oraz w liniach taktowych natryskowych. Jest to kąpiel pieniąca się. Jej zastosowanie wymaga zamontowania separatorów (spinerów) do usuwania oleju. W przeciwnym razie tłuszcz, który osadza się na tafli kąpieli podczas wyjmowania elementów z wanny nakładania się powtórnie na detalach. W celu przedłużenia życia kąpieli istnieje możliwość zamontowania tzw. wirówek, które separują tłuszcz z filtrowanej kąpieli. Koszt zamontowania tego typu innowacji to 80-100 tys. zł. Konieczna jest ścisła kontrola temperatury, gdyż podczas ochładzania się kąpieli olej wypływa na powierzchnię roztworu oraz produkt traci swoje właściwości czyszczące. Często spotykanym rozwiązaniem jest proces dwuetapowego odtłuszczania.  Mamy do czynienia wtedy z tzw. wannami brudnymi oraz czystymi. Pierwsza część procesu czyści detale oraz półprodukty z największych zabrudzeń, natomiast druga wanna ma za zadanie wyłącznie doczyścić odtłuszczane elementy.
    • Demulgujące – zbiera olej wewnątrz odtłuszczania. Powoduje to konieczność częstszego wymieniania kąpieli z powodu zabrudzenia, jednak nie wymaga stosowania spinerów.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Detale po obróbce kataforetycznej.
    Element trakcie malowania proszkowego.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik