• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Technologie Lakiernicze

    Wydanie nr: 6(104)/2016

    Artykuły branżowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  27.12.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Zaletą robota MRK 6.1 jest sposób jego programowania poprzez odwzorowanie ruchów operatora.

    Zaletą robota MRK 6.1 jest sposób jego programowania poprzez odwzorowanie ruchów operatora.

    Strona 1 z 2

    Włoska firma Epistolio wprowadziła na rynek nowy udoskonalony model robota lakierniczego. MRK 6.1 to technologiczny następca robota MRK 6.0. W nowym modelu zastosowano zaawansowane komponenty, m.in. przekładnie wykonane z większą precyzją, a także wyeliminowano pasy pośrednie. Ważnym osiągnięciem konstrukcyjnym jest obniżenie masy ramienia robota przy jednoczesnym zwiększeniu masy podstawy. Większą wydajność maszyny osiągnięto poprzez zastosowanie silników o większej mocy, co pozwala na zwiększenie prędkości ruchów robota.

    Nie tylko do mebli

    Roboty lakiernicze Epistolio znajdują zastosowanie w wielu branżach, gdyż mogą pracować z różnymi materiałami. W Polsce zdominowały rynek meblarski, gdzie doskonale sprawdzają się przy lakierowaniu krzeseł. Od wielu lat wyłącznym dystrybutorem robotów EPISTOLIO na polskim rynku jest firma ITA z miejscowości Krze Duże, która zapewnia profesjonalny serwis na terenie całego kraju. – Nasi technicy doskonale znają urządzenia Epistolio – mówi Piotr Tereszczak, produkt manager w firmie ITA. – Jakość ich wykonania jest bardzo wysoka, a liczba zgłoszeń serwisowych poza przeglądami okresowymi bliska zeru.
    W innych krajach antropomorficzne roboty Epistolio znajdują zastosowanie w pracy z tworzywami sztucznymi, szkłem, ceramiką czy metalem. Są w stanie wykonać każdy rodzaj aplikacji: lakierowanie airmix, airless, lakierowanie proszkowe, nakładanie klejów czy emalii. – Ich budowa pozwala na zastosowanie osprzętu (pompy, pistolety) wszystkich producentów bez wyjątku – i to zarówno zestawy tradycyjne, jak i te do lakierowania metodą elektrostatyczną – dodaje Piotr Tereszczak.

    Roboty Epistolio są obecne w zakładach produkcyjnych na całym świecie. W mniejszych fabrykach robot MRK 6.1 może być sercem układu i wykonywać 100% aplikacji. W przemyśle ciężkim doskonale sprawdza się jako urządzenie uzupełniające, np. w lakiernictwie proszkowym – do poprawek lub aplikacji w trudno dostępnych miejscach/narożnikach. Co więcej – robot MRK6.1 może być wykorzystywany zarówno do aplikacji, jak i w fazie przygotowawczej, np. odmuchiwanie elementów powietrzem.

    Antropomorficzna konstrukcja

    RobotMRK 6.1 posiada sześć osi sterowanych i napędzanych elektrycznie. Wszystkie jego elementy zostały w całości wyprodukowane przez włoskiego producenta, firmę Epistolio. Ramiona robota wykonano z włókna węglowego dla zredukowania bezwładności masy przemieszczanej podczas programowania. Ponadto, ciężar ramion jest bilansowany za pomocą siłowników pneumatycznych, które sprawiają, że wysiłek podczas przemieszczania w całym zakresie ruchów jest minimalny. Specjalna geometria nadgarstka pozwala na jego obracanie we wszystkich kierunkach, niezależnie od pochylenia ramion, ułatwiając programowanie podczas lakierowania trudno dostępnych powierzchni. Pomiędzy szafą sterującą zastosowano tylko jeden przewód, co ułatwia instalację i późniejsze użytkowanie robota.

    Olbrzymią zaletą robota MRK 6.1 jest sposób jego programowania poprzez odwzorowanie ruchów operatora – bez udziału programistów czy też rysunków technicznych lakierowanych elementów. Operator jednym przyciskiem wprowadza robota w stan uczenia, następnie chwyta specjalny „joystick” na końcu ramienia i lakieruje element bądź kilka mniejszych elementów, wodząc ramię robota. Podczas nauki robot zapamiętuje ruchy operatora, a także zamykanie i otwieranie dyszy pistoletu oraz obrót elementu w obszarze roboczym. Po wykonaniu poprawnie całego modułu (np. lakierowanie czterech stron elementu bryłowego) operator kończy uczenie przyciskiem „zakończ”. Ostatnim zadaniem operatora jest nadanie nazwy programowi, który zostanie zapamiętany i będzie mógł zostać wielokrotnie wykorzystywany w przyszłości. Jeżeli zadany program wymaga poprawki, operator może wykonać wszystkie operacje od początku lub podzielić zapamiętany już program na sekwencje, co pozwoli mu poprawić tylko ten konkretny fragment programu.

    GALERIA ZDJĘĆ

    W Polsce roboty zdominowały rynek meblarski, gdzie doskonale sprawdzają się przy lakierowaniu krzeseł. Na zdjęciu robot MRK wraz z obrotową karuzelą.
    Roboty znalazły zastosowanie także w lakiernictwie proszkowym, np. do aplikacji trudno dostępnych miejsc.
    Przykład lakierowania elementów z tworzyw sztucznych.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...