• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Technologie Lakiernicze

    Wydanie nr: 1(105)/2017

    Artykuły branżowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  20.02.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Urządzenie PROLAQ Compact.

    Urządzenie PROLAQ Compact.

    Strona 1 z 3

    Efektywne, ekonomiczne i ekologiczne czyszczenie z technologią PROLAQ

    Linia technologiczna PROLAQ to innowacyjny system usuwania pozostałości farb i lakierów z narzędzi lakierniczych, który gwarantuje wysoką jakość czyszczenia oraz bezpieczeństwo i komfort pracy.

    Dokładne usuwanie pozostałości lakierów i farb z narzędzi malarskich i lakierniczych jest niezwykle istotne dla zachowania wysokiej jakości procesu nanoszenia powłok. Zaniechania w tym zakresie prowadzą do zanieczyszczenia natrysku, co niesie za sobą niepożądane skutki wizualne i wytrzymałościowe. Regularne czyszczenie narzędzi jest więc nieodłącznym elementem procesu malowania i lakierowania.
    Stosowane tradycyjnie metody czyszczenia narzędzi opierają się na użyciu rozpuszczalnika jako medium myjącego. Jego zastosowanie wynika w dużej mierze ze względów ekonomicznych, które jednak tylko pozornie oddziałują na korzyść tego rozwiązania. Pomimo niskich jednostkowych kosztów zakupu, całkowite koszty związane z użyciem rozpuszczalnika kształtują się bowiem zdecydowanie mniej korzystnie. Wynika to z kilku czynników.

    Po pierwsze, ilość zużywanego rozpuszczalnika jest bardzo wysoka, ponieważ szybko nasyca się on farbą czy lakierem i wymaga bardzo częstej wymiany. Istnieją, co prawda, na rynku specjalne urządzenia służące do destylacji zanieczyszczonego rozpuszczalnika w celu jego ponownego użycia, jednak praktyka pokazuje, że pozwalają one na obniżenie ilości zużywanego środka jedynie o około 50%, a ponadto poddany destylacji rozpuszczalnik staje się zdecydowanie mniej skuteczny w procesie czyszczenia. Kolejnym aspektem, który należy uwzględnić przy ocenie rzeczywistych kosztów stosowania rozpuszczalnika, jest ilość generowanych odpadów, co wiąże się ze znacznymi kosztami ich utylizacji. Co więcej, użycie rozpuszczalnika nakłada na zakład obowiązek uiszczania opłat związanych z emisją do środowiska szkodliwych lotnych związków organicznych (LZO).
    Wymienione wyżej czynniki pozwalają obalić tezę, iż użycie rozpuszczalnika jest w istocie ekonomiczne. Jeśli uwzględnimy dodatkowo jego ewidentne wady, takie jak szkodliwość dla użytkowników i środowiska naturalnego oraz zagrożenie dla zakładu, za jego stosowaniem przemawiałby już chyba tylko jeden argument – brak skutecznej alternatywy.

    Nowe rozwiązanie

    Skuteczna alternatywa jednak istnieje, a jest nią system PROLAQ – najnowsze rozwiązanie opracowane przez laboratoria międzynarodowej grupy Bio-Circle z siedzibą w Niemczech. Linia technologiczna PROLAQ to rewolucja w czyszczeniu narzędzi używanych przy produkcji i zastosowaniu farb i lakierów. Ten kompletny system myjący tworzą: mobilne stanowisko czyszczenia PROLAQ Compact oraz płyny myjące z linii PROLAQ L, dostosowane do różnych rodzajów farb i lakierów.

    PROLAQ Compact to wytrzymałe i stabilne urządzenie do ręcznego czyszczenia wszystkich narzędzi używanych w lakiernictwie, a w szczególności – pistoletów natryskowych. Działa ono bez prądu, posiada podłączenie sprężonego powietrza i wyposażone jest w elementy, które ułatwiają proces czyszczenia (między innymi w specjalną szczotkę przepływową i pistolet). Trzystopniowe filtrowanie za pomocą filtra zgrubnego, osadnika i filtra drobnosiatkowego przedłuża żywotność płynów myjących.
    Płyny myjące z linii PROLAQ L wyróżniają się niezwykłą jakością czyszczenia. Skutecznie usuwają z powierzchni czyszczonych elementów pozostałości mokrych i zaschniętych farb oraz lakierów wodnych i rozpuszczalnikowych. Preparaty te znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie do tej pory stosowano rozpuszczalnik jako medium myjące, gwarantując jakość czyszczenia co najmniej równie wysoką, a w niektórych przypadkach nawet wyższą. Nie są przy tym łatwopalne, a dzięki redukcji LZO pozwalają na ochronę zdrowia użytkowników, zapewnienie bezpieczeństwa pracy i ochronę środowiska naturalnego. Ich zastosowanie w urządzeniach PROLAQ Compact pozwala na osiągnięcie optymalnych korzyści ekonomicznych – wprowadzone do płynu farby i lakiery skutecznie separują się wewnątrz urządzenia, dzięki czemu płyn może być używany wielokrotnie.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Usuwanie pozostałości farb i lakierów z narzędzi przy pomocy systemu PROLAQ.
    Usuwanie pozostałości farb i lakierów z narzędzi przy pomocy systemu PROLAQ.
    Usuwanie pozostałości farb i lakierów z narzędzi przy pomocy systemu PROLAQ.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 1(105)/2017

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne