Szukaj

  Badanie Powłok

  Wydanie nr: 4(108)/2017

  Artykuły branżowe

  Badanie Powłok

  9 miesięcy temu  28.08.2017, ~ Administrator   

  Rys. 1. Zdeformowany element pomalowany farbą proszkową; strzałki wskazują miejsca, gdzie: powłoka „odkleiła się” od blachy (jeśli w ogóle przylegała do niej) i skorodowane obszary świadczące o występowaniu wilgoci pomiędzy blachą a powłoką.

  Rys. 1. Zdeformowany element pomalowany farbą proszkową; strzałki wskazują miejsca, gdzie: powłoka „odkleiła się” od blachy (jeśli w ogóle przylegała do niej) i skorodowane obszary świadczące o występowaniu wilgoci pomiędzy blachą a powłoką.

  Strona 1 z 4

  Problemy z odpowiednim przygotowaniem do malowania

  Jak powszechnie wiadomo, uzyskanie powłoki lakierniczej zgodnej z technologią, dokumentacją/normami i ustaleniami pomiędzy stronami umowy poza szeregiem czynników wiąże się również z właściwym przygotowaniem powierzchni pod malowanie proszkowe.
  Kwestia poprawnego odtłuszczenia – oczyszczenia detalu z zanieczyszczeń jest niezwykle istotna, ponieważ, oprócz przylegania powłoki do materiału, decyduje także o ewentualnych reklamacjach, a tym samym stratach (napraw w okresie gwarancyjnym lub w skrajnych przypadkach konieczności wymiany detali na nowe, nie mówiąc już o karach umownych). To negatywnie wpływa na wizerunek konkretnej firmy w porównaniu do innych producentów/zakładów usługowych. 

  W materiale zostanie zobrazowany wygląd odpadającej warstwy lakieru, co spowodowane jest nieodpowiednim podejściem do odtłuszczania. Zaprezentowane na fotografiach elementy były oczyszczane ręcznie (pamiętając o ochronie dłoni i dróg oddechowych). W takiej sytuacji wiele zależy nie tylko od kompetencji i doświadczenia osoby wykonującej tę czynność, ale również od kilku innych kwestii: m.in. jej wzroku, predyspozycji do pracy w konkretnym dniu, zaangażowania, sumienności, a także zastosowania odpowiedniego czyściwa do zmywania czy częstotliwości jego wymiany. Można do nich doliczyć również stopień zanieczyszczenia i rodzaj powierzchni, chropowatość czy wreszcie wykorzystanie właściwej substancji/cieczy odtłuszczającej/zmywającej.
  Czasem może zdarzyć się, że z różnych względów elementy są malowane tylko z zewnątrz, co determinuje do zachowania szczególnej ostrożności w trakcie przenoszenia/wieszania detali już...

  Treść dostępna tylko dla prenumeratorów

  Jeśli nie masz jeszcze prenumeraty kliknij tutaj i zamów ją już dziś
  Zaloguj lub zarejestruj się, aby przeczytać całość

  Zaloguj się

  Zaloguj się do konta użytkownika.

  Poleć innym

  GALERIA ZDJĘĆ

  Rys. 2. Na górze: pomalowana powierzchnia i jej brak przyczepności, na dole: odpadające/zerwane kawałki warstwy farby leżące na posadzce.
  Rys. 3. „Spiętrzenie” powłoki proszkowej, rozpoczęcie „procesu górotwórczego” – widać brak rzeczywistego połączenia farby z podłożem i możliwe przemieszczanie się powłoki względem blachy.
  Rys. 4. Miernik do pomiaru chropowatości powierzchni.
  Rys. 5. U góry: listwa ozdobna przyklejona na powłokę lakierniczą, z dołu: widok po usunięciu listwy – w zasadzie na całej długości farba została oderwana od podłoża.ąca powłoka lakiernicza
  Rys. 6. Stanowisko do badania: miernik, pola do kalibracji (dla podłoża stalowego i aluminium) i próbka do pomiarów.
  Rys. 7. Przykład pomiaru grubości powłoki lakierniczej za pomocą miernika.
  Rys. 8. Jedna z próbek o grubości 3 mm po gięciu – widać, że powłoka wraz z warstwą tlenków odkleiła się od blachy.
  Rys. 9. Siatki nacięć krzyżowych w próbkach o grubości 1 mm – brak widocznych złuszczeń.
  Rys. 10. Siatki nacięć w próbkach o grubości 3 mm – widoczne złuszczenia powłoki, która oderwała się od warstwy tlenków.
  Rys. 11. Próbka o grubości 1 mm po cięciu na nożycach gilotynowych; u góry – strzałki ukazują miejsca braku przyczepności powłoki, z dołu – zerwana luźna powłoka lakiernicza.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony