• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Badanie Powłok

    Wydanie nr: 4(108)/2017

    Artykuły branżowe

    Badanie Powłok

    ponad rok temu  28.08.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    Grzebienie pomiarowe do oznaczania grubości warstwy mokrej.

    Grzebienie pomiarowe do oznaczania grubości warstwy mokrej.

    Dokładne kontrolowanie procesu nakładania powłoki na powierzchnię

    Grubościomierze są jednymi z ważniejszych instrumentów używanych w przemyśle lakierniczym. Błędne oszacowanie grubości warstwy skutkuje niepotrzebną stratą czasu, materiałów oraz pieniędzy. Jeśli warstwa jest za cienka, to jej siła krycia oraz zdolności ochronne są niewystarczające, co wymaga dodatkowego czasu na ponowne pokrycie powierzchni. Natomiast jeśli nałożona warstwa okazuje się zbyt gruba, skutkuje to pękaniem, łuszczeniem powłoki oraz długim czasem schnięcia.

    Grubość warstwy mokrej

    W celu dokładnego kontrolowania procesu nakładania powłoki na powierzchnię często trzeba wykonywać pomiary zaraz po jej nałożeniu – kiedy jest jeszcze mokra. Pomiar grubości takiej warstwy bazuje na kształcie powierzchni oraz spodziewanym przedziale grubości dodatku. Przydatny jest w przypadku, gdy warstwę suchą można zmierzyć tylko metodami niszczącymi.
    Firma BYK Gardner proponuje grzebienie pomiarowe do oznaczania grubości warstwy mokrej. Grzebień jest przyrządem wykonanym na kształt sześcioboku regularnego, gdzie każdy bok stanowi linijkę z wyciętymi odpowiednio „ząbkami". Grzebienie oferowane są w wersji metalowej (stal nierdzewna) lub z tworzywa sztucznego.

    Grubość warstwy suchej

    Sprawdzenie grubości warstwy suchej może odbywać się na sposób nieniszczący lub niszczący, np. w przypadku powłok wielowarstwowych. Więcej informacji na temat niszczącej metody pomiaru grubości zamieszczonych zostało w artykule dotyczącym urządzenia byko-cut universal. 

    Do testów nieniszczących używa się mierników elektronicznych z wyświetlaczem cyfrowym. Instrumenty te mierzą grubość powłok izolacyjnych na podłożu metalowym niewykazującym właściwości magnetycznych (NFe) oraz powłok niemagnetycznych na podłożu z żelaza lub stali (Fe). Działanie tych mierników opiera się na dwóch zasadach:

    • pomiar indukcji magnetycznej na podłożach typu Fe,
    • pomiar prądu wirowego na podłożach typu NFe.

    Rozwiązaniem proponowanym przez firmę BYK Gardner są grubościomierze z rodziny byko-test. Urządzenia te pozwalają na szybki i łatwy pomiar grubości powłok na podłożach Fe i NFe (takich jak: żelazo, stal, miedź, aluminium, cynk, mosiądz oraz tytan). Dużą zaletą tych grubościomierzy jest funkcja rozpoznawania rodzaju podłoża i automatyczne uruchomienie odpowiedniego tryb pomiaru. Inne zalety urządzeń z rodziny byko-test to:

    • zwarta i poręczna budowa umożliwiająca obsługę jedną ręką,
    • duża dokładność pomiaru, 
    • wymienne sondy, kabel przedłużacz do sondy oraz opcja sondy bezprzewodowej,
    • bezprzewodowy transfer danych oraz oprogramowanie do analizy wyników pomiaru,
    • wycięcie w kształcie litery V dla lepszego pozycjonowania sondy na zakrzywionych elementach.

    Autoryzowanym dystrybutorem jest firma PTH Eurotom Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.   

    Barbara Bidzińska
    Eurotom Sp. z o.o.  

    GALERIA ZDJĘĆ

    Grubościomierz z rodziny byko-test.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...